Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu
PDP-423-32-2-04-05
z 21 lutego 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PDP-423-32-2-04-05
Data
2005.02.21



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody


Słowa kluczowe
korekta faktury
przychód
upadłość
usługi


Pytanie podatnika
SPÓŁKA DOKONAŁA KOREKTY PRZYCHODU - ZMNIEJSZENIA W MIESIĄCU WYSTAWIENIA FAKTURY KORYGUJĄCEJ ZGODNIE Z ART.12 UAT.3 USTAWY O PODATKU DOCHODOWYM OD OSÓB PRAWNYCH,CZY SPÓŁKA POSTĄPIŁA PRAWIDŁOWO?


Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu działając na postawie art. 216 § 1 , art. 14 a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku Jednostki z dnia 17 grudnia 2004 r. L dz. S/142/04 uzupełnionego pismem z dnia 20 stycznia 2005 r. L.dz. S/7/05 w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika stwierdza, że stanowisko przedstawione przez Spółkę w kwestii korekty przychodu w związku z wystawieniem faktur korygujących – jest nieprawidłowe.

Pismem z dnia 17 grudnia 2004 r. Spółka zwróciła się do tut. Organu z zapytaniem – czy postąpiła prawidłowo w przedstawionej konkretnej sytuacji, w związku z dokonaniem korekty przychodów. W sprawie nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa ani postępowanie przed sądem administracyjnym.

Stan faktyczny przedstawiony przez Spółkę: Spółka zawarła umowę, określając zakres robót ceną ryczałtową. Celem pozyskania środków na dokonanie dużych wartościowo zakupów, przeznaczonych do wykonania zadania po uzgodnieniu między stronami umowy, wystawiono fakturę na 80 % wysokości umowy i ujęto wartość faktury jako przychód spółki.

W miesiącu czerwcu 2004 r. Sąd Rejonowy w Opolu ogłosił upadłość spółki. Zakupów w całości nie dokonano, a roboty zostały przerwane. W wyniku dokonania inwentaryzacji zaawansowanych robót oraz zakupionych materiałów, wystawiono fakturę korygującą, zmniejszając przychód.

Stanowisko Spółki: Spółka dokonała korekty przychodu – zmniejszenia w miesiącu wystawienia faktury korygującej zgodnie z art. 12 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Pytanie: Czy spółka postąpiła prawidłowo?

Stanowisko organu podatkowego: Stosownie do treści art. 12 ust. 3 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54 poz. 654 z późniejszymi zmianami) za przychody związane z działalnością gospodarczą i działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

Z dniem 1 stycznia 2003r. wprowadzony został przepis art. 12 ust. 3a, w którym określono ściśle datę powstania przychodu z działalności gospodarczej, o której mowa w ust. 3 tegoż artykułu. Od 1 stycznia 2004r. ustawodawca dokonał dalszego doprecyzowania brzmienia tego przepisu stanowiąc, że za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 3 uważa się z zastrzeżeniem ust. 3c i 3d dzień wystawienia faktury (rachunku), nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca, w którym:
- wydano rzecz, zbyto prawo majątkowe, lub

- wykonano usługę, w tym częściowo wykonano usługę, jeżeli jej częściowe wykonanie stanowi wynikający z umowy lub z odrębnych przepisów tytuł do zapłaty, lub

- otrzymano zapłatę za wykonanie świadczenia - w pozostałych przypadkach.

W związku z faktem ogłoszenia przez Sąd Rejonowy w Opolu z dniem 8 czerwca 2004r. upadłości Spółki, zgodnie z art. 8 ust.1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych okres od 1 stycznia 2004. do 7 czerwca 2004r. stanowi odrębny rok podatkowy. . Przepisy art. 7 ust. 1 i 2 wymienionej ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych stanowią, że przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód. Dochodem jest nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą

Faktura korygująca dotyczy zarówno przychodów roku podatkowego Spółki przed ogłoszeniem upadłości jak również rozliczenia usługi wykonywanej w tym okresie. Zatem zarówno powołany wyżej przepis art. 12 ust. 3a określający datę powstania przychodu z wykonanej usługi, jak również przepis art. 7 stanowiący m. in. o przychodzie w roku podatkowym potwierdzają, iż zmniejszenie przez Spółkę przychodów w miesiącu wystawienia faktury korygującej (korekty dokonano w miesiącu lipcu 2004r.) – jest nieprawidłowe. Jednostka winna dokonać korekty przychodów za miesiąc maj 2004r. W konsekwencji wzrośnie poniesiona przez podatnika na działalności strata zadeklarowana w CIT-2 za okres od 1 stycznia do 31 maja 2004r. Korzystając z przepisu art. 81c Ordynacji podatkowej Spółka może za ten okres złożyć korektę deklaracji wraz z pisemnym uzasadnieniem przyczyn korekty (art. 81 Ordynacji podatkowej).

Jednocześnie Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, że niniejsza interpretacja o zakresie zastosowania prawa podatkowego:
- dotyczy stanu faktycznego podanego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienie tego zdarzenia,
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa).

Na niniejsze postanowienie zgodnie z art. 14a § 4 ustawy Ordynacja podatkowa przysługuje zażalenie.

Zażalenie zgodnie z przepisami art. 236 § 2, art. 220 i 223 w związku z art. 239 ustawy Ordynacja podatkowa wnosi się w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu, za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu.

Zażalenie winno zgodnie z przepisem art. 222 Ordynacji podatkowej zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj