Interpretacja Urzędu Skarbowego w Legnicy
USPD.III-423/9/04
z 22 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
USPD.III-423/9/04
Data
2004.12.22



Autor
Urząd Skarbowy w Legnicy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
likwidacja
rok podatkowy


Pytanie podatnika
1. Czy „X” Spółka z o. o. obowiązana jest sporządzić sprawozdanie finansowe w związku z uchyleniem likwidacji.
2. Jeżeli „X” Spółka z o. o. jest obowiązana takie sprawozdanie sporządzić to wg stanu na który dzień: na dzień podjęcia uchwały, na dzień zgłoszenia do Sądu, na dzień wpisu do Rejestru czy też na inny dzień.
3. Jaki jest rok podatkowy Spółki w 2004 roku i ile lat podatkowych przypada na 2004 r., kiedy się one rozpoczynają a kiedy kończą.
4. Jak Spółka może rozliczyć straty podatkowe poniesione w roku 2001, 2002.


Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j. t. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), zwanej dalej ustawą updop, rokiem podatkowym, z zastrzeżeniem ust. 2, 2a, 3 i 6, jest rok kalendarzowy, chyba że podatnik postanowi inaczej w statucie albo w umowie spółki (...) i zawiadomi o tym właściwego naczelnika urzędu skarbowego; wówczas rokiem podatkowym jest okres kolejnych dwunastu miesięcy kalendarzowych. Jeżeli jednak z odrębnych przepisów wynika obowiązek zamknięcia ksiąg rachunkowych (sporządzenia bilansu) przed upływem przyjętego przez podatnika roku podatkowego - na co wskazuje ust. 6 art. 8 ustawy updop - za rok podatkowy uważa się okres od pierwszego dnia miesiąca następującego po zakończeniu poprzedniego roku podatkowego do dnia zamknięcia ksiąg rachunkowych.
W myśl art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (j. t. Dz. U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694 ze zm.) księgi rachunkowe zamyka się m. in. na:
- pkt 2) na dzień zakończenia działalności jednostki, w tym również jej sprzedaży i zakończenia likwidacji lub postępowania upadłościowego,
- pkt 6) na dzień poprzedzający dzień postawienia jednostki w stan likwidacji lub upadłości,
- pkt 7) na inny dzień bilansowy określony odrębnymi przepisami
- nie później niż w ciągu 3 miesięcy od dnia zaistnienia tych zdarzeń.
W stanie faktycznym opisanym w zapytaniu w dniu 28.02.2004 r. Spółkę „X” postawiono w stan likwidacji. Wobec czego „w razie zatem zajścia takiego zdarzenia (...) stosownie do obowiązujących w Polsce zasad dotyczących prawa firmowego, należy przede wszystkim dokonać zmiany firmy, dostosowując ją do obecnej postaci spółki z o. o. „w likwidacji” zgodnie z zasadą prawdziwości firmy (...). Można ponadto zauważyć, że spółka z o. o. w likwidacji stanowi nową postać (formę ustrojową) spółki z o. o., wymaga więc także odpowiednio zmienionej formy. Zgodnie z jednoznacznym przepisem art. 274 § 2 Ksh, firma spółki z o. o. w likwidacji zawiera dodatkowo oznaczenie „w likwidacji”. Dodatek „w likwidacji” dołączony do brzmienia firmy dotychczas używanej - jednoznacznie informuje (...) o nowej postaci dotychczasowej „zwykłej” spółki z o. o., a także o wielu innych istotnych skutkach prawnych, które nastąpiły w związku z (...) jej przejściem do fazy likwidacji. Chodzi tu zarówno o zmianę uzgodnionego przez wspólników celu, jak i dotychczasowego zakresu działalności danej spółki...” (Komentarz do Kodeksu spółek handlowych, S.Sołtysik /A. Szajkowski / A. Szumański /J. Szwaja - Wydawnictwo C.H. BECK Warszawa 2002).

W piśmie poinformowano, że w dniu 28.02.2004 r. postawiono Spółkę „X” w stan likwidacji nie precyzując czy jest to dzień podjęcia uchwały przez wspólników, zgłoszenia do Sądu czy wpisu do Rejestru, dlatego organ podatkowy przyjął, że jest to dzień podjęcia uchwały o postawieniu spółki w stan likwidacji - analogicznie jak w przypadku podanej przez Spółkę innej daty, tj. 20.07.2004r.
Zatem, skoro w dniu 28.02.2004 r. uchwałą wspólników postawiono Spółkę „X” w stan likwidacji, to na dzień poprzedzający dzień postawienia jednostki w stan likwidacji czyli na dzień 27.02.2004 r. należało zamknąć księgi rachunkowe. Wobec treści art. 8 ust. 6 ustawy updop dzień 27.02.2004 r. jest również ostatnim dniem roku podatkowego Spółki „X”, rozpoczynającego się od pierwszego dnia miesiąca następującego po zakończeniu poprzedniego roku podatkowego (tu: 31.12.2003 r.) do dnia zamknięcia ksiąg rachunkowych. Następny rok podatkowy rozpoczyna się natomiast od dnia 28.02.2004 r. tj. od dnia otwarcia ksiąg zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 ustawy o rachunkowości (tj. na dzień rozpoczęcia likwidacji lub wszczęcia postępowania upadłościowego) i powinien trwać do końca przyjętego przez podatnika roku podatkowego, chyba że w tym czasie wystąpi zdarzenie powodujące jego wcześniejsze zakończenie.
Podjęcie przez udziałowców Spółki „X” w trybie art. 273 Ksh w dniu 20.07.2004 r. jednomyślnej uchwały o dalszym istnieniu Spółki, stanowi okoliczność zapobiegającą rozwiązaniu Spółki poprzez przerwanie procesu likwidacji. Od tego momentu Spółka w brzmieniu firmy pominie dopisek „w likwidacji” w konsekwencji czego Spółka „X” stanie się tzw. „zwykłą” spółkę z o. o.
Nie oznacza to jednak, że postępowanie likwidacyjne nie było prowadzone, bowiem przez likwidację spraw spółki rozumie się określony w przepisach Ksh ciąg działań, które można podzielić na trzy etapy: czynności wstępne, właściwe czynności likwidacyjne i zakończenie likwidacji.
Podjęcie przez udziałowców Spółki „X” ww. uchwały w trybie 273 Ksh stanowi okoliczność rodzącą obowiązek zamknięcia ksiąg rachunkowych, stosownie do przepisów przywołanego wcześniej art. 12 ust. 2 pkt 2 ustawy o rachunkowości - dlatego w ocenie organu podatkowego, „X” Spółka z o. o. „w likwidacji” na dzień 20.07.2004 r. powinna zamknąć księgi rachunkowe i złożyć zeznanie za rok podatkowy kończący okres likwidacji. Jest to bowiem ostatni dzień roku podatkowego „X” Spółka z o. o. z dopiskiem „w likwidacji”.

Ponadto uchylenie uchwały o likwidacji należy rozumieć jako rozpoczęcie działalności z założeniem jej kontynuacji w znaczeniu art. 5 ust. 2 ustawy o rachunkowości. W takiej sytuacji Spółka „X” ma obowiązek otworzyć księgi rachunkowe na początek roku obrotowego - zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy - tj. na dzień 21.07.2004 r. i zamknąć na koniec roku obrotowego.Wobec czego, zgodnie z przepisami art. 8 ust. 6 ustawy updop, w dniu 21.07.2004 r. rozpoczyna się nowy rok podatkowy Spółki „X”, który trwa do końca przyjętego roku podatkowego.
Reasumując zaprezentowane wyżej stanowisko, należy przyjąć, że w roku kalendarzowym 2004, w Spółce „X” wystąpią trzy lata podatkowe, tj. :
1. od dnia 01.01.2004 r. do dnia 27.02.2004 r.,
2. od dnia 28.02.2004 r. do dnia 20.07.2004 r.,
3. od dnia 21.07.2004 r. do dnia 31.12.2004 r. (przy założeniu, że do dnia 31.12 2004 r. nie nastąpią żadne okoliczności powodujące obowiązek zamknięcia ksiąg rachunkowych).
Stąd organ podatkowy nie podziela stanowiska Spółki „X”, że w roku kalendarzowym 2004 występuje tylko jeden rok podatkowy, który trwa od dnia 01.01.2004 r. do dnia 31.12.2004 r.
W konsekwencji stratę za rok 2001, 2002 można rozliczyć w sposób określony w art. 7 ust. 5 ustawy updop, tj. w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych, w wysokości nie przekraczającej w jednym roku podatkowym 50% kwoty każdej ze strat podatkowych poniesionych w 2001 roku i 2002 roku.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj