Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu
PDI/415-6/2005
z 20 stycznia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDI/415-6/2005
Data
2005.01.20



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zeznania podatkowe


Słowa kluczowe
doliczenie
odliczenia od podatku
podatek dochodowy od osób fizycznych
ulga remontowa
zwrot wydatków


Pytanie podatnika
Sposób opodatkowania zwróconych w 2004 roku wydatków, poniesionych i odliczonych za 2002 rok na remont lokalu mieszkalnego.


P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu, działając na podstawie art. 216 § 1 oraz art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), po rozpatrzeniu pisma z dnia 10 stycznia 2005 roku, w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów podatkowych dotyczących sposobu opodatkowania zwróconych w 2004 roku wydatków poniesionych i odliczonych za 2002 rok na remont lokalu mieszkalnego, Pana stanowisko uznał za prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 10 stycznia 2005 roku do Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu wpłynął wniosek Pana w sprawie udzielenia pisemnej informacji dot. zakresu i zastosowania prawa podatkowego w sprawie zwróconych w 2004 roku wydatków poniesionych i odliczonych za 2002 rok na remont lokalu mieszkalnego.

Stosownie do postanowień art. 6 ust.1 ustawy z dnia 21 listopada 2001 roku o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne ( Dz. U. Nr 134, poz. 1509) przepis art. 27a ust. 13 wyżej cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002 r. ma zastosowanie do wymienionych w nim zdarzeń powstałych po dniu 1 stycznia 2002 r. Z treści art. 27a ust. 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że jeżeli podatnik skorzystał z odliczeń od dochodu ( przychodu) lub podatku z tytułu wydatków poniesionych na cele określone w ust. 1 i 2 a następnie: między innymi - po roku, w którym dokonano odliczeń, otrzymał zwrot odliczonych wydatków, do dochodu ( przychodu) lub podatku należnego za rok, w którym zaistniały te okoliczności, dolicza się odpowiednio kwoty poprzednio odliczone z tych tytułów.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż w 2002 roku poniósł Pan wydatki na remont lokalu mieszkalnego. Na mocy powyższego przepisu w zeznaniu rocznym za ten rok dokonał Pan stosownych odliczeń. Natomiast w 2004 roku otrzymał Pan zwrot poniesionych wydatków. A zatem zgodnie z powyższymi przepisami jest Pan zobowiązany, w zeznaniu za 2004 rok, dokonać doliczenia do podatku 19% kwoty zwróconej.

Wątpliwości budzi natomiast informacja jaką Pan otrzymał od jednostki, która dokonała zwrotu poniesionych wydatków.

Zgodnie z art. 39 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm. ), w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym płatnicy, o których mowa w art. 31, art. 33 i art. 35, w przypadku gdy nie dokonują rocznego obliczenia podatku, są obowiązani przekazać podatnikowi i urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku podatnika , o którym mowa w art.3 ust.2, urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych - imienne informacje sporządzone według ustalonego wzoru, z zastrzeżeniem ust. 5. Informacje o której mowa w zdaniu pierwszym, sporządza się również w przypadku dokonywania wypłaty świadczeń określonych w art. 21 ust. 1 pkt 46 i 74.

W myśl powyższego przepisu do sporządzenia imiennej informacji, o której mowa, obowiązani są:

    a) zakład pracy - od przychodów ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej lub spółdzielczego stosunku pracy, zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego przez nie wypłaconych,
    b) spółdzielnie pracy- obok przychodów z pracy, także od wypłaty z tytułu udziału w nadwyżce bilansowej,
    c) rolnicze spółdzielnie produkcyjne oraz inne spółdzielnie zajmujące się produkcją rolną - od przychodów z tytułu dokonywanych na rzecz członków spółdzielni lub ich domowników wypłat z tytułu dniówek obrachunkowych, udziału w dochodzie podzielnym spółdzielni, a także uzyskiwanych od spółdzielni przez te osoby zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego,
    d) osoby prawne i ich jednostki organizacyjne, które dokonują wypłaty emerytur i rent z zagranicy,
    e) jednostki organizacyjne uczelni, placówki naukowe, zakłady pracy oraz inne jednostki organizacyjne - od wypłacanych przez nie stypendiów,
    f) organy zatrudnienia - od świadczeń wypłacanych z Funduszu Pracy,
    g) biura terenowe Funduszu Gwarantowanych świadczeń pracowniczych - od świadczeń wypłacanych z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych,
    h) areszty śledcze oraz zakłady karne - od należności za pracę przypadającej tymczasowo aresztowanym oraz skazanym,
    i) spółdzielnie - od oprocentowania wkładów pieniężnych członków spółdzielni, zliczonego w ciężar kosztów spółdzielni,
    j) oddziały Wojskowej Agencji Mieszkaniowej - od wypłacanych żołnierzom świadczeń pieniężnych wynikających z przepisów ustawy o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej,
    k) centrum integracji społecznej - od wypłacanych świadczeń integracyjnych, przyznanych na podstawie ustawy z dnia 13 czerwca 2003 r. o zatrudnieniu socjalnym ( Dz. U. Nr 122, poz. 1143 ).

Z załączonych dokumentów wynika, iż z jednostką, która dokonuje zwrotu poniesionych wydatków na remont lokalu mieszkalnego nie łączy Pana umowa o pracę ani nie zachodzi żaden z ww. przypadków, co oznacza, iż jednostka, która dokonała zwrotu poniesionych przez Pana wydatków nie jest płatnikiem i niesłusznie wykazała zwrot poniesionych wydatków w informacji o dochodach oraz o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy (PIT-11) w pozycji przychody ze stosunku pracy oraz niesłusznie pobrała zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych.

W tej sytuacji należy doliczyć w zeznaniu za 2004 rok do podatku 19% kwoty brutto zwróconej przez jednostkę .

Jednocześnie Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, że interpretacja o zakresie stosowania prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Zgodnie z art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, udzielona interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Jeżeli podatnik, płatnik lub inkasent zastosowali się do tej interpretacji , organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o którym mowa w art., 14a § 4, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu.

Mając na uwadze powyższe, postanowiono jak w sentencji.

Na niniejsze postanowienie służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu. Zażalenie wnosi się w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu.

Zażalenie winno odpowiadać warunkom określonym w art. 222 Ordynacji podatkowej czyli powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj