Interpretacja Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Skarbowego
US.PD/415-20/ER/04
z 11 lutego 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US.PD/415-20/ER/04
Data
2005.02.11


Referencje


Autor
Warmińsko-Mazurski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zryczałtowany podatek dochodowy --> Przepisy ogólne --> Podmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
kaucja gwarancyjna
obowiązek płatnika
odsetki
zryczałtowany podatek dochodowy


Pytanie podatnika
- dotyczy obowiązku opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych zwrotu kaucji zabezpieczającej wierzytelność wraz z odsetkami.


Odpowiadając, w trybie art. 14a § 1 i 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) w brzmieniu obowiązującym na dzień 31.12.2004 r., na zapytanie z dnia 29 grudnia 2004r. złożone do Urzędu Skarbowego w Olsztynie w dniu 30.12.2004 r., przekazane do Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Warszawie przy piśmie z dnia 03.01.2005 r. znak: US.VI/I-410-3-VIII/05, następnie przesłane do Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Skarbowego w Olsztynie w dniu 24.01.2005 r. (uzupełnione w dniu 01.02. br.), dotyczące obowiązku opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych zwrotu kaucji zabezpieczającej wierzytelność wraz z odsetkami, Naczelnik Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Skarbowego w Olsztynie uprzejmie wyjaśnia:

Z pisma wynika, iż Bank w celu zabezpieczenia kredytu, zgodnie z art. 102 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Prawo bankowe (j.t. Dz. U z 2002 r. Nr 72 poz. 665 ze zm.) może ustanowić od dłużnika lub osoby trzeciej zabezpieczenie w postaci kaucji w formie pieniężnej. Jednocześnie po całkowitej spłacie zadłużenia w określonym terminie Bank jest zobowiązany zwrócić przedmiotową kaucję wraz z wynagrodzeniem, tj. odsetkami za okres dysponowania kaucją znajdującą się na rachunku Banku, a nie dłużnika.

Bank ma wątpliwości w zakresie odpowiedniej kwalifikacji odsetek wypłaconych klientom z tytułu korzystania przez Bank z przejętej kaucji na gruncie przepisów podatkowych w sprawie opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Zdaniem Banku zwracając klientowi kaucję wraz z odsetkami nie jest on zobowiązany do poboru zryczałtowanego podatku dochodowego od kwoty odsetek na zasadach określonych w art. 17 ust. 1 pkt 2 oraz art. 30a ust. 1 pkt 3 w związku z art. 42 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.), gdyż wypłacone odsetki są przychodami z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 i art. 20 ust. 1 ustawy. Natomiast zgodnie z art. 42a ustawy Bank jest zobowiązany do sporządzenia informacji o wypłaconych podatnikowi należnościach lub świadczeniach (PIT-8C) w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym i przekazać ją do właściwego Urzędu Skarbowego i dla podatnika.

Naczelnik Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Skarbowego w Olsztynie podziela stanowisko Banku w sprawie zaliczenia w 2004r. wypłaconych klientowi odsetek za okres korzystania z kaucji zabezpieczającej wierzytelność Banku do przychodów z innych źródeł (art. 10 ust. 1 pkt 9 i art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Tym bardziej, iż celem ustanowienia przez Bank kaucji było zabezpieczenie wierzytelności Banku, a nie oszczędzanie, przechowywanie lub inwestowanie. Ponadto środki pieniężne przekazane Bankowi w momencie ustanowienia kaucji stanowiły własność Banku i klient nie miał uprawnień do skutecznego żądania zwrotu kaucji do momentu spłaty zadłużenia, a zatem wynagrodzenie za okres korzystania z ww. kaucji zabezpieczającej nie stanowi dla klienta przychodu z kapitałów pieniężnych i praw majątkowych, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 7 oraz art. 17 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy.

Z uwagi na powyższe Bank nie jest zobowiązany do poboru zryczałtowanego podatku dochodowego od wypłaconej kwoty odsetek od zwróconej kaucji, natomiast zgodnie z art. 42a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych Bank jest zobowiązany do sporządzenia informacji wg ustalonego wzoru o wysokości uzyskanego przychodu (druk PIT-8C) i w terminie do końca lutego następnego roku podatkowego przekazać jeden egzemplarz podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj