Interpretacja Zachodniopomorskiego Urzędu Skarbowego
Po-2/443/209/58/AC/04
z 24 listopada 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
Po-2/443/209/58/AC/04
Data
2004.11.24



Autor
Zachodniopomorski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
dokumenty
eksport (wywóz)


Pytanie podatnika
Czy zaświadczenie otrzymane z Urzędu Celnego spełnia warunki określone w art. 41 ust. 7 ustawy?


Wnoszący zapytanie przedstawił stan faktyczny, z którego wynika, że jako eksporter spotyka się z sytuacją gdy do Spółki nie trafiają dokumenty SAD potwierdzające wywóz towarów. W takim przypadku podatnik wystąpił z wnioskiem do Urzędu Celnego o potwierdzenie wyprowadzenia towarów poza terytorium Wspólnoty.

Urząd Celny wydał takie zaświadczenie i na tej bazie Spółka ujęła tę sprzedaż w deklaracji VAT-7 ze stawką 0 %.

Zdaniem podatnika potwierdzenie takie spełnia wymogi art. 41 ust. 7 ustawy.

Naczelnik Zachodniopomorskiego Urzędu Skarbowego w Szczecinie stwierdza, że stanowisko to jest prawidłowe.

Do opisanego stanu faktycznego mają zastosowanie następujące normy prawa podatkowego: art. 2 pkt 8, art. 41 ust. 4, 6 i 7 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535).

Zastosowanie powołanych norm skutkuje dokonaniem powyższej oceny prawnej stanowiska podatnika, uzasadnionej w następujący sposób.

Zgodnie z przepisami art. 2 pkt 8 ustawy pod pojęciem eksportu towarów rozumie się potwierdzony przez urząd celny wyjścia wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty.W myśl art. 41 ust. 4 ustawy w eksporcie towarów stawka podatku wynosi 0 % . Zgodnie z art. 41 ust. 6 ustawy stawkę podatku 0 % stosuje się pod warunkiem, że podatnik przed złożeniem deklaracji podatkowej za dany miesiąc otrzymał dokument potwierdzający wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty. Przepisy ustawy nie wskazują szczegółowo formy potwierdzenia, jednak dokument ten powinien zostać sporządzony w formie określonej przepisami prawa, stanowiąc dokument urzędowy, będący dowodem tego co zostało w nim stwierdzone. Kwestię tę regulują również wspólnotowe przepisy celne. Zgodnie z postanowieniami VI Dyrektywy dowodem wywozu jest faktura lub inny zastępujący ją dokument, potwierdzony przez urząd celny, przez który towary zostały wywiezione ze Wspólnoty. Forma potwierdzenia wywozu towarów poza terytorium Wspólnoty jest różna w zależności od kraju, z którego urzędu celnego towary są wywożone. W przypadku Polski eksport potwierdzany jest kartą 3 dokumentu SAD . Karta ta wydawana jest zgłaszającemu. W przypadku, gdy zgłaszający utraci tą kartę, może on wystąpić do organów celnych (m.in. do urzędu celnego, w którym nastąpiło zgłoszenie towaru do procedury wywozu) o wydanie zaświadczenia o wyprowadzeniu towarów poza polski obszar celny. Zgodnie z przepisami art. 73 ustawy z dnia 19 marca 2004 r. Prawo celne (Dz. U. Nr 68, poz. 622) do wydawania zaświadczeń stosuje się odpowiednio przepisy działu VIIIa ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. –Ordynacja podatkowa. W myśl uregulowań zawartych w art. 194 ustawy Ordynacja podatkowa dokumenty urzędowe sporządzone w formie określonej przepisami prawa przez powołane do tego organy władzy publicznej stanowią dowód tego, co zostało w nich urzędowo stwierdzone.Reasumując, zaświadczenie wydane przez Urząd Celny, potwierdzające wywóz towarów poza terytorium Wspólnoty spełnia warunki określone w art. 41 ust. 6 i 7 ustawy o podatku od towarów i usług i daje podstawę do zastosowanie stawki podatku 0 % z tytułu sprzedaży eksportowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj