Interpretacja Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu
ZD/423-264/04
z 10 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
ZD/423-264/04
Data
2004.12.10



Autor
Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody


Słowa kluczowe
prawo upadłościowe
przychód
układ z wierzycielami
umorzenie
zobowiązanie


Pytanie podatnika
Czy obowiązujące przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych odnoszą się także do umorzonych zobowiązań, jeśli umorzenie to związane jest z zawarciem układu na podstawie rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z 24 października 1934r. Prawo o postępowaniu układowym?


Podatnik przedstawił następujący stan faktyczny cyt:

“W dniu 10.03.2003r. Sąd Rejonowy w Poznaniu zatwierdził układ zawarty z wierzycielami naszego zakładu. Postępowanie układowe zostało otwarte 10.01.2003r. i w związku z tym Spółka podlega przepisom rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z 24 października 1934r. Prawo o postępowaniu układowym. Obecnie obowiązująca ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie wspomina o tym akcie prawnym, tylko o Prawie upadłościowym i naprawczym z 28 lutego 2003r. (obowiązującym od 01 października 2003r.)”.

Spółka - wobec przedstawionego powyżej stanu faktycznego – prosi o wyjaśnienie, czy obowiązujące przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych odnoszą się także do umorzonych zobowiązań, jeśli umorzenie to związane jest z zawarciem układu w rozumieniu Prawa o postępowaniu układowym z 1934 roku?

W przedmiotowym stanie faktycznym zastosowanie znajdują następujące przepisy podatkowe:

    - art. 12 ust. 4 pkt 8 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm), w brzmieniu obowiązującym do 31.12.2003r., który stanowi, iż do przychodów nie zalicza się kwot stanowiących równowartość umorzonych zobowiązań, w tym także z tytułu pożyczek (kredytów), jeżeli umorzenie zobowiązań jest związane z:
    a) bankowym postępowaniem ugodowym w rozumieniu przepisów o restrukturyzacji finansowej przedsiębiorstw i banków lub
    b) postępowaniem układowym w rozumieniu przepisów o postępowaniu układowym, lub
    c) realizacją programu restrukturyzacji na podstawie odrębnych ustaw;
    - art. 538 ust. 2 ustawy z dnia 28 lutego 2003r. Prawo upadłościowe i naprawcze (Dz. U. z 2003r. Nr 60, poz. 535 ze zm.), który wskazuje, iż w sprawach, w których postanowienie o otwarciu układu zostało wydane przed dniem wejścia w życie ustawy, stosuje się przepisy dotychczasowe;
    - art. 546 ww. ustawy, który stanowi, iż ustawa wchodzi w życie z dniem 1 października 2003r. (...);
    - art. 8 ustawy z dnia 12 listopada 2003r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2003r. Nr 202, poz. 1957), w myśl którego, przepisy art. 12 ust. 4 pkt 8 lit.b, art. 16 ust. 1 pkt 43 lit.b oraz ust. 2a pkt 1 lit.b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2003r. zachowują moc do otwartego do dnia 30 września 2003r. postępowania układowego w rozumieniu przepisów o postępowaniu układowym oraz mają zastosowanie w okresie od dnia 1 października 2003r. do dnia 31 grudnia 2003r. do postępowania upadłościowego z możliwością zawarcia układu w rozumieniu przepisów prawa upadłościowego i naprawczego w przypadku ogłoszenia upadłości po dniu 30 września 2003r.

W przedstawionym stanie faktycznym, mając na względzie powołane powyżej przepisy prawa podatkowego, uznać należy, iż wobec faktu, że postępowanie układowe zostało otwarte do dnia 30 września 2003r., tj. w dniu 10.01.2003r., to zastosowanie będą miały przepisy art. 12 ust. 4 pkt 8 lit.b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2003r.

Zatem, Podatnik nie zalicza do przychodów kwot stanowiących równowartość umorzonych zobowiązań, w tym także z tytułu pożyczek (kredytów), jeżeli umorzenie zobowiązań jest związane z postępowaniem układowym w rozumieniu przepisów o postępowaniu układowym (zgodnie z art. 8 ustawy z dnia 12 listopada 2003r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw).

Jeśli zatem w wyniku przeprowadzonych, wyżej opisanych, postępowań, dojdzie do umorzenia zobowiązań, w tym także z tytułu pożyczek (kredytów), to kwoty stanowiące równowartość umorzonych zobowiązań są wyłączone z przychodów podlegających opodatkowaniu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj