Interpretacja Urzędu Skarbowego w Wieluniu
III-443/71/04
z 8 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
III-443/71/04
Data
2004.12.08



Autor
Urząd Skarbowy w Wieluniu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zmiany w przepisach obowiązujących, przepisy przejściowe i końcowe --> Przepisy przejściowe i końcowe --> Okresy przejściowe


Słowa kluczowe
podwykonawstwo
usługi remontowo-budowlane


Pytanie podatnika
Spółka informuje, iż prowadzi montaż otworów okienni i obecnie brakuje Jej czasu na realizację spiętrzających się zamówień. Spółka prosi o udzielenie odpowiedzi, czy do tej czynności może wykorzystać podwykonawców, oraz jaką stawkę VAT ma stosować na fakturze.


Działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997r. Nr 137, poz. 926 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wieluniu w związku ze złożonym w dniu 19.11.2004 roku pisemnym zapytaniem, uzupełnionym w dniu 25.11.2004r. , uprzejmie informuje:

W złożonym zapytaniu Spółka informuje, że prowadzi montaż otworów okiennych i drzwiowych i obecnie brakuje Jej czasu na realizację spiętrzających się zamówień. Spółka prosi o udzielenie odpowiedzi, czy do tej czynności może wykorzystać podwykonawców, oraz jaką stawkę VAT ma stosować na fakturze podwykonawca, i czy w związku z tym może na fakturze dla zleceniodawcy dalej stosować obniżoną stawkę VAT.

Zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit.a ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r. Nr 54, poz. 535) w okresie od dnia 1 maja 2004r. do dnia 31 grudnia 2007r. stosuje się stawkę 7% między innymi w odniesieniu do remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą. W myśl art. 146 ust. 2 w/w ustawy przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, o których mowa w ust. 1 pkt 2 lit. a, rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego. Jakie obiekty zalicza się do obiektów budownictwa mieszkaniowego wyjaśnia art. 2 pkt 12 ustawy o VAT.

Jeżeli podatnik wykonuje roboty budowlano-montażowe, remontowe lub roboty konserwacyjne i jednocześnie z zawartej umowy cywilno-prawnej wynika, że przedmiotem sprzedaży jest robota budowlano-montażowa w obiektach budownictwa mieszkaniowego w takim przypadku podatnik wykonujący usługi budowlane ma prawo do zastosowania preferencyjnej stawki podatku, tj. 7% - powyższe zostało Spółce dokładnie omówione w piśmie Nr III-443/38/04 z dnia 29.09.2004r. Jednocześnie tutejszy organ uprzejmie informuje, że podobnie jak to było w przepisach obowiązujących przed 1 maja 2004r. także obecnie, każdy podatnik obowiązany jest do prawidłowego określenia przedmiotu opodatkowania, co wiąże się z prawidłowym zdefiniowaniem czynności (również w zakresie klasyfikacji) oraz prawidłowego jej opodatkowania.

Odnosząc się do kwestii zawierania umów (w tym podwykonawczych) tutejszy organ uprzejmie informuje, że powyższe leży wyłącznie w gestii uzgodnień pomiędzy inwestorem, wykonawcą a podwykonawcą i wynika z przepisów cywilno – prawnych.

Ponadto Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wieluniu uprzejmie informuje się, że zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) na pisemne zapytanie podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postepowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Należy tutaj wskazać, iż krąg podmiotów uprawnionych do występowania z pytaniem jest ograniczony wyłącznie do tych, które zostały wskazane w powyższej normie prawnej.

Zatem właściwym do występowania z pytaniem dotyczącym możliwości zastosowania przez podwykonawcę obniżonej stawki podatku VAT jest konkretny podwykonawca Spółki, który wninien zwrócić się ze stosownym zapytaniem do Naczelnika Urzędu Skarbowego właściwego dla danej Firmy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj