Interpretacja Urzędu Skarbowego w Biłgoraju
PPDE/443-13/2005
z 6 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PPDE/443-13/2005
Data
2005.04.06



Autor
Urząd Skarbowy w Biłgoraju


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Zasady ogólne --> Moment powstania obowiązku podatkowego

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Dostawa towarów


Słowa kluczowe
uzupełnienie
wkład do spółdzielni mieszkaniowej


Pytanie podatnika
1.Czy od umowy o przeniesienie własności odrębnej lokalu mieszkalnego ze spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu-gdy spółdzielcze prawo do lokalu zostało ustanowione przed 01.05.2004r stosuje się przepis art. 146 ust. 1 pkt 3c, czy art. 153 ust. 2 ustawy o VAT.Naszym zdaniem do umowy o przeniesienie własności odrębnej lokalu mieszkalnego ze spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu powinien znaleźć zastosowanie przepis art. 153 ust. 2 ustawy.2.Czy w przypadku uzupełnienia przez członka wkładu mieszkaniowego bądź budowlanego z tytułu nabycia własności gruntu lub modernizacji budynku podlega ustawie o VAT, czy też znajduje tu zastosowanie art. 19 ust. 13 pkt 10 ustawy.Spółdzielnia nabyła własność gruntu od Urzędu Miasta zabudowanego budynkami wielorodzinnymi będącego dotychczas w wieczystym użytkowaniu. Koszt zakupu gruntu (netto + podatek VAT) wraz z pozostałymi kosztami związanymi z nabyciem prawa własności, a więc opłaty notariusza, wypisy aktów notarialnych, opłaty sądowe zostały zaewidencjonowane jako nakłady inwestycyjne stanowiące zwiększenie wartości gruntu i rozliczone z członkami jako uzupełnienie wkładu mieszkaniowego lub budowlanego. Prawa do tych lokali ustanowione były przed 01.05.2004r.Naszym zdaniem uzupełnienie tych wkładów nie podlega ustawie ponieważ prawo do lokalu zostało ustanowione przed 01.05.2004r, a skoro nabycie tych gruntów dotyczy sprzedaży (uzupełnienie wkładu) nie objętej ustawą to podatek VAT naliczony przy zakupie ze stawką 22% należałoby uznać jako VAT nie do odliczenia.W uzupełnieniu wniosku wskazano następujące okoliczności. Spółdzielnia przeniosła aktem notarialnym na członka spółdzielni własność lokalu mieszkalnego. W akcie notarialnym notariusz napisał, że przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług z tym, że w okresie do 31.12.2007r do czynności tej stosuje się obniżoną do wysokości 0 stawkę podatku. Przeniesienie prawa własności dotyczyło spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, a spółdzielcze prawo do tego lokalu zostało ustanowione przed 01.05.2004r.Naszym zdaniem w takim przypadku nie ma zastosowania przepis art. 146 ust. 1 pkt 3c jak wpisano do aktu notarialnego lecz zgodnie z art. 153 ust. 2 w takim przypadku przepisów ustawy od podatku od towarów i usług nie stosuje się.


P o s t a n o w i e n i e

Na podstawie art. 14a par. 1 i par. 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu pisemnego wniosku Spółdzielni Mieszkaniowej z dnia 13 stycznia 2005r. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Biłgoraju udzielając pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w sprawie indywidualnej podatnika

stwierdza,

iż przedstawione w przedmiotowym wniosku stanowisko Spółdzielni Mieszkaniowej w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług uzupełnienia przez członka wkładu mieszkaniowego lub budowlanego jest prawidłowe przy uwzględnieniu stanu prawnego na dzień wydania niniejszego postanowienia.

U z a s a d n i e n i e

W dniu 13.01.2005r. wpłynął do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Biłgoraju pisemny wniosek Spółdzielni Mieszkaniowej o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania niektórych przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, ze zm.).

Według przedstawionego stanu faktycznego Spółdzielnia Mieszkaniowa nabyła własność gruntu zabudowanego spółdzielczymi budynkami wielorodzinnymi, będącego w wieczystym użytkowaniu. Koszt zakupu wraz z kosztami ubocznymi rozliczone zostały z członkami jako uzupełnienie wkładu mieszkaniowego lub budowlanego. Prawa do tych lokali ustanowione były przed dniem 1.05.2004r. W ocenie Spółdzielni takie uzupełnienie wkładów nie podlega ustawie z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług.

W art. 7 ust. 1 pkt 5 ustawy o VAT ustawodawca dopiero od dnia 01.05.2004r. uznał jako dostawę podlegającą opodatkowania tym podatkiem następujące czynności:- ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego,- ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu,- przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu,- ustanowienie na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu oraz- przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu lub własności domu jednorodzinnego.

W świetle powyższego uzupełnienie wkładu mieszkaniowego lub budowlanego w sytuacji, gdy prawa do tych lokali zostały ustanowione przed 1 maja 2004r. nie jest czynnością podlegającą opodatkowaniu PTU. Należy wskazać, iż według przedstawionego stanowiska przez podatnika stanu faktycznego w sprawie nie występuje żadna z w/w czynności wymienionych w art. 7 ust. 1 pkt 5 ustawy.

Ponadto zgodnie z art. 19 ust. 13, pkt 10 ustawy o PTU obowiązek podatkowy w tytułu VAT powstaje z chwilą otrzymania całości lub części wkładu budowlanego lub mieszkaniowego, nie później jednak niż z chwilą ustanowienia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, lub ustanowienia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, lub przekształcenia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, lub ustanowienia na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu oraz przeniesienia na rzecz członka spółdzielni własności lokalu lub własności domu jednorodzinnego. Jak wyżej wskazano ustanowienie praw na lokalach nastąpiło przed wejściem nowej ustawy o PTU, w związku z tym nie ma ona zastosowania do tych zdarzeń.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania niniejszego postanowienia. Interpretacja traci moc z chwilą zmiany stanu prawnego. Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany albo uchylenia.

Od niniejszego postanowienia służy stronie prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Biłgoraju w terminie 7 dni od dnia doręczenia niniejszego postanowienia (art. 14a par. 4, art. 223 par. 1, art. 236 par. 1 i par. 2 oraz art. 239 ustawy Ordynacja podatkowa).

Zażalenie na postanowienie powinno zawierać zarzuty przeciwko postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie (art. 222 w związku z art. 239 ustawy Ordynacja podatkowa). Wniesienie zażalenia nie wstrzymuje wykonania postanowienia, jednakże organ podatkowy, który wydał postanowienie, może w uzasadnionych przypadkach, na wniosek strony, wstrzymać jego wykonanie (art. 238 Ordynacji podatkowej).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj