Interpretacja Urzędu Skarbowego w Olsztynie
US.VI/I-415-37-III/05
z 29 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.VI/I-415-37-III/05
Data
2005.03.29



Autor
Urząd Skarbowy w Olsztynie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zeznania podatkowe --> Termin i zasady sporządzania zeznań


Słowa kluczowe
kapitały pieniężne
odpowiedzialność za zobowiązania podatkowe
zeznanie podatkowe


Pytanie podatnika
Czy Podatnik ma obowiązek złożyć zeznanie PIT-38 za 2004 r., za zmarłego męża i zapłacić należny podatek w przypadku, gdy mąż był jedynym właścicielem sprzedanych akcji?


POSTANOWIENIE

Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 tekst jednolity) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Olsztynie stwierdza, iż stanowisko Pani zawarte we wniosku z dnia 02.03.2005 r. w sprawie interpretacji obowiązującego prawa podatkowego jest prawidłowe.

Z przedstawionego przez Panią stanu faktycznego wynika, iż Pani mąż Stefan K. w dniu 09.01.2004 r. dokonał zbycia nabytych nieodpłatnie akcji pracowniczych "T." za kwotę 6.042 zł.

UZASADNIENIE

Pani mąż zmarł w dniu 145.10.2004 r. Natomiast w 2005 r. została pani przesłana informacja PIT-8c o wysokości uzyskanych przez męża przychodów z odpłatnego zbycia papierów wartościowych.

Dodatkowo wyjaśnia Pani, iż mąż nie pozostawił testamentu a Pani z dziećmi nie prowadzi postępowania spadkowego.

Pani zdaniem w zaistniałej sytuacji na dzień dzisiejszy nie ciąży na Pani obowiązek uiszczenia należnego podatku.

Stosownie do postanowień art. 45 ust. 1a i ust. 4 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.) obowiązek złożenia w terminie do dnia 30n kwietnia roku następującego po roku podatkowym zeznania o wysokości osiągniętego w roku podatkowym dochodu (poniesionej straty) z kapitałów opodatkowanych na zasadach określonych w art. 30b oraz wpłacenia należnego podatku dochodowego wynikającego z tego zeznania (PIT-38) ciąży na podatniku.

Tym samym Naczelnik Urzędu Skarbowego podziela Pani stanowisko, iż nie ma Pani obowiązku złożenia ww. zeznania i wpłacenia należnego podatku.

Natomiast Naczelnik Urzędu Skarbowego dodatkowo informuje, iż zgodnie z art. 98 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. nr 8 poz. 60 teks jednolity) do odpowiedzialności spadkobierców za zobowiązania podatkowe spadkodawcy stosuje się przepisy kodeksu cywilnego o przyjęciu i odrzuceniu spadku oraz o odpowiedzialności za długi spadkowe.

Zgodnie z art. 100 § 1-3 ww. ustawy, organy podatkowe właściwe ze względu na ostatnie miejsce zamieszkania spadkodawcy orzekają w odrębnych decyzjach o zakresie odpowiedzialności poszczególnych spadkobierców.

W decyzji organ podatkowy określa wysokość zobowiązań spadkodawcy, o których mowa w art. 98.

Stąd dopiero po wydaniu przez organ podatkowy ww. decyzji, termin płatności przez spadkobiercę ww. zobowiązań wynosi 14 dni od dnia doręczenia decyzji.

Wówczas też spadkobierca może wystąpi8ć do organu podatkowego o zastosowanie wobec niego przepisów Ordynacji podatkowej dotyczących ewentualnego przyznania ulgi w zapłacie należnego podatku (umorzenia podatku).

W myśl art. 14b § 1 i 2 ww. Ordynacji podatkowej niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika (...).

Jest natomiast wiążąca dla organów podatkowych i organu kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy, do czasu jej zmiany lub uchylenia w drodze decyzji.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego porzedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia

Na niniejsze postanowienie przysługuje prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Olsztynie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Olsztynie w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.

Stosownie do postanowień art. 222 Ordynacji podatkowej zażalenie na niniejsze postanowienie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie. Na zażalenie winna być wniesiona opłata skarbowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj