Interpretacja Izby Skarbowej w Warszawie
PD-005U-115/IJ/04
z 24 listopada 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PD-005U-115/IJ/04
Data
2004.11.24



Autor
Izba Skarbowa w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Podstawa opodatkowania i wysokość podatku --> Zryczałtowany podatek dochodowy od przychodów

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Pobór podatku --> Osoby prawne jako płatnicy


Słowa kluczowe
licencja
obowiązek płatnika
program komputerowy
umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania
zryczałtowany podatek dochodowy


Pytanie podatnika
„Czy należności wypłacone na rzecz nierezydenta z tytułu otrzymanej licencji na oprogramowanie podlegają regulacjom zawartym w przepisie art. 21 ustawy o p.d.o.p i w związku z tym na Towarzystwie Funduszy Inwestycyjnych spoczywa obowiązek pobrania i odprowadzenia zryczałtowanego podatku dochodowego od dokonywanych wpłat”.


W myśl art. 21 ust. 1 pkt. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych od przychodów, uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez podatników nie mających na terytorium siedziby lub zarządu, z tytułu praw autorskich lub pokrewnych – pobiera się podatek dochodowy w wysokości 20% osiąganych przychodów.

Powyższy przepis stosuje się z uwzględnieniem umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, których strona jest Polska (art. 21 ust. 2 w/w ustawy).

W myśl art. 12 ust. 2 lit. a) umowy w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu w zakresie podatków od dochodu zawartej pomiędzy Polską a Irlandią należności licencyjne są opodatkowane w Państwie, w którym powstały- (czyli w przedmiotowej sprawie w Polsce), i zgodnie z prawem tego Państwa, lecz podatek ten w ten sposób ustalony nie może przekroczyć 10% kwoty brutto tych należności.

Zgodnie z powszechnie przyjętym stanowiskiem wyrażonym w Komentarzu do Modelowej Konwencji OECD, oprogramowanie komputerowe, o ile ustawodawstwo wewnętrzne dotyczące praw autorskich bezpośrednio tego nie stanowi, ma być traktowane jako utwór literacki, artystyczny czy naukowy, przy czym, o ile ustawodawstwo wewnętrzne nie stanowi inaczej, najbardziej realistyczne jest traktowanie programu jak dzieła naukowego.

Z kolei w myśl art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych programy komputerowe podlegają ochronie jak dzieła literackie, co w pełni potwierdza sposób rozumowania wyrażony w powyżej przytoczonym Komentarzu.

Dzieła literackie podlegają bowiem zawsze w umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania identycznemu traktowaniu jak dzieła naukowe. Powyższe znalazło odzwierciedlenie również w umowie zawartej pomiędzy Polską a Irlandią.

Pojęcie należności licencyjnych zdefiniowane zostało przez strony umowy w art. 12 ust. 3 lit. a) i oznacza wszelkiego rodzaju należności uzyskane z tytułu użytkowania lub prawa do użytkowania każdego prawa autorskiego do dzieła literackiego, artystycznego lub naukowego, wyłącznie z filmami dla kin oraz filmami i taśmami dla radia i telewizji lub innych sposobów odtwarzania lub przekazywania, patentu, znaku towarowego, wzoru lub modelu, planu, tajemnicy technologii lub procesu produkcyjnego lub informacje związane z doświadczeniem zdobytych w dziedzinie przemysłowej, handlowej lub naukowej.

Zgodnie z przepisami ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych na treść autorskiego prawa majątkowego do programu komputerowego, składa się:

  • W myśl art. 17 ustawy - wyłącznie prawo do korzystania z utworu oraz rozporządzania tym prawem na wszelkich polach eksploatacji
  • W myśl art. 74 ust. 4 z zastrzeżeniem art. 75 ust. 2 i 3-prawo do reprodukcji, prawo do tłumaczenia i adaptacji oraz wprowadzania innych zmian.

Z należnościami licencyjnymi mamy więc do czynienia w sytuacji, gdy dysponent programu komputerowego może z niego korzystać w zakresie przeniesionych na niego autorskich praw majątkowych na polach eksploatacji określonych na podstawie umowy oraz ustawy.

Tak więc umowa, w której właściciel praw autorskich za wynagrodzeniem wyraża zgodę na określone tą umową korzystanie przez inny podmiot z programu komputerowego - zgodnie z jego przeznaczeniem - stanowi formie umowy licencyjnej i podlega opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób prawnych zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt. 1 i ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Natomiast należności:

  • z transakcji w wyniku której dochodzi do przeniesienia całości praw autorskich do programu komputerowego,
  • z transakcji zakupu programu komputerowego bez przejścia autorskich praw majątkowych do programu (z możliwością skopiowania go następnie na twardy dysk czy też sporządzenia kopii archiwalnej ) nie stanowią należności licencyjnej:

W powyższym przypadku dochodzi bowiem do transakcji kupna - sprzedaży programu lub jego egzemplarza (towaru) a nie do nabycia prawa do jego użytkowania (korzystania).

W takim przypadku płatności dokonywane przez podmiot polski podlegają opodatkowaniu w państwie rezydencji odbiorcy należności odpowiednio jako dochód z kapitału lub zyski przedsiębiorstwa.

Odnosząc się do przytoczonych w zapytaniu fragmentów pism Min. Fin. Które w ocenie Towarzystwa potwierdzają jej stanowisko w sprawie Izba Skarbowa w Warszawie pragnie zwrócić uwagę na fakt, iż dotyczą one zakupu przez polską firmę egzemplarza programu komputerowego i jak to zostało wykazane powyżej stanowią zyski przedsiębiorstwa zagranicznego nie podlegające opodatkowaniu w Polsce.

Biorąc powyższe pod uwagę należy stwierdzić, iż umowa na mocy której udzielono Bankowi ograniczonej, niewyłącznej i niezbywalnej licencji na użytkowanie (korzystanie) z oprogramowania komputerowego wyłącznie dla celów prowadzonej prze niego działalności gospodarczej skutkuje powstaniem należności licencyjnych w rozumieniu art. 12 ust. 2 lit. a i ust. 3 lit. a, umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartej pomiędzy Polską a Irlandia,

co z kolei zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt. 1 oraz ust. 2 ustawy opdop rodzi obowiązek odprowadzenia zryczałtowanego podatku dochodowego w wysokości 10% osiągniętych przez firmę irlandzką przychodów.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj