Interpretacja Urzędu Skarbowego w Rawiczu
PD/423-2/05
z 11 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD/423-2/05
Data
2005.03.11



Autor
Urząd Skarbowy w Rawiczu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
gospodarka ściekami
koszty uzyskania przychodów
moment powstania przychodów
przychód
ścieki
woda
wodociągi


Pytanie podatnika
Spółka świadczy usługi w zakresie rozprowadzania wody oraz odbioru ścieków i za datę powstania przychodu przyjmuje wynikający z faktur termin płatności. W jaki sposób Spółka powinna rozliczyć koszty uzyskania przychodów?


Wnioskodawca zwrócił się z zapytaniem, czy koszty uzyskania przychodów mogą być rozliczane w miesiącu wystawienia faktury VAT za dostawę wody lub odprowadzenia ścieków, pomimo, że przychód podatkowy powstaje w miesiącu następnym, tj. wg terminu płatności, a zarazem w roku podatkowym, w którym została zafakturowana sprzedaż z tytułu w/w usług. Przedstawiając stan faktyczny wnioskodawca podał, że w przypadku rozliczeń z tytułu usług rozprowadzania wody i gospodarki ściekami, za datę powstania przychodu należnego uważa się wynikający z faktury termin płatności, a jeżeli termin nie jest określony, ostani dzień miesiąca, w którym wystawiono fakturę. Jednocześnie wskazał, że nie zmieniły się ogólne reguły rozliczania kosztów uzyskania przychodów określone w art. 15 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zgodnie z którymi koszty podatkowe są rozliczane w roku podatkowym, którego dotyczą. Poniesione przez podatnika koszty w większości nie dają się funkcjonalnie przypisać do określonego przychodu, w związku z tym zmiana daty powstania przychodu podatkowego wprowadzona znowelizowanym art. 12 ust. 3d pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie powinna mieć wpływu na datę podatkowego rozliczenia kosztów.

Zdaniem wnioskodawcy, koszty poniesione w celu uzyskania przychodów, których nie można przyporządkować do konkretnego przychodu mogą być rozliczane w roku poniesienia tych kosztów.

Na podstawie przedstawionego stanu faktycznego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Rawiczu stwierdził, iż stanowisko wnioskodawcy w przedmiotowej sprawie jest prawidłowe.

Dla określenia kosztów uzyskania przychodów podstawowe znaczenie ma art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity: Dz. U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 ze zm.), który definiuje je jako koszty poniesione w celu uzyskania przychodów. Wydatki spełniające to kryterium, z wyłączeniem wydatków wskazanych w art. 16 ust. 1 w/w ustawy, stanowią koszty uzyskania przychodów.

Spółka słusznie zauważyła, że ustalając w danym okresie rozliczeniowym koszty uzyskania przychodów należy mieć na uwadze art. 15 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, stanowiący, iż koszty uzyskania przychodów są potrącalne tylko w tym roku podatkowym, którego dotyczą. Przy czym w danym roku podatkowym są potrącalne:

a) koszty poniesione w danym roku podatkowym i wiążące się z przychodem tego roku,

b) koszty poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy, lecz dotyczące przychodów roku podatkowego,

c) określone co do rodzaju i kwoty koszty uzyskania, które zostały zarachowane, chociaż ich jeszcze nie poniesiono, jeżeli odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego.

Przepisy te od kilku lat pozostają niezmienione. Zmianie natomiast z dniem 01.01.2004 r. uległa regulacja dotycząca daty powstania przychodu u dostawcy energii i innych mediów. Zgodnie z art. 12 ust. 3d pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (wprowadzonym ustawą z dnia 12.11.2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. nr 2002, poz.1957), w przypadku rozliczeń z tytułu usług rozprowadzania wody, gospodarki ściekami oraz wywozu i unieszkodliwiania odpadów - za datę powstania przychodu należnego uważa się wynikający z faktury termin płatności, a jeżeli termin nie jest określony, ostatni dzień miesiąca, w którym wystawiono fakturę. Zmiana ta spowodowała niejako przesunięcie w czasie momentu powstania przychodu w tego rodzaju przedsiębiorstwach. Jeżeli poniesione przez podatnika koszty dadzą się funkcjonalnie przypisać do określonego przychodu, zmiana daty wystąpienia tego przychodu powoduje również przesunięcie tych kosztów. Jest jednak grupa kosztów, np. amortyzacja, koszty ogólne zarządu, wynagrodzenia itp., których nie da się przyporządkować do konkretnego przychodu. Te koszty mogą zostać rozliczone w roku ich poniesienia, zgodnie z art. 15 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia będącego przedmiotem wniosku.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj