Interpretacja Urzędu Skarbowego w Przemyślu
U.S.VII.423/6/04
z 19 października 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
U.S.VII.423/6/04
Data
2004.10.19



Autor
Urząd Skarbowy w Przemyślu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
potrącalność kosztów
rok podatkowy
usługi ciągłe


Pytanie podatnika
dotyczy interpretacji przepisów podatkowych dotyczących stosowania przepisu art. 15 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych w przypadku osiągania przychodów określonych w art. 12 ust. 3d ww. ustawy


Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w związku z otrzymanym pismem bez znaku z dnia 30.09.2004 r., w sprawie interpretacji przepisów podatkowych dotyczących stosowania przepisu art. 15 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), w przypadku osiągania przychodów określonych w art. 12 ust. 3d ww. ustawy, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Przemyślu na podstawie przedstawionych danych, biorąc pod uwagę własną interpretację podatnika w tej sprawie, wyjaśnia:

Zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym, spółka z o.o. jako producent i dystrybutor ciepła świadczy usługi o charakterze ciągłym. Wykonywane usługi są fakturowane na koniec każdego miesiąca z terminem płatności przypadającym w miesiącu następnym. W myśl znowelizowanego przepisu art. 12 ust. 3d cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych za datę powstania przychodu należnego w przypadku rozliczeń z tytułu dostaw energii elektrycznej, cieplnej lub gazu przewodowego, świadczenia usług telekomunikacyjnych za wyjątkiem usług opłacanych za pomocą żetonów (monet) lub kart w tym telefonicznych oraz usług rozprowadzania wody, gospodarki ściekami, wywozu i unieszkodliwiania odpadów uważa się wynikający z faktury termin płatności, a jeśli termin ten nie został określony, to ostatni dzień miesiąca, w którym wystawiono fakturę. W związku ze zmianą przepisów podatkowych w zakresie przychodów i przedstawionym stanem faktycznym spółka ma wątpliwości dotyczące ustalenia podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych za 2004 r. oraz określenia wysokości kosztów działalności przedsiębiorstwa za 2004 r., a w szczególności kosztów poniesionych w miesiącu grudniu.

Zgodnie z ustawową definicją dochodu zawartą w art. 7 ust. 2 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych dochodem jest nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. Ustalenie różnicy (dochodu), zgodnie z przywołanym art. 7 ust. 2 ustawy, a więc potrącenie kosztów nie jest możliwe, jeżeli podatnik nie uzyskał przychodu, dla którego poniósł koszty. Artykuł 15 ust. 1 powyższej ustawy stanowi, że kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu uzyskania przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Jest to ustawowa definicja kosztów uzyskania przychodów, według której dokonuje się kwalifikacji wydatków ponoszonych przez podatnika jako kosztów związanych z uzyskaniem przychodu. Zapis art. 15 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wskazuje, w jaki sposób należy dokonywać potrącenia wydatków uznanych za koszty uzyskania przychodu od tego przychodu. Stosownie do powyższego przepisu, kosztami uzyskania przychodu są te koszty, które dotyczą tego roku (odpowiednio miesiąca), tzn.:

  1. koszty poniesione w danym roku i wiążące się z przychodem tego roku,
  2. koszty poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy, lecz dotyczące przychodów roku podatkowego,
  3. koszty określone co do rodzaju i kwoty koszty uzyskania, które zostały zarachowane, chociaż ich jeszcze nie poniesiono, jeżeli odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego.

W przedmiotowej sprawie będzie miał zastosowanie pkt 2, zgodnie z którym koszty poniesione w jednym miesiącu np.: w grudniu 2004 r., lecz dotyczące przychodów uzyskanych w styczniu 2005 r. są potrącane w miesiącu styczniu 2005 r. Wobec powyższego stanowisko spółki w sprawie przychodów za 2004 r. jest prawidłowe, natomiast za 2005 r. nie, gdyż zasada kwalifikacji przychodów (w obecnym stanie prawnym) będzie taka sama, tj. do przychodów roku 2005 zaliczyć należy przychody zgodnie z zapisem przepisu art. 12 ust. 3d cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Stanowisko podatnika w kwestii kosztów uzyskania przychodu za 2004 r. i 2005 r. nie jest prawidłowe. Koszty poniesione w miesiącu grudniu 2004 r. i dotyczące przychodów miesiąca stycznia 2005 r. będą potrącone w miesiącu styczniu 2005 r.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj