Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu
PDII/415-53-2/2004
z 30 listopada 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PDII/415-53-2/2004
Data
2004.11.30



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody ze sprzedaży nieruchomości


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
działka pod budowę
sprzedaż gruntów
sprzedaż nieruchomości
sprzedaż udziałów
zbycie praw majątkowych


Pytanie podatnika
czy oprócz podatku od czynności cywilnoprawnych muszę odprowadzić podatek VAT i podatek dochodowy oraz czy w przypadku sprzedaży kilku działek budowlanych mają zastosowanie inne przepisy podatkowe .


Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu, działając na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa /Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm./, w odpowiedzi na zapytanie z dnia 5 lipca 2004 r. dotyczące opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży działek budowlanych, informuje jak poniżej:

Zgodnie z przepisem art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych /Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz 176 ze zm./ źródłem przychodu podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych jest odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego, w spółdzielni mieszkaniowej, prawa wieczystego użytkowania gruntu, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostaje dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Przychód ten zgodnie z art. 28 ust. 2 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym w formie ryczałtu w wysokości 10 % uzyskanego przychodu i jest płatny bez wezwania w terminie 14 dni od dnia dokonanego odpłatnego zbycia na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika.

Z treści art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d ww. ustawy wynika natomiast, iż wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych jeżeli ich nabycie nastąpiło w drodze spadku lub darowizny.

Z dokumentów zgromadzonych w aktach sprawy wynika, iż w dniu 4 lipca 2001 r. aktem notarialnym Rep. A nr X/2001 stanowiącym umowę darowizny nabyła Pani na własność połowę nieruchomości położonej w X o powierzchni X ha, składającej się m.in. z działek nr a/b, c/d z mapy 1 stanowiącej gospodarstwo rolne z zabudowaniami i łąkę – Kw nr X oraz połowę nieruchomości położonej w X o obszarze X ha składającej się z działek z mapy 1 stanowiącej sad , łąkę wodościek, drogę i teren zabudowany.

W świetle powyżej cytowanych przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychód uzyskany ze sprzedaży ww. działek wolny jest od podatku dochodowego , pod warunkiem, iż planowana sprzedaż nie będzie nosiła znamion działalności gospodarczej, w myśl art. 5 pkt 6 wyżej cytowanej ustawy o podatku dochodowym, w rozumieniu którego przez pojęcie ”pozarolnicza działalność gospodarcza” rozumie się działalność zarobkową wykonywaną w sposób zorganizowany i ciągły, prowadzoną we własnym imieniu i na własny lub na cudzy rachunek, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Ponadto, zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W obecnie obowiązującym stanie prawnym także obrót nieruchomościami gruntowymi podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, jednak pod warunkiem, że realizowany jest przez podatnika podatku od towarów i usług. Podatnikami natomiast zgodnie z art. 15 ust 1 ustawy o VAT, są osoby prawne, jednostki organizacyjne mniemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w art. 2 tej ustawy , bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Działalnością gospodarczą jest z kolei wszelka działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób fizycznych wykonujących wolne zawody, także wówczas gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy.

Działalnością gospodarczą jest również wykorzystywanie towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych. Znaczące w tej sytuacji jest stwierdzenie „działalność wykonywana z zamiarem wykonywania jej w sposób częstotliwy”. Określenie „częstotliwy” funkcjonuje w języku polskim jako „wielokrotny”. Dla celów podatku VAT, aby uznać czynność za działalność gospodarczą należałoby wykazać, iż podatnik miał zamiar w momencie realizacji tej czynności, wykonywać ją wielokrotnie, a sprzedawane w tym przypadku towary nabył w celu sprzedaży. Jeżeli jednak jednorazowa czynność o charakterze dostawy, wykonana przez osobę fizyczną nie będącą podatnikiem, zostanie zrealizowana w warunkach, które nie będą wskazywały na zamiar wykonywania jej w sposób częstotliwy, nie będzie można uznać tego za działalność gospodarczą, a sprzedający nie będzie z tego tytułu traktowany jako podatnik podatku VAT.

Zatem nie w każdym przypadku będziemy mieli do czynienia z faktycznym obciążeniem podatkiem od towarów i usług sprzedaży traktowanej jako dostawa gruntów budowlanych. Zgodnie bowiem z ww. przepisami prawa aby dostawa takiego gruntu podlegała opodatkowaniu dokonana musi być przez podatnika podatku od towarów i usług. W przypadku natomiast gdy dokonywana jest ona przez osobę fizyczną nie będącą podatnikiem i nie ma znamion działalności wykonywanej z zamiarem wykonywania jej w sposób częstotliwy, wówczas podobnie jak to było dotychczas, dostawa gruntów budowlanych nadal nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W świetle powyższego, sprzedaż gruntów, które stanowiły osobisty majątek osoby fizycznej nie prowadzącej działalności, i w tym celu zostały nabyte i na ten cel były wykorzystywane, nie mieści się w pojęciu działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2, a tym samym nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Jednocześnie Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż powyższa informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego obowiązuje jedynie w przedstawionym stanie faktycznym oraz jest zgodna z obowiązującym stanem prawnym tylko w przypadku przedstawienia przez podatnika rzeczywistego stanu faktycznego sprawy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj