Interpretacja Urzędu Skarbowego w Świnoujściu
US IPE/005/89/04
z 29 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US IPE/005/89/04
Data
2004.12.29



Autor
Urząd Skarbowy w Świnoujściu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku


Słowa kluczowe
odliczenia od podatku
sprzedaż nieruchomości
ulga budowlana
ulga mieszkaniowa
zakup mieszkania


Pytanie podatnika
Czy podatnik, który w 1999 r. nabył prawo do odliczania od podatku wydatków mieszkaniowych z tytułu zakupu lokalu mieszkalnego na rynku pierwotnym i w 2004 r. dokonał zbycia tego lokalu, ma prawo do kontynuowania odliczeń od podatku wydatków mieszkaniowych, które nie znalazły pokrycia w podatku za 2003 r., aż do całkowitego odliczenia?


Wnoszący zapytanie przedstawił stan faktyczny, z którego wynika, że podatnik w latach 1999 - 2000 poniósł wydatki na zakup nowo wybudowanego lokalu mieszkalnego zakupionego od Spółki, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej. Z uwagi na brak pokrycia w podatku odliczenia z tego tytułu przechodziły na lata następne. Taka sytuacja ma również miejsce w odniesieniu do roku 2004.

W 2004 roku podatnik sprzedał mieszkanie, z tytułu zakupu którego korzystał z ulgi podatkowej.

Art. 27a ust. 1 pkt 1 lit. d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2002 r. stanowi, iż podatek dochodowy od osób, o których mowa w art. 3 ust. 1, obliczony zgodnie z art. 27, obniżony zgodnie z art. 27b o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne, zmniejsza się na zasadach określonych w ust. 2-17, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe przeznaczone na zakup nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej.

Podatnikom, którzy w latach 1997 - 2001 nabyli prawo do odliczania od podatku wydatków poniesionych na cele określone w art. 27a ust. 1 pkt 1 lit. a – f i pkt 2 ustawy w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2002 r., a odliczenia te nie znalazły pokrycia w podatku obliczonym za te lata, przysługuje prawo do dokonywania tych odliczeń na zasadach określonych w tej ustawie (art. 4 ust. 1 ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne).

Natomiast art. 27a ust. 15 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2002 r. stanowi, iż kwota odliczeń od podatku, ustalona zgodnie z ust. 3 pkt 1 lit. a i b, pkt 2 i 3 oraz ust. 4, przekraczająca kwotę podatku obliczonego zgodnie z art. 27, podlega odliczeniu od podatku obliczonego za lata następne, aż do całkowitego jej odliczenia.

Art. 27a ust. 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w związku z art. 6 ust. 1 ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne wskazuje przypadki, w których dochodzi do utraty prawa do ulgi podatkowej, a mianowicie: jeżeli podatnik skorzystał z odliczeń od dochodu (przychodu) lub podatku z tytułu wydatków poniesionych na cele określone w art. 27a ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a następnie:

  1. Wycofał ze spółdzielni wniesiony wkład,
  2. w całości zmienił przeznaczenie lokalu lub budynku mieszkalnego na użytkowy,
  3. Po roku, w którym dokonano odliczeń, otrzymał zwrot odliczonych wydatków, z wyjątkiem gdy zwrócone kwoty zostały zaliczone do przychodów podlegających opodatkowaniu,
  4. Wycofał oszczędności z kasy mieszkaniowej, z wyjątkiem gdy wycofana kwota po określonym w umowie o kredyt kontraktowy okresie systematycznego oszczędzania została wydatkowana zgodnie z celami systematycznego oszczędzania na rachunku prowadzonym przez tę kasę,
  5. Przeniósł uprawnienia do rachunku oszczędnościowo-kredytowego na rzecz osób trzecich, z wyjątkiem dzieci własnych lub przysposobionych

do dochodu (przychodu) lub podatku należnego za rok, w którym zaistniały te okoliczności, dolicza się odpowiednio kwoty poprzednio odliczone z tych tytułów.

Jak wynika z powyższego wśród okoliczności skutkujących koniecznością zwrotu kwot poprzednio odliczonych, ustawodawca nie wymienił sprzedaży lokalu mieszkalnego.

Oznacza to, że sprzedaż nowo wybudowanego lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy lub od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej nie powoduje konieczności zwrotu kwot poprzednio odliczonych z tytułu wydatków poniesionych na jego zakup.

Tak więc, podatnik w przedstawionym przypadku ma prawo do odliczania od podatku wydatków mieszkaniowych, które nie znalazły pokrycia w podatku za 2003 r., aż do całkowitego odliczenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj