Interpretacja Urzędu Skarbowego w Wieluniu
III-443/38/04
z 29 września 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
III-443/38/04
Data
2004.09.29



Autor
Urząd Skarbowy w Wieluniu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
budownictwo mieszkaniowe
podatek od towarów i usług
roboty budowlane
stawki podatku


Pytanie podatnika
Wykonując usługę dotyczącą montażu towaru (odnośnie montażu towaru mamy na uwadze okna, drzwi...) na podstawie posiadanego zaświadczenia REGON (Nr PKD 4542 - Zakład stolarki budowlanej) możemy zastosować stawkę VAT-7%, jeżeli w chwili zakupu towaru posiada on stawkę VAT 22%. Proszę także o podanie informacji, czy w związku z tym musimy zawrzeć z inwestorem umowę przedwykonawczą, oraz co musi być zawarte na fakturze w kolumnie "nazwa usługi lub towaru". Naszym zdaniem powinno to być opodatkowane stawką VAT 7%


W trybie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997r. Nr 137, poz. 926 ze zm.) odpowiadając na zapytanie zawarte w piśmie z dnia 10.09.2004r., uzupełnione w dniu 13.09.2004r., Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wieluniu uprzejmie informuje o zakresie stosowania przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r. Nr 54, poz. 535).

Przepisy przejściowe i końcowe ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r. Nr 54, poz. 535) (regulują w art. 146 wysokość stawek podatku VAT na niektóre czynności podlegające opodatkowaniu obowiązujących czasowo w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej. W ust. 1 pkt 2 lit.a i b wskazanego artykułu wymienione zostały czynności z zakresu budownictwa mieszkaniowego opodatkowane do 31 grudnia 2007r. stawką podatku 7%. Należą do nich:

  • roboty budowlano-montażowe oraz remonty i roboty konserwacyjne związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą,
  • obiekty budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem kokali użytkowych.

Przez infrastrukturę towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu należy rozumieć sieci i urządzenia wykazane w ust. 3 wymienionego art. 146 ustawy o VAT. Stosownie do treści art. 2 pkt 12 ustawy, pod pojęciem obiektów budownictwa mieszkaniowego należy rozumieć budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w grupie: 111, 112 oraz z grupy 113 - Budynki zbiorowego zamieszkania wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Na podstawie art. 146 ust. 2 w/w ustawy o podatku od towarów i usług przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, o której mowa w ust. 1 pkt 2 lit.a, rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego.

Zgodnie z generalnym trójpodziałem działalności gospodarczej, działalność dzieli się na trzy główne grupy:

  • produkcja,
  • handel,
  • usługi.

Znajduje to swoje odzwierciedlenie w grupowaniach statystycznych. Zgodnie ze statystycznymi zasadami metodycznymi Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) w zależności od tego kto: producent, firma usługowa, czy handlowa dokonuje montażu artykułów branży budowlanej, tak klasyfikowana jest wykonywana przez niego czynność, a w konsekwencji taka będzie dla tej czynności odpowiednia stawka VAT.

I tak:

  • roboty instalacyjne, wykonywane przez producenta wyrobu siłami własnymi, są klasyfikowane łącznie z wyrobem w tym samym grupowaniu;
  • budowlane roboty instalacyjne i montażowe klasyfikuje się w dziale PKWiU 45;
  • roboty instalacyjne wykonywane przez sprzedawcę detalicznego, jako usługa związana ze sprzedażą określonego wyrobu, klasyfikowane są jak handel detaliczny w odpowiednim grupowaniu działu PKWiU 52.

Oznacza to, że jeśli producent montuje lub instaluje dany wyrób budowlany, jago czynność klasyfikowana jest w grupowaniu obejmującym dany wyrób. Z kolei, jeśli firma usługowa (budowlana) montuje lub instaluje dany wyrób budowlany, jej czynność klasyfikowana jest w grupowaniu obejmującym dane usługi budowlane. Natomiast jeśli firma handlowa montuje lub instaluje dany wyrób budowlany, jej czynność klasyfikowana jest w grupowaniu obejmującym dane usługi handlowe.

Zgodnie z brzmieniem wymienionych przepisów uznać należy, iż całość transakcji polegającej na dostawie obiektu budownictwa mieszkaniowego, jego części, czy też wykonywanie robót związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą podlegać będzie opodatkowaniu obniżoną 7% stawką podatku VAT pod warunkiem, że dotyczyć będzie obiektów budownictwa mieszkaniowego, o których mowa w w/w art.2 pkt.12 ustawy o podatku od towarów i usług, w pozostałym zakresie 22%.

Wycena roboty budowlanej zgodnie z zawartymi umowami dokonywana jest z uwzględnieniem sporządzonego kosztorysu. W umowach cywilnoprawnych strony określają, co jest przedmiotem sprzedaży. O ile faktycznie z zawartej umowy wynika, iż przedmiotem sprzedaży ma być robota budowlana związana z budownictwem mieszkaniowym, o którym mowa wyżej, to wystawiając faktury podatnik ma prawo opodatkować całość usługi wg stawki 7% na podstawie art.146 ust.1 pkt.2 lit. a i b cytowanej na wstępie ustawy.

Nadmienia się, że zgodnie z treścią art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r. Nr 54, poz. 535)opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju (...).

Zarówno towary i usługi identyfikowane są zgodnie z przepisami tej ustawy przy pomocy klasyfikacji statystycznych (art. 2 pkt 6 i art. 8 ust. 3 w/w ustawy o VAT).

Jeżeli chodzi o identyfikację towarów i usług w zakresie wysokości opodatkowania należy stwierdzić, że w tym zakresie nic się nie zmieniło po 01.05.2004r. co oznacza, że podatnik musi sam prawidłowo określić czy dokonano dostawy czy świadczenia usług oraz zastosować prawidłową stawkę podatku VAT.

Przepis § 12 ust. 7 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 roku w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971) stwierdza, iż: "W przypadku dostawy towarów lub świadczenia usług objętych stawką podatku niższą od określonej w art. 41 ust. 1 ustawy oraz dostawy towarów i świadczenia usług zwolnionych od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 ustawy albo przepisów wydanych na podstawie art. 82 ust. 3 ustawy, dane określone w ust. 1 pkt 4 obejmują również symbol towaru lub usługi, określony w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, chyba że ustawa lub przepisy wykonawcze do ustawy nie powołują tego symbolu. W tym przypadku należy podać przepis na podstawie którego podatnik stosuje zwolnienie lub obniżoną stawkę podatku".

Zastosowanie prawidłowej stawki podatku wymaga ustalenia czy podatnik dokonuje dostawy towarów czy też świadczy usługi.

Przez dostawę rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (art. 7 ust. 1 ustawy o VAT). Natomiast przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osób fizycznych, osóby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 w/w ustawy o VAT.
Zasadą jest, że zainteresowany podmiot sam klasyfikuje prowadzoną działalność, swoje produkty (wyroby i usługi), towary, środki trwałe i obiekty budowlane wg zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach. Zaś w przypadku jakichkolwiek trudności w ustaleniu właściwego grupowania, można się zwrócić do Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi (ul. Suwalska 29, 93-176 Łódź).

Tutejszy organ odnosząc się do kwestii zawierania umów (w tym przedwykonawczych) uprzejmie infornujemy, że powyższe leży wyłącznie w gestii uzgodnień pomiędzy inwestorem w wykonawcą.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj