Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu
PDP-423/1-1/05
z 25 lutego 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PDP-423/1-1/05
Data
2005.02.25



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Nieruchomości udostępnione nieodpłatnie


Słowa kluczowe
gmina
grunty
nieodpłatne używanie
przychód
umowa użyczenia
zwolnienia podmiotowe


Pytanie podatnika
JAKIE SKUTKI PODATKOWE W PODATKU DOCHODOWYM OD OSÓB PRAWNYCH SPOWODUJE NIEODPŁATNE UZYTKOWANIE NIERUCHOMOŚCI?


Postanowienie Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu działając na podstawie art. 216 §1, art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r. nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku Jednostki z dnia 05-08-2004 Nr B-0551/3376/2004 (wpływ do tut. Urzędu 14-01-2005) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika w kwestii powstania przychodu podatkowego z tytułu nieodpłatnego użytkowania nieruchomości w podatku dochodowym od osób prawnych – stwierdza, że stanowisko przedstawione przez wnoszącą jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie Na podstawie art. 14a §1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa naczelnicy urzędów skarbowych udzielają pisemnej interpretacji na wniosek podatnika co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego – wyłącznie – w indywidualnych sprawach podatnika.

Pismem z dnia 05-08-2004 (wpływ do tut. Urzędu 14-01-2005) .......................zwrócił się z prośbą o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego m. in. w indywidualnej sprawie Gminy, w której nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa jak również postępowanie przed sądem administracyjnym.

Stan faktyczny przedstawiony przez Gminę Na podstawie umowy użyczenia Spółka z o.o. ......... (prowadząca działalność usługową związaną z zagospodarowaniem odpadów przez eksploatację miejskiego składowiska odpadów) zamierza udostępnić Gminie nieodpłatnie grunt (będący własnością Spółki) na określony czas.

Gmina na udostępnionej nieruchomości prowadzić będzie inwestycję polegającą na budowie drugiej kwatery składowania odpadów. Planuje się, że po jej zakończeniu zostanie ona przekazana do użytkowania Spółce aportem rzeczowym w zamian za udziały. Gmina jest jedynym udziałowcem Spółki.

Pytanie gminy Jakie skutki podatkowe w podatku dochodowym od osób prawnych spowoduje nieodpłatne użytkowanie nieruchomości?

UStanowisko Gminy Na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, po stronie biorącego w nieodpłatne używanie nieruchomości powstaje przychód podatkowy. Jednocześnie Gmina wyraża wątpliwości w kwestii zastosowania powołanego przepisu bowiem w przedstawionej sytuacji nie można bezpośrednio wskazać korzyści, jakie w związku z tym użyczeniem Gmina miałaby odnieść. Jak zaznacza, można wskazać jedynie potencjalne przyszłe korzyści tj. wskutek wniesienia aportem inwestycji Gmina obejmie nowe udziały, które zapewniają uprawnienia korporacyjne w Spółce oraz prawa majątkowe w postaci dywidendy.

Stanowisko organy podatkowego Stosownie do postanowień art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późniejszymi zmianami) przychodami jest wartość nieodpłatnych (a od 1 stycznia 2005 r.) również częściowo odpłatnych świadczeń.

Wartość wymienionych świadczeń ustalona zgodnie z przepisami art. 12 ust. 6 i 6a wymienionej ustawy stanowi dochód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym na ogólnych zasadach wg 19% stawki (art. 19 ust. 1).

Powyższe ogólne zasady opodatkowania nie dotyczą jednak jednostek samorządu terytorialnego – w tym m. in. gmin, które w zakresie dochodów określonych w przepisach ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego – zwolnione są z podatku dochodowego w oparciu o postanowienia art. 6 ust.1 pkt 6 ustawy. Jednostki te również nie mają obowiązku składania zeznań o wysokości dochodu (straty) osiągniętego w roku podatkowym – art. 27 ust.1 ustawy.

Zgodnie z postanowieniami art. 3 i 4 ust. 1 pkt 12 ustawy z 13 listopada 2003r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego (Dz. U. Nr 203 poz. 1966) dochodami własnymi gminy są inne dochody należne gminie na podstawie odrębnych przepisów

Mając na uwadze tj. zarówno art. 6 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jak również art. 3 i 4 ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego – dochód gminy należny z tytułu użytkowania gruntu (wcześniej wniesionego w formie aportu do Spółki) wolny jest od podatku dochodowego.

Ponieważ przychód (dochód) z tytułu nieodpłatnych świadczeń wyraża się nie w realnie osiągniętych środkach finansowych, lecz ustalany jest statystycznie wyłącznie dla celów podatkowych – należy uznać iż przychód podatkowy z tytułu nieodpłatnych świadczeń po stronie Gminy nie powstanie.

.Jednocześnie Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, że niniejsza interpretacja o zakresie zastosowania prawa podatkowego:-
dotyczy stanu faktycznego podanego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu jej wydania,
-
nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14b § 1 i 2 ustawy Ordynacja podatkowa).

Na niniejsze postanowienie zgodnie z art. 14a § 4 ustawy Ordynacja podatkowa przysługuje zażalenie.

Zażalenie zgodnie z przepisami art. 236 § 2, art. 220 i 223 w związku z art. 239 ustawy Ordynacja podatkowa wnosi się w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu, za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu.

Zażalenie winno zgodnie z przepisem art. 222 Ordynacji podatkowej zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj