Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście
US35/PP1/443-296/04/DG
z 3 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US35/PP1/443-296/04/DG
Data
2004.12.03



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście


Temat
Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia --> Miejsce świadczenia przy świadczeniu usług --> Miejsce świadczenia usług


Słowa kluczowe
miejsce świadczenia usług
obniżenie podatku należnego
umowa pośrednictwa


Pytanie podatnika
Gdzie są opodatkowane usługi pośrednictwa świadczone na rzecz spółki z siedzibą w Szwajcarii, która jest zarejestrowana w Belgii dla celów podatkowych. Towary w momencie wysyłki znajdują się na terytorium Belgii a nabywca zamierza podać podatnikowi numer pod którym jest zidentyfikowany dla potrzeb podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju?


Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, iż podatnik zamierza rozszerzyć dotychczas prowadzoną działalność gospodarczą o szeroko rozumiane usługi pośrednictwa, w tym usługi agencyjne, które według klasyfikacji dokonanej przez podatnika oznaczone są symbolem PKWiU 51.18.12-00.00. Powyższe usługi wykonywane będą na rzecz spółki z siedzibą w Szwajcarii, która jest zarejestrowana w Belgii dla celów podatku VAT. Świadczone usługi będą polegały na pośredniczeniu między belgijskim dostawcą, a polskim klientem, a w szczególności będą obejmowały: wysyłanie ofert, przyjmowanie zamówień, potwierdzenie przyjmowania zamówienia, przekazywanie zamówień belgijskiemu dostawcy poprzez wprowadzanie danych do systemu komputerowego oraz ich przesyłanie w ramach sieci do wystawcy faktury, do magazynu i przewoźnika.

Wskazać należy, iż dla ustalenia prawidłowego rozliczenia podatku od towarów i usług w przypadku świadczenia usług istotnym jest określenie miejsca ich świadczenia. Zgodnie z § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o VAT (Dz. U nr 97, poz. 927 ze zm.) w przypadku usług wykonywanych przez pośredników, działających w imieniu i na rzecz osób trzecich, związanych bezpośrednio z dostawą towarów, miejscem świadczenia tych usług jest miejsce dokonania dostawy towarów. W przypadku gdy nabywca usługi podał dla tej czynności świadczącemu usługę numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku zgodnie z art. 97 ust. 10 i 11 ustawy lub podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa członkowskiego, na którym zgodnie z ust. 1 ma miejsce świadczenia usługa - miejscem świadczenia usługi jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy ten numer. W przypadku gdy nabywca usługi, o której mowa w ust. 1, podał dla tej czynności świadczącemu usługę numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju, przepis ust. 2 stosuje się pod warunkiem wykazania tego numeru na fakturze dokumentującej wykonanie tej czynności.

Zgodnie natomiast z przepisem art. 22 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) miejscem dostawy towarów wysyłanych lub transportowanych przez dokonującego ich dostawy, ich nabywcę lub przez osobę trzecią jest miejsce w którym towary znajdują się w momencie rozpoczęcia wysyłki lub transportu do nabywcy.

Jak wynika z pisma podatnika towary w momencie rozpoczęcia wysyłki znajdują się na terytorium Belgii, a nabywca usługi zamierza podać podatnikowi numer pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju

Biorąc pod uwagę powyższe tut. organ podatkowy stwierdza, iż miejscem świadczenia przedmiotowej usługi jest terytorium Belgii. Powyższe rozumowanie znajduje również uzasadnienie w brzmieniu art. 28 ust. 5 pkt 2b i 28 ust. 6 ustawy o VAT.

Kwestię dokumentowania przedmiotowych usług reguluje § 30 rozporządzenia Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom(...) (Dz.U. Nr 97, poz. 971). Zgodnie z powyższym przepisem faktura nie powinna zawierać stawki i kwoty podatku oraz kwoty należności wraz z podatkiem. Jak wynika z § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o VAT (Dz. U nr 97, poz. 927 ze zm.) w przedmiotowej sprawie faktura dokumentująca wykonanie czynności powinna zawierać numer pod którym zidentyfikowany jest nabywca na potrzeby podatku od wartości dodanej.

Natomiast kwestia prawa do odliczenia podatku naliczonego oraz zwrotu podatku regulowana jest art. 86 ust. 8 pkt 1 oraz art. 87 ust. 5 ustawy o VAT. Zgodnie z powyższym podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego jeżeli importowane lub nabyte towary i usługi dotyczą dostawy towarów lub świadczenia usług przez podatnika poza terytorium kraju, jeżeli kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju, a podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami. Na umotywowany wniosek, podatnikom dokonującym dostawy towarów lub świadczenia usług poza terytorium kraju i niedokonującym sprzedaży opodatkowanej przysługuje zwrot kwoty podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 8 pkt 1, w terminie 60 dni od dnia złożenia rozliczenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj