Interpretacja Urzędu Skarbowego w Biłgoraju
PPDE/443-4/2005
z 6 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PPDE/443-4/2005
Data
2005.04.06



Autor
Urząd Skarbowy w Biłgoraju


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy --> Podatnicy


Słowa kluczowe
czynności nieopodatkowane podatkiem od towarów i usług
gmina
gospodarka nieruchomościami
opłata
trwały zarząd


Pytanie podatnika
Gmina pobiera od swoich jednostek organizacyjnych opłatę z tytułu oddania tymże jednostkom nieruchomości nieruchomości komunalnych w trwały zarząd (art. 43-50 oraz art. 82 i nast. ustawy z dnia 21.08.1997r o gospodarce nieruchomościami (j.t. Dz.U. z 2004r Nr 262, poz. 2603). Od 1 maja 2004r podatkiem VAT na podstawie art. 5,7,8 ustawy o VAT objęte zostały-jako usługa-opłaty za wieczyste użytkowanie nieruchomości, a więc zachodzi pytanie czy opłaty za trwały zarząd również na tej samej zasadzie nie powinny być opodatkowane podatkiem VAT. Gmina uważa,że trwały zarząd nie powinien być traktowany jako usługa w rozumieniu wskazanych wyżej przepisów ustawy o podatku VAT, gdyż jednostki organizacyjne Gminy nie posiadają osobowości prawnej ani własnego budżetu, a ich wydatki i przychody są w rzeczywistości wydatkami i przychodami budżetu Gminy. Tworzy to sytuację, w której, w jakimś sensie, skutki VAT-u od opłat rocznych za trwały zarząd ponosiłby sam właściciel nieruchomości, czyli Gmina.


P o s t a n o w i e n i e

Na podstawie art. 14a par. 1 i par. 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu pisemnego wniosku z dnia 11 stycznia 2005r. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Biłgoraju udzielając pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w sprawie indywidualnej podatnika

stwierdza,

iż przedstawione w przedmiotowym wniosku stanowisko w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług opłat za trwały zarząd jest prawidłowe przy uwzględnieniu stanu prawnego na dzień wydania niniejszego postanowienia.

U z a s a d n i e n i e

W dniu 14.01.2005r. wpłynął do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Biłgoraju pisemny wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania niektórych przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, ze zm.). Według przedstawionego stanu faktycznego Gmina pobiera od swoich jednostek organizacyjnych opłatę z tytułu oddania tym jednostkom organizacyjnym nieruchomości komunalnych w trwały zarząd. Wnioskodawca powołując się na nowe uregulowania w zakresie podatku od towarów i usług obowiązujące po dniu 1 maja 2004r. wnosi o wyjaśnienie czy opłaty za trwały zarząd podlegają opodatkowaniu tym podatkiem. W ocenie wnioskodawcy opłaty te nie podlegają opodatkowaniu PTU.

W powyższej sprawie należy stwierdzić, iż w art. 15 ust. 1 wyżej powołanej ustawy z dnia 11 marca 2004r. o PTU zdefiniowano pojęcie podatnika podatku VAT. Podatnikami tymi są osoby prawne, jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą (pojecie działalności gospodarczej zostało zdefiniowane w ust. 2 tegoż artykułu) bez względu na cel i rezultat takiej działalności. Jednocześnie w art. 15 ust. 6 tej ustawy postanowiono, że nie uznaje się za podatnika VAT organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 i 5, art. 44 ust. 1 oraz art. 45 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997r. o gospodarce nieruchomościami (tekst jednolity Dz. U. z 2000r. Nr 46, poz. 543, ze zm.) nieruchomości stanowiące przedmiot własności lub przedmiot użytkowania wieczystego jednostki samorządu terytorialnego oddaje się w trwały zarząd (będący formą prawną władania nieruchomością) odpowiedniej samorządowej jednostce organizacyjnej za opłatą na czas oznaczony lub nieoznaczony, przy czym trwały zarząd ustanawia właściwy organ w drodze decyzji.

Z kolei zgodnie z art. 30 ust. 1 i ust. 2 pkt 3 w związku z art. 11a ust. 3 ustawy z dnia 08 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jednolity Dz. U z 2001r. Nr 142, poz. 1591, ze zm.) burmistrz miasta wykonuje zadania gminy określone przepisami prawa w tym między innymi gospodarowanie mieniem komunalnym. Ponadto w myśl art. 7 ust. 1 pkt 1 tej ustawy zadania własne gminy obejmują między innymi sprawy gospodarki nieruchomościami.

Biorąc powyższe pod uwagę odpłatne przekazanie przez Gminę nieruchomości na rzecz własnej jednostki organizacyjnej w trwały zarząd w oparciu o przepisy ustawy o gospodarce nieruchomościami jest czynnością, o której mowa w cytowanym wyżej art. 15 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług. Stąd też czynność, której dotyczy zapytanie, nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług i dlatego postanowiono jak w sentencji.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania niniejszego postanowienia. Interpretacja traci moc z chwilą zmiany stanu prawnego. Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany albo uchylenia.

Od niniejszego postanowienia służy stronie prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Biłgoraju w terminie 7 dni od dnia doręczenia niniejszego postanowienia (art. 14a par. 4, art. 223 par. 1, art. 236 par. 1 i par. 2 oraz art. 239 ustawy Ordynacja podatkowa).

Zażalenie na postanowienie powinno zawierać zarzuty przeciwko postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie (art. 222 w związku z art. 239 ustawy Ordynacja podatkowa). Wniesienie zażalenia nie wstrzymuje wykonania postanowienia, jednakże organ podatkowy, który wydał postanowienie, może w uzasadnionych przypadkach, na wniosek strony, wstrzymać jego wykonanie (art. 238 Ordynacji podatkowej).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj