Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gliwicach
IUS/IPD2/4430/2/2005
z 14 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
IUS/IPD2/4430/2/2005
Data
2005.03.14



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Gliwicach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zasady wymiaru i poboru podatku z tytułu importu towarów --> Podatek z tytułu importu towarów

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczanie częściowe podatku oraz korekta podatku naliczonego --> Odliczenie częściowe podatku


Słowa kluczowe
korekta podatku
podatek naliczony


Pytanie podatnika
Jaki jest termin dokonania korekty zmienionego przez Naczelnik Urzędu Celnego podatku od towarów i usług z tytułu dokonanego importu towarów?


Zgodnie z art. 33 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) podatnicy, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 1 i 2, są obowiązani do obliczenia i wykazania w zgłoszeniu celnym kwoty podatku, z uwzględnieniem obowiązujących stawek. Ustęp 2 tego artykułu przewiduje, iż w przypadku stwierdzenia przez organ celny, iż w zgłoszeniu celnym kwota podatku została wykazana nieprawidłowo, naczelnik urzędu celnego wydaje decyzję określającą podatek w prawidłowej wysokości. Naczelnik urzędu celnego może określić kwotę podatku w decyzji dotyczącej należności celnych.Po przyjęciu zgłoszenia celnego, w myśl art. 33 ust. 3 ww. ustawy VAT, podatnik może wystąpić do naczelnika urzędu celnego o wydanie decyzji określającej podatek w prawidłowej wysokości.

I. W przypadku gdy kwota określona w takiej decyzji jest większa od kwoty wykazanej w zgłoszeniu celnym, podatnik zgodnie z art. 33 ust. 4 ustawy VAT jest obowiązany w terminie 10 dni, licząc od dnia jego powiadomienia przez organ celny o wysokości należności podatkowych, do wpłacenia kwoty różnicy podatku, przy czym różnica ta stanowi podatek naliczony w rozumieniu art. 86 ust. 2 ustawy VAT, podlegający odliczeniu na ogólnych zasadach. Zgodnie z art. 86 ust. 10 ustawy VAT prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o tę różnicę powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał dokument celny, lub jak stanowi ust. 11 tego artykułu, za następny okres rozliczeniowy.

II. W przypadku gdy kwota określona w wyżej wskazanej decyzji jest mniejsza od kwoty wykazanej w zgłoszeniu celnym, a podatnik pomniejszył kwotę podatku należnego o kwotę nadpłaconego w imporcie podatku (zawyżona w zgłoszeniu kwota), to jak stanowi art. 40 ustawy VAT, nie przysługuje mu zwrot nadpłaconego podatku. W takim przypadku nie dokonuje również korekty odliczonego podatku naliczonego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj