Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Bielany
1432/IPdg2/415/429/3/4/05
z 23 lutego 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1432/IPdg2/415/429/3/4/05
Data
2005.02.23



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Bielany


Temat
Ordynacja podatkowa --> Zobowiązania podatkowe --> Prawa i obowiązki następców prawnych oraz podmiotów przekształconych --> Spadkobiercy

Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
kontynuacja działalności przez spadkobierców
remanent likwidacyjny


Pytanie podatnika
Czy spis z natury towarów, sporządzony po śmierci przedsiębiorcy, jego spadkodawcy /dzieci/ mogą uwzględnić jako remanent początkowy rozpoczynając działalność gospodarczą w tym samym miejscu i zakresie?


P O S T A N O W I E N I E


Na podstawie art. 217 oraz art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa /Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm./ Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa – Bielany, po rozpatrzeniu wniosku w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione przez wnioskodawcę.


U Z A S A D N I E N I E


Wnioskiem z dnia 11.01.2005 r. / data wpływu do Urzędu Skarbowego: 14.01.2005 r./ zwróciła się Pani, na podstawie przepisu art. 14 a ustawy Ordynacja podatkowa o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu stosowania prawa podatkowego w Pani indywidualnej sprawie.Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że wraz z bratem, jako następcy prawni zamierzacie Państwo kontynuować w formie spółki cywilnej działalność gospodarczą po zmarłym ojcu.Ojciec Pani, do chwili śmierci prowadził jednoosobowo zakład kamieniarsko - betoniarski; był podatnikiem podatku od towarów i usług, a z podatku dochodowego rozliczał się na zasadach ogólnych. Po jego śmierci przeprowadzony został spis z natury oraz dokonany został w urzędzie skarbowym odczyt z kasy fiskalnej wykorzystywanej w Jego działalności.Na dzień śmierci Ojca pozostał znaczny zapas materiałów, który jako spadkobiercy wprowadzili Państwo do spółki jako jej majątek i będziecie wykorzystywać w kontynuowanej działalności gospodarczej.


Treść pytania:

Wątpliwość Pani budzi fakt, czy spis z natury towarów, sporządzony po śmierci przedsiębiorcy, jego spadkodawcy /dzieci/ mogą uwzględnić jako remanent początkowy rozpoczynając działalność gospodarczą w tym samym miejscu i zakresie.


Stanowisko podatnika:

Pani zdaniem spadkobiercy rozliczając podatek dochodowy mają prawo w rozliczeniu rocznym uwzględnić wartość spisu z natury na dzień rozpoczęcia działalności.


Stanowisko Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa – Bielany:

Zgodnie z art. 97 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa / Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm./ spadkobiercy podatnika, przejmują przewidziane w przepisach prawa podatkowego majątkowe i niemajątkowe prawa i obowiązki spadkodawcy, a do odpowiedzialności spadkobierców za zobowiązania podatkowe spadkodawcy zgodnie z art. 98 § 1 Ordynacji stosuje się przepisy kodeksu cywilnego o przyjęciu i odrzuceniu spadku oraz o odpowiedzialności za długi spadkowe. Spadkobiercy przedsiębiorcy winni zgłosić do masy spadkowej wartość składników majątkowych, ujętych w remanencie likwidacyjnym, sporządzonym po śmierci spadkodawcy w jego przedsiębiorstwie.
Przychody uzyskane w drodze spadkobrania – w tym wartość składników majątkowych ujętych w remanencie, o którym mowa wyżej – podlegają opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn /ustawa z dnia 28.07.1983 r. tj. Dz. U. Nr 142 z 2004 r. poz. 1514/.
Towary i materiały nabyte w drodze spadkobrania staja się własnością spadkobierców. Wspólnicy spółki cywilnej maja prawo wnieść do tej spółki towary i materiały stanowiące ich własność i ująć je w ewidencji księgowej jako remanent początkowy.

Pouczenie:
Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Panią we wniosku i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.
Interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Zgodnie z przepisem art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej na postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj