Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBI/2/423-216/12/PC
z 28 maja 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPBI/2/423-216/12/PC
Data
2012.05.28



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody


Słowa kluczowe
grunty
przychód
sprzedaż nieruchomości


Istota interpretacji
Czy w przypadku sprzedaży, opisane nieruchomości są zwolnione z podatku dochodowego od osób prawnych, czy też podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych (CIT-8); jeżeli tak to co jest podstawą opodatkowania przychód czy dochód ze sprzedaży?



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 28 lutego 2012r. (który wpłynął do tut. BKIP w tym samym dniu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:

  • powstania przychodu z tytułu sprzedaży gruntów - jest prawidłowe,
  • ustalenia podstawy opodatkowania - jest nieprawidłowe

(pytanie oznaczone we wniosku numerem 2).

UZASADNIENIE

W dniu 28 lutego 2012r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:

  • powstania przychodu z tytułu sprzedaży gruntów,
  • ustalenia podstawy opodatkowania.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółdzielnia jest firmą produkcyjną (nie jest gospodarstwem rolnym), jest podatnikiem podatku VAT oraz podatku dochodowego od osób prawnych. Spółdzielnia w roku 1990 i 1991 kupiła działki. Akt notarialny z 28 grudnia 1990 r. oraz akt notarialny z 25 lutego 1991 r. - zakup 6 działek o łącznej powierzchni 0,97 ha. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (zatwierdzony uchwałą Rady Gminy, klasyfikuje 5 działek o pow. 0,87 ha jako działki położone częściowo w jednostce strukturalnej planu w terenie przeznaczonym pod usługi turystyczne z możliwością przeznaczenia pod funkcje wykorzystujące zasoby wód geotermalnych oraz częściowo w jednostce strukturalnej planu w obszarze zieleni o charakterze rekreacyjnym ogólnodostępnym, a także przy ulicy spacerowej. Natomiast 1 działka o pow. 0,10 ha położona jest w jednostce strukturalnej planu w obszarze rolniczego wykorzystania bez prawa zabudowy.

Urząd Gminy wydał zaświadczenie, że działki położone w jednostce strukturalnej planu nie są działkami przeznaczonymi pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną. Działki są w ewidencji środków trwałych Spółdzielni. Teren ten jest niezabudowany i oddany w dzierżawę i Spółdzielnia otrzymuje z tego tytułu przychód związany z pozostała działalnością gospodarczą. Ponosi także koszty związane z podatkiem od nieruchomości. Zgodnie z uchwałą Walnego Zgromadzenia z 2011 roku, Spółdzielnia chce sprzedać w/w działki.

W związku z powyższym zadano min. następujące pytanie:

Czy w przypadku sprzedaży, opisane nieruchomości są zwolnione z podatku dochodowego od osób prawnych, czy też podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych (CIT-8); jeżeli tak to co jest podstawą opodatkowania przychód czy dochód ze sprzedaży...

(pytanie oznaczone we wniosku numerem 2)

Zdaniem Wnioskodawcy, sprzedaż w/w działek stanowi źródło przychodu z którego przychód podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych na zasadach ogólnych zgodnie z art. 12 ust. 3 ustawy.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego stwierdzam co następuje:

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 ze zm. – dalej: updop), przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe. Przepisy updop nie zawierają definicji „przychodu”, jednak z analizy przytoczonych powyżej przepisów wynika, że przychodem dla celów podatkowych są wszelkiego rodzaju przysporzenia majątkowe, w wyniku których dochodzi do zwiększenia aktywów podatnika. Wyjątki niezaliczane do przychodów podatkowych wymienione są w zamkniętym katalogu wyłączeń zawartych w art. 12 ust. 4 updop.

W myśl art. 12 ust. 3 updop, za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

Stosownie do art. 535 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.), przez umowę sprzedaży sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz, a kupujący zobowiązuje się zapłacić sprzedawcy cenę.

Dyspozycja tego przepisu wskazuje, iż umowa sprzedaży jest umową dwustronnie zobowiązującą. Obowiązkiem sprzedającego jest przeniesienie na kupującego własności rzeczy i wydanie mu tej rzeczy. Kupujący natomiast zobowiązuje się odebrać rzecz i zapłacić sprzedającemu cenę. Szczegółowe przepisy kodeksu cywilnego (art. 155-158) określają moment, w którym następuje skuteczne – w świetle prawa cywilnego – przeniesienie własności.

Moment przeniesienia własności nieruchomości został określony w art. 155 § 1 kodeksu cywilnego. Natomiast art. 158 kodeksu cywilnego określa właściwą formę dla tej czynności prawnej. Umowa zobowiązująca do przeniesienia własności nieruchomości powinna być zawarta w formie aktu notarialnego.

Ponadto, zgodnie z art. 14 ust. 1 updop, przychodem z odpłatnego zbycia rzeczy lub praw majątkowych, z zastrzeżeniem ust. 4 i 5, jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie. Jeżeli jednak cena bez uzasadnionej przyczyny znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, przychód ten określa organ podatkowy w wysokości wartości rynkowej.

Jak wynika z opisu zdarzenia przyszłego, Spółdzielnia zamierza sprzedać 6 działek o łącznej powierzchni 0,97 ha. Mając na uwadze przedstawione zdarzenie przyszłe oraz przepisy prawa podatkowego należy stwierdzić, że w momencie sprzedaży przedmiotowych działek powstanie przychód należny dla Spółdzielni w myśl art. 12 ust. 3 updop.

W tym miejscu należy zauważyć, iż zgodnie z art. 7 ust. 1 updop, przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód bez względu na rodzaj źródeł przychodów, z jakich dochód ten został osiągnięty; w wypadkach, o których mowa w art. 21 i 22, przedmiotem opodatkowania jest przychód. Z kolei z ust. 2 tegoż artykułu wynika, iż dochodem jest, z zastrzeżeniem art. 10 i 11, nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym; jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 updop, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Natomiast w myśl art. 16 ust. 1 pkt 1 lit. a updop, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na nabycie gruntów lub prawa wieczystego użytkowania gruntów, z wyjątkiem opłat za wieczyste użytkowanie gruntów - wydatki te, zaktualizowane zgodnie z odrębnymi przepisami, pomniejszone o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 16h ust. 1 pkt 1, są jednak kosztem uzyskania przychodów, w przypadku odpłatnego zbycia środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na czas ich poniesienia.

Z kolei jak stanowi art. 16c pkt 1 updop, amortyzacji nie podlegają grunty i prawa wieczystego użytkowania gruntów.

W świetle powyższego należy stwierdzić, iż w przypadku sprzedaży przez Spółdzielnię przedmiotowych działek, Wnioskodawca ma prawo do pomniejszenia uzyskanego z tego tytułu przychodu, o koszty jego uzyskania, czyli wydatki poniesione na nabycie gruntów i ewentualnie inne wydatki poniesione w związku ze sprzedażą.

Zatem stanowisko Spółdzielni, iż to przychód podlega opodatkowaniu należało uznać za nieprawidłowe.

Biorąc pod uwagę powyższe przepisy podatkowe i przedstawiony we wniosku zdarzenie przyszłe należy stwierdzić, iż stanowisko Spółdzielni zakresie:

  • powstania przychodu z tytułu sprzedaży gruntów - jest prawidłowe,
  • ustalenia podstawy opodatkowania - jest nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Nadmienia się, że w zakresie pytania oznaczonego we wniosku numerem 1 wydano odrębne rozstrzygnięcie.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – j.t. Dz. U. z dnia 14 marca 2012r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj