Interpretacja Urzędu Skarbowego w Świdnicy
PP-443/205/2004
z 16 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP-443/205/2004
Data
2004.12.16



Autor
Urząd Skarbowy w Świdnicy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki


Słowa kluczowe
faktura VAT
fakturowanie
Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług (PKWiU)
stawki podatku
usługi gastronomiczne
usługi związane z działalnością sal balowych
wynajem


Pytanie podatnika
Jakimi stawkami podatku VAT należy opodatkować czynności organizacji kompleksowej wesel, styp, imprez okolicznościowych bez zabezpieczenia alkoholu, w sytuacji gdy Podatnik:
-wynajmuje salę, przygotowuje posiłki, zabezpiecza napoje chłodzące i obsługę przyjęcia (podawanie posiłków i napojów),
-sporządza i dostarcza posiłki i napoje bezalkoholowe, a klient sam we własnym zakresie wynajmuje salę, organizuje całość przyjęcia,
-zabezpiecza obsługę kelnerską lub tylko dostarcza ww. towar.


Zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. c ustawy ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007 r. stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do usług gastronomicznych, z wyłączeniem:

-sprzedaży napojów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,2% oraz napojów alkoholowych będących mieszaniną piwa i napojów bezalkoholowych, w których zawartość alkoholu przekracza 0,5%,

-sprzedaży kawy i herbaty (wraz z dodatkami), napojów bezalkoholowych gazowanych, wód mineralnych, a także sprzedaży w stanie przetworzonym innych towarów opodatkowanych stawką 22%.

Stosownie do § 40 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, w okresie do dnia 31 grudnia 2007 r. obniżoną do wysokości 7% stawkę podatku stosuje się do usług związanych z podawaniem napojów (PKWiU ex 55.4) oraz usług stołówkowych i usług dostarczania posiłków dla odbiorców zewnętrznych (PKWiU ex 55.5), z wyłączeniem:

1) sprzedaży napojów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,2% oraz napojów alkoholowych będących mieszaniną piwa i napojów bezalkoholowych, w których zawartość alkoholu przekracza 0,5%,

2) sprzedaży kawy i herbaty (wraz z dodatkami), napojów bezalkoholowych gazowanych, wód mineralnych, a także sprzedaży w stanie przetworzonym innych towarów opodatkowanych stawką 22%.

Zgodnie z przedłożonym przez Stronę pismem Urzędu Statystycznego w Łodzi Ośrodek Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych ww. usługi świadczone przez Podatnika mieszczą się grupowaniach:

-organizowanie imprez np. wesel, styp, imprez okolicznościowych z zapewnieniem obsługi kelnerskiej oraz gastronomii (przygotowanie posiłków z powierzonych surowców oraz własnych), również bez zabezpieczenia alkoholu

PKWiU 55.30.11-00.00 „Usługi gastronomiczne w restauracjach”;

-usługi kelnerskie

PKWiU 93.05.10-00.00 „Usługi pozostałe, gdzie indziej niesklasyfikowane”:

-usługi cateringowe – dostarczanie posiłków, napojów bezalkoholowych

PKWiU 55.52.1 „Usługi przygotowywania i dostarczania posiłków dla odbiorców zewnętrznych”.

Zatem zgodnie z cyt. wyżej przepisami, usługa organizacji imprez np. wesel, styp, imprez okolicznościowych bez zabezpieczenia alkoholu, polegające na przygotowaniu posiłków, zabezpieczeniu napojów chłodzących i obsłudze przyjęcia (podawanie posiłków i napojów) określona powyżej jako usługa gastronomiczna PKWiU: 55.30.11-00.00 „Usługi gastronomiczne w restauracjach” – podlegać będzie opodatkowaniu 7% stawką podatku od towarów i usług. W przypadku gdy oprócz usługi gastronomicznej Podatnik będzie oddzielnie świadczył usługę wynajmu pomieszczeń, wynajem sali na ww. imprezy, należy opodatkować stawką VAT w wysokości 22%, na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy o VAT. Natomiast, jeżeli Strona zabezpiecza na przyjęciu tylko obsługę kelnerską sklasyfikowaną wg PKWiU: 93.05.10-00.00 „Usługi pozostałe, gdzie indziej niesklasyfikowane”- usługa ta podlegać będzie opodatkowaniu 22% stawką VAT, zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o VAT. W przypadku zaś jeżeli Podatnik na przyjęcie tylko sporządza i dostarcza posiłki i napoje bezalkoholowe, to zgodnie z ww. § 40 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. czynność ta sklasyfikowana wg PKWiU 55.52.1 „Usługi przygotowywania i dostarczania posiłków dla odbiorców zewnętrznych” podlega opodatkowaniu obniżoną do wysokości 7% stawką podatku VAT.

W sytuacji, gdy Strona dokonuje sprzedaży towarów w stanie nieprzetworzonym (w takiej postaci, w jakiej je zakupiła w fabrycznych opakowaniach np. batony, czekolada lub inne wyroby opodatkowane przy zakupie 22% stawką VAT) bądź dokonuje sprzedaży towarów (nabytych również ze stawką 22%) w stanie przetworzonym, pozwalającym na bezpośrednią identyfikację tego wyrobu z produktem wyjściowym – właściwą do zastosowania jest 22% stawka podatku od towarów i usług. W tej sytuacji nie można mówić bowiem o usłudze gastronomicznej, ale o sprzedaży towarów handlowych.

Ustawa o podatku od towarów i usług nakłada na podatników obowiązek wystawiania faktur. Zgodnie z art. 106 ust. 1 ustawy o VAT, podatnicy, o których mowa w art. 15 są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy. Podatnik zatem wystawia fakturę, dokumentującą czynność sprzedaży towarów lub wykonania usługi. W przypadku świadczenia usługi organizacji wesel, styp lub imprez okolicznościowych, faktura będzie zawierać pozycje związane z poszczególnymi rodzajami usług tj.:

-usługa gastronomiczna, bez jej dalszego szczegółowego podziału na pozycje składające się na całość usługi, wystawiona na łączną kwotę należności,

-usługa wynajmu sali (jeżeli będzie taka usługa świadczona).

Jeżeli oprócz usług gastronomicznych, będzie miała miejsce sprzedaż towarów handlowych, faktura musi zawierać dodatkowo pozycje dot. sprzedaży poszczególnych towarów.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj