Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Krakowie
PP-1/443/7/03
z 12 sierpnia 2003 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP-1/443/7/03
Data
2003.08.12



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Krakowie


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Wystawianie dokumentów sprzedaży


Słowa kluczowe
dokumentowanie
dowody wewnętrzne
rolnik ryczałtowy
wystawca faktury
zakup towarów


Pytanie podatnika
Kiedy zakupy od rolnika ryczałtowego mogą być udokumentowane dowodem wewnętrznym?


Drugi Urząd Skarbowy Kraków działając na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na pismo z dnia 30 czerwca 2003 r. (data wpływu do tut. Urzędu 2 lipca 2003r.), uzupełnione o przedstawienie przez Podatnika swojego stanowiska w sprawie w dniu 30.07.2003 r. (data wpływu do tut. Urzędu 1.08.2003 r.), informuje, że zgodnie z art. 33b ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym podatnik podatku od towarów i usług nabywający produkty rolne od rolnika ryczałtowego wystawia w dwóch egzemplarzach fakturę dokumentującą zakup tych produktów. Oryginał tej faktury przekazywany jest sprzedawcy.W ustępie 2 i 3 tegoż przepisu taksatywnie zostały wymienione elementy jakie powinna zawierać faktura dokumentująca zakup produktów rolnych. Przepis ten zawiera również informację, iż faktura ta powinna być oznaczona jako „Faktura VAT RR".

Sprawa terminu wystawiania „Faktury VAT RR" nie została uregulowana odrębnym przepisem, dotyczącym faktur VAT, potwierdzających zakupy od rolników ryczałtowych. Reguluje ją § 38 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym fakturę wystawia się - co do zasady - nie później niż 7 dnia od dnia wykonania usługi lub wydania towaru, z zastrzeżeniem przypadku otrzymania zaliczki, umowy komisu oraz przypadków wymienionych w § 39 i § 40 tego rozporządzenia.

We wspomnianym wcześniej rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym w § 35 ust. 1 pkt 3 ograniczony został zapis dotyczący sytuacji podania na fakturze miesiąca i roku, bez podania dnia, jedynie do przypadków sprzedaży o charakterze ciągłym.
Zgodnie z zasadami prawa cywilnego zobowiązanie o charakterze ciągłym powodujestosunek prawny, który może choć nie musi być oznaczony terminem. Charakter tegostosunku jest trwały i mogą wypływać z niego obowiązki ciągłe lub okresowe.
Wobec tego sprzedaż o charakterze ciągłym, w rozumieniu § 35 ust 1 cytowanego wyżej rozporządzenia w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, obejmuje wynikające ze zobowiązania o charakterze ciągłym świadczenie, polegające na stałym i powtarzalnym zachowaniu podmiotu zobowiązanego do świadczenia.

W takich przypadkach faktury wystawiane obejmują rozliczenia za określone okresy np. miesiąca. Jako datę sprzedaży przyjmuje się wskazanie miesiąca oraz roku tej sprzedaży.

W przypadku gdy rolnik odmawia podania danych niezbędnych do wystawiania „Faktury VAT RR" oraz odmawia podpisania oświadczenia, o którym mowa w art. 33b ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym dopuszczalne jest dokumentowanie zakupu dowodem wewnętrznym, o którym mowa w § 14 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 15 grudnia 2000 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, przy czym dokumenty te powinny być zaopatrzone w datę i podpisy osób, które bezpośrednio dokonały wydatków, nazwę i ilość towaru, cenę jednostkową oraz wartość, a w innych przypadkach przedmiot operacji gospodarczej i wysokość kosztu (wydatku).Należy zauważyć, że w § 14 ust. 2 tegoż rozporządzenia zostały wymienione wszystkie przypadki, w których zakupy mogą być udokumentowane dowodem wewnętrznym.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj