Interpretacja Urzędu Skarbowego w Łomży
PD-415/7-1/IW/05
z 19 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD-415/7-1/IW/05
Data
2005.04.19



Autor
Urząd Skarbowy w Łomży


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
korzystanie
odszkodowania
podatek dochodowy od osób fizycznych


Pytanie podatnika
Strona w piśmie przedstawiła następujący stan faktyczny:"Uprzejmie proszę o wyjaśnienie - czy od jednorazowo przyznanej kwoty przez Sąd mam odprowadzić podatek dochodowy do IV 2005r.
Sąd przyznał mi kwotę za umieszczenie na mojej działce ciągu drenażowego w sposób bezumowny, który już został usunięty.
Kwotę wypłacono w świetle art. 225 w związku z art. 224 §2 k.c. - jest to "wynagrodzenie za korzystanie z rzeczy a także zwrot pobranych pożytków".
Jest to jak czytałam w uzasadnieniu "należność za korzystanie z cudzej nieruchomości. Roszczenie nie ma charakteru odszkodowawczego jest związane z korzystaniem z rzeczy bez podstawy prawnej. W przypadku odprowadzenia - Proszę o podanie podstawy prawnej, czy będzie to tylko kwota za 2004r.
Kwotę pieniężną zasądzoną z art. .k.c. podanych w piśmie otrzymałam 12.XI.2004r. za okres od 1.I.1999r. do 30.V.2004r. Moje pismo, zapytanie co do konieczności lub nie płacenia podatku dochodowego wynikało z przeanalizowania broszury do PIT-36 oraz informacji uzyskanych od osoby zajmującej się rozliczaniem dochodów etatowo, informacji uzyskanej telefonicznie w Urz. Skarbowym. Ponieważ już na etapie płacenia lub nie podatku były rozbieżności zwróciłam się do Urzędu na piśmie. Informuję, że nie znam się na prawie podatkowym i nie chciałabym być w sprzeczności z prawem. Nadmieniam, że od tej kwoty którą otrzymałam według mnie nie powinnam odprowadzić podatku."


Generalna zasada wyrażona w ustawie z dnia 26 lipca o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000 roku Nr 14 poz. 176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2004 roku stanowi, że wolne od podatku dochodowego są odszkodowania otrzymane na podstawie wyroku lub ugody sądowej do wysokości określonej w tym wyroku lub ugodzie, z wyjątkiem odszkodowań:
� otrzymanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą,
� dotyczących korzyści, które podatnik mógłby osiągnąć, gdyby mu szkody nie wyrządzono (art. 21 ust. 1 pkt 3b ustawy)

Ze zwolnienia korzystają jedynie te odszkodowania, których prawo do otrzymania wynika wprost z przepisów ustaw, z wyjątkiem wyłączonych ze zwolnienia wolą ustawodawcy. Z pisma wynika, że zasądzono na rzecz podatnika kwotę odszkodowania za bezumowne korzystanie z działki. Należy tu odwołać się do uregulowań prawa cywilnego, zgodnie, z którym szkoda jest rozpatrywana jako uszczerbek o charakterze majątkowym. Szkoda ma dwojaką postać - szkoda obejmuje stratę, jakiej doznaje mienie poszkodowanego; wskutek doznania tej straty poszkodowany staje się uboższy niż był dotychczas, oraz - szkoda obejmuje utratę korzyści, jakiej poszkodowany mógł się spodziewać, gdyby mu szkody nie wyrządzono. Wskutek doznania tej postaci uszczerbku poszkodowany nie staje się bogatszy, jakkolwiek mógł liczyć na wzbogacenie się, mógł go oczekiwać.

Odszkodowanie za bezumowne korzystanie z nieruchomości obejmuje spodziewane korzyści z tytułu umowy najmu czy dzierżawy, która zostałaby zawarta gdyby nieruchomość nie została zajęta. Przepisy prawa przyznają właścicielowi prawo do roszczenia o odszkodowanie, które obejmuje kompensatę utraconych korzyści, jakie właściciel by uzyskał gdyby rzecz wynajął. Utratą korzyści jest w szczególności szkoda polegająca na nie uzyskaniu pożytków cywilnych (czynszu z najmu, dzierżawy), które rzecz przynosi.

Reasumując powyższe Naczelnik Urzędu Skarbowego w Łomży stwierdził, że odszkodowanie za bezumowne korzystanie z nieruchomości, stanowi odszkodowanie za utracone korzyści i podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Kwotę otrzymanego odszkodowania zobowiązana jest Pani wykazać w zeznaniu o wysokości uzyskanego dochodu na formularzu PIT - 36 za rok 2004 (w wierszu zatytułowanym inne źródła), które należy złożyć w tutejszym Urzędzie Skarbowym do 2 maja 2005 roku.

Dodatkowo informuję, że:

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Panią w stanie prawnym obowiązującym w dacie zaistnienia tego zdarzenia. Interpretacja powyższa przestanie być aktualna, jeżeli przepis prawa obowiązujący w dacie zaistnienia tego zdarzenia zostanie zmieniony lub przestanie obowiązywać.

Interpretacja powyższa nie jest wiążąca dla Pani; wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14b ustawy Ordynacja podatkowa).

Na postanowienie niniejsze służy Pani prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Białymstoku za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Łomży, w terminie 7 dni od dnia otrzymania niniejszego postanowienia.

Zażalenie na postanowienie organu podatkowego powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie - art. 222 ustawy Ordynacja podatkowa. W przypadku wniesienia odwołania należy dołączyć znaki opłaty skarbowej, zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 9 września 2000 roku o opłacie skarbowej (t.j. Dz. U. z 2004 roku Nr 253, poz. 2532). Wysokość tej opłaty określona jest w "Szczegółowym wykazie przedmiotów opłaty skarbowej, stawek oraz zwolnień" stanowiącym załącznik do tej ustawy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj