Interpretacja Urzędu Skarbowego w Głogowie
PP.443/48/04
z 7 września 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP.443/48/04
Data
2004.09.07



Autor
Urząd Skarbowy w Głogowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy

Podatek od towarów i usług --> Rejestracja. Deklaracje i informacje podsumowujące. Zapłata podatku


Słowa kluczowe
mały podatnik
rozliczanie podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Podatnik pyta:
1) czy przy ustalaniu czy mały podatnik spełnia kryteria określone w art. 2 pkt 25a ustawy o VAT, należy wziąć pod uwagę, wartość sprzedaży za rok poprzedni, wykazaną w deklaracjach VAT, a więc ustaloną z uwzględnieniem szczególnego momentu powstania obowiązku podatkowego, czy też wartość sprzedaży zaewidencjonowanej w księgach (księdze przychodów i rozchodów, księgach rachunkowych),
2) jaki okres rozliczeniowy należy przyjąć do określenia momentu utraty prawa do rozliczeń kwartalnych, narastająco od początku roku, czy kwartał.


Zgodnie z przepisem art. 2 pkt 25 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) za małego podatnika uważa się podatnika podatku od towarów i usług, u którego wartość sprzedaży (wraz z kwotą podatku) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych, kwoty odpowiadającej równowartości 800 000 euro, lub prowadzącego przedsiębiorstwo maklerskie, zarządzającego funduszami powierniczymi, będącego agentem, zleceniobiorcą lub inną osobą świadczącą usługi o podobnym charakterze, z wyjątkiem komisu - jeżeli kwota prowizji lub innych postaci wynagrodzenia za wykonane usługi (wraz z kwotą podatku) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 30 000 euro - przy czym przeliczenia kwot wyrażonych w euro dokonuje się według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na pierwszy dzień roboczy października poprzedniego roku podatkowego, w zaokrągleniu do 1000 zł.
W przypadku gdy podatnik, o którym mowa wyżej, przekroczy kwotę określoną w art. 2 pkt 25, traci prawo do składania deklaracji podatkowej za okresy kwartalne, począwszy od rozliczenia za miesiąc następujący po kwartale, w którym nastąpiło przekroczenie kwoty 800.000 euro (art. 99 ust. 6).
We wskazanym w zdaniu poprzednim przepisie ustawodawca posługuje się pojęciem sprzedaży, a nie obrotu. Art. 29 ust. 1 ustawy o VAT definiuje pojęcie obrotu. Jest nim kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę podatku należnego. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Z definicji powyższej wynika, iż pojęcie sprzedaży (czy też wartości sprzedaży) jest pojęciem szerszym od pojęcia obrotu (wysokości obrotu). Jest to więc kwota należna z tytułu sprzedaży, obejmująca również kwotę podatku należnego.
Przy ustalaniu, czy podatnik w poprzednim roku podatkowym nie przekroczył kwoty, o której mowa wyżej, należy brać pod uwagę wartości wykazane w deklaracjach dotyczących podatku od towarów i usług, złożonych za 2003 r. Natomiast przy monitorowaniu wartości sprzedaży w trakcie roku podatkowego, należy sumować wartości wynikające z prowadzonych ewidencji dla celów podatku VAT, narastająco od początku roku podatkowego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj