Interpretacja Urzędu Skarbowego w Polkowicach
PP.443/53/04
z 20 listopada 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP.443/53/04
Data
2004.11.20



Autor
Urząd Skarbowy w Polkowicach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
gastronomia
usługi gastronomiczne


Pytanie podatnika
Jaką stawką podatku VAT powinny zostać opodatkowane usługi gastronomiczne oraz krótkotrwałego zakwaterowania sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług pod symbolem PKWiU 55.23 tj. usługi świadczone przez obiekty noclegowe turystyki oraz inne miejsca krótkotrwałego zakwaterowania z wyłączeniem usług zakwaterowania w bursach, internatach i domach studenckich w sytuacji, gdy zarówno usługa zakwaterowania jak i gastronomiczna świadczona jest temu samemu odbiorcy?
Według przepisów o usługach turystycznych występujące razem dwie imprezy turystyczne jakimi są nocleg i wyżywienie uznaje się za usługę turystyczną, a taka usługa opodatkowana jest stawką 22%.


W myśl przepisu art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. c ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) w okresie do dnia 31 grudnia 2007 r. stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do usług gastronomicznych z wyłączeniem:– sprzedaży napojów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,2% oraz napojów alkoholowych będących mieszaniną piwa i napojów bezalkoholowych, w których zawartość– alkoholu przekracza 0,5%;
– sprzedaży kawy i herbaty (wraz z dodatkami), napojów bezalkoholowych gazowanych, wód mineralnych, a także sprzedaży w stanie przetworzonym innych towarów opodatkowanych stawką 22%.
Z kolei, jak wynika z przepisu art. 41 ust. 2 ww. ustawy o podatku od towarów i usług dla towarów i usług, wymienionych w załączniku Nr 3 do ustawy, gdzie pod poz. 140 wymienione zostały usługi świadczone przez obiekty noclegowe turystyki oraz inne miejsca krótkotrwałego zakwaterowania, z wyłączeniem usług zakwaterowania w bursach, internatach i domach studenckich (PKWiU ex 55.23.15) mieszczące się w grupowaniu PKWiU ex 55.2, stawka podatku wynosi 7%.
Zgodnie z definicją zawartą w ustawie z dnia 29 sierpnia 1997 r. o usługach turystycznych (Dz. U. Nr 55, poz. 578 ze zm.) przez imprezę turystyczną rozumie się co najmniej dwie usługi turystyczne tworzące jednolity program i objęte wspólną ceną, jeżeli usługi te obejmują nocleg lub trwają ponad 24 godziny albo jeżeli program przewiduje zmianę miejsca pobytu (art. 3 pkt 2 ustawy).
Natomiast przez usługi turystyczne należy rozumieć usługi przewodnickie, usługi hotelarskie oraz wszystkie inne usługi świadczone turystom lub odwiedzającym (art. 3 pkt 1 ustawy).
W powołanej na wstępie ustawie o podatku od towarów i usług dla usług turystycznych przewidziana została co do zasady stawka podstawowa podatku VAT, tj. stawka w wysokości 22%.
Dla tego typu usług przewidziana została szczególna procedura opodatkowania, której regulacje zawarto w przepisach art. 119 ust. 1-10 ww. ustawy o podatku od towarów i usług.I tak w myśl przepisu ust. 1 tegoż artykułu podstawą opodatkowania przy wykonywaniu usług turystyki jest kwota marży pomniejszona o kwotę należnego podatku, z zastrzeżeniem ust. 5.
Jednakże dalsza treść przepisu art. 119 ustawy wskazuje, iż ma ona zastosowanie do określonej grupy podatników, która spełnia warunki określone w ust. 3 tego przepisu, zgodnie z którym przepis ust. 1 stosuje się bez względu na to kto nabywa usługę turystyki, w przypadku gdy podatnik:
– ma siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium kraju,
– działa na rzecz nabywcy usługi we własnym imieniu i na własny rachunek,
– przy świadczeniu usługi nabywa towary i usługi od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty,
– prowadzi ewidencję, z której wynikają kwoty wydatkowane na nabycie towarów i usług od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty oraz posiada dokumenty, z których wynikają te kwoty.
Z kolei, jak wynika z przepisu ust. 5 art. 119 ustawy o podatku od towarów i usług w przypadku gdy przy świadczeniu usługi turystyki podatnik oprócz usług nabywanych od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty część świadczeń w ramach tej usługi wykonuje we własnym zakresie, zwanych dalej "usługami własnymi", odrębnie ustala się podstawę opodatkowania dla usług własnych i odrębne w odniesieniu do usług nabytych od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty. W celu określenia podstawy opodatkowania dla usług własnych stosuje się odpowiednio przepisy art. 29.
W takim przypadku tzw. ."usługi własne" jako część usługi turystyki podlegają opodatkowaniu według stawki podatku VAT w wysokości 22%, gdyż stanowią element składowy usługi turystycznej.
Powyższe wskazuje, iż szczególna procedura odnosi się do podatników świadczących usługi turystyki – agentów turystycznych, biur podróży, nawet jeśli nie są one formalnie agentami turystycznymi ani biurami podróży.
Z przedstawionego przez Podatnika stanu faktycznego nie wynika, czy usługi gastronomiczne oraz krótkotrwałego zakwaterowania stanowią jeden z elementów sprzedawanych usług turystycznych jako tzw. "usługi własne".
Jeżeli zatem Strona nie świadczy tego typu usług, to wyżej opisane przepisy art. 119 ust. 1-10 ustawy o VAT nie mają zastosowania, wówczas uznać należy, iż stosowana przez Stronę stawka podatku VAT w wysokości 7% dla usług sklasyfikowanych wg PKWiU 55.23 – usługi świadczone przez obiekty noclegowe turystyki oraz inne miejsca krótkotrwałego zakwaterowania z wyłączeniem usług zakwaterowania w bursach, internatach i domach studenckich jest właściwa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj