Interpretacja Urzędu Skarbowego w Ząbkowicach Śląskich
PDI/TK/423-13/2004
z 2 listopada 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PDI/TK/423-13/2004
Data
2004.11.02



Autor
Urząd Skarbowy w Ząbkowicach Śląskich


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
odsetki za zwłokę
składki na ubezpieczenia społeczne
umorzenie


Pytanie podatnika
Czy umorzona kwota zaległych składek ZUS (w procesie restrukturyzacji) stanowi przychód dla celów podatkowych, a także - czy stanowią koszt uzyskania przychodu: odsetki od zaległych składek ZUS nie podlegających restrukturyzacji oraz opłata prolongacyjna ustalone układem ratalnym po uprzedn im umorzeniu składek.


Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż spółka otrzymała pozytywne decyzje o zakończeniu restrukturyzacji swoich zaległości wobec ZUS oraz PFRON, a w konsekwencji umożliwiło to zawarcie układu ratalnego z ZUS w przedmiocie spłaty innych zaległości (składek), nie podlegających umorzeniu na mocy ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. o restrukturyzacji niektórych należności publicznoprawnych od przedsiębiorców.

Pytania strony sprowadzają się zatem do uzyskania odpowiedzi czy:

    1. umorzona w ramach restrukturyzacji kwota składek ZUS stanowi przychód dla celów podatkowych?
    2. odsetki od zaległych zobowiązań wobec ZUS płacone w układzie ratalnym stanowią dla firmy koszt uzyskania przychodu?
    3. opłata prolongacyjna z tyt. rozłożenia na raty zaległych zobowiązań wobec ZUS (nie umorzonych w ramach restrukturyzacji) stanowi dla spółki koszt uzyskania przychodu?

Odnosząc się do wskazanych zagadnień należy przypomnieć, iż kwestie przychodów podatkowych oraz kosztów ich uzyskania regulują przepisy art. 12, 15 i 16-go ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U z 2000 r., Nr 54, poz. 654 ze zm.), a także - w odniesieniu co do skutków podatkowych przeprowadzonego postępowania restrukturyzacyjnego - art. 22 ust. 1 oraz ust. 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. o restrukturyzacji niektórych należności publicznoprawnych od przedsiębiorców (Dz. U. Nr 155, poz. 1287 ze zm.).

Art. 22 ust. 1 cyt. wyżej ustawy o restrukturyzacji (lex specialis w stosunku do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych) stanowi, iż „przychody z tytułu umorzenia należności podlegających restrukturyzacji nie stanowią przychodu w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym”. A zatem stanowisko spółki odnośnie pytania pierwszego jest prawidłowe.

Z kolei w art. 16 ust. 1 pkt 21 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych stwierdzono, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodu „odsetek za zwłokę z tytułu nieterminowych wpłat należności budżetowych i innych należności, do których stosuje się przepisy Ordynacji podatkowej”. Do odsetek od zaległych składek ZUS stosuje się bezsprzecznie przepisy Ordynacji, co wynika wprost z art. 23 ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. Nr 37, poz. 887), który stanowi, iż odsetki te należne są „na zasadach i w wysokości określonych w ustawie z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa”.

Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, ze względów gospodarczych lub innych przyczyn zasługujących na uwzględnienie, Zakład może - na wniosek dłużnika - odroczyć termin płatności należności z tyt. składek oraz rozłożyć należność na raty, uwzględniając możliwości płatnicze dłużnika oraz stan finansów ubezpieczeń społecznych. Odroczenie terminu płatności może dotyczyć jedynie należności finansowanej przez płatnika. Rozłożenie na raty natomiast następuje w formie umowy (art. 29 ust. 1a ustawy). Jednocześnie w myśl art. 29 ust. 2 cyt. ustawy - od składek, które rozłożono na raty nie nalicza się odsetek za zwłokę począwszy od dnia następnego po dniu wpływu wniosku o udzielenie tych ulg.

W przypadku rozłożenia na raty Zakład ustala opłatę prolongacyjną na zasadach i w wysokości przewidzianej w ustawie – Ordynacja podatkowa, dla podatków stanowiących dochód budżetu państwa (art. 29 ust. 4 ustawy o systemie ubezpieczeń...). Oznacza to, iż w przypadku rozłożenia na raty należności z tytułu składek, rozłożeniu podlega cała kwota należności wraz z należnymi od nie opłaconych w terminie składek odsetkami za zwłokę, naliczonych do dnia złożenia przez dłużnika przedmiotowego wniosku. Dodatkowo – zgodnie z art. 29 ust. 4 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych - ustalana jest wyłącznie opłata prolongacyjna

Zatem skoro w myśl art. 23 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych od nieopłaconych w terminie składek należne są od płatnika odsetki za zwłokę na zasadach i w wysokości określonych w ustawie z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), a jednocześnie zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 21 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r., Nr 54, poz. 654 ze zm.) nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odsetek za zwłokę z tyt. nieterminowych wpłat należności budżetowych i innych należności, do których stosuje się przepisy ustawy Ordynacja podatkowa - uzasadnione jest stanowisko strony, że odsetki te (ujęte w ramach układu ratalnego) nie stanowią dla spółki kosztu uzyskania przychodu. Ustalona natomiast opłata prolongacyjna z tyt. rozłożenia na raty zaległości składek ZUS może stanowić koszt uzyskania przychodów, ponieważ:

    - art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych stanowi, iż „kosztami uzyskania przychodu są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1” ustawy,
    - cyt. wyżej art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie zawiera enumeratywnie wymienionej opłaty prolongacyjnej, a zatem nie podlega ona wyłączeniu z katalogu kosztów uzyskania przychodów.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj