Interpretacja Izby Skarbowej w Warszawie
1401/FB/005-32/AW/05
z 22 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1401/FB/005-32/AW/05
Data
2005.04.22



Autor
Izba Skarbowa w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
kredyt bankowy
prowizje bankowe
sprzedaż akcji


Pytanie podatnika
dotyczy zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowizji przygotowawczej pobranej przez Bank , zgodnie z zawartą umową kredytową.


D E C Y Z J A


Na podstawie art. 14b § 5 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz.60) po rozpatrzeniu zażalenia z dnia 03 marca 2005 r. /data wpływu do Izby Skarbowej) na postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa Praga z dnia 16 lutego 2005 r. Nr US34/SL-LD/415/4/JG/05 - nie uwzględniające Pana stanowiska oraz argumentów przedstawionych we wniosku z dnia 05 stycznia 2005 r., uzupełnionym dnia 01 lutego 2005 r. (data wpływu do Urzędu Skarbowego) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w przedmiocie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowizji przygotowawczej pobranej przez Bank zgodnie z zawartą umową kredytową, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


o r z e k a :


- odmówić zmiany zaskarżonego postanowienia


UZASADNIENIE


Jak wynika z akt sprawy, wnioskiem z dnia 05 stycznia 2005 r., uzupełnionym następnie 01 lutego 2005 r., (data wpływu do Urzędu Skarbowego) wystąpił Pan do Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa Praga o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w przedmiocie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowizji przygotowawczej pobranej przez Bank , zgodnie z zawartą umową kredytową.


Na podstawie przedłożonego wniosku oraz kserokopii dołączonych dokumentów tj.: umowy kredytowej, regulaminu udzielenia kredytu, historii operacji na rachunku inwestycyjnym, Naczelnik Urzędu Skarbowego ustalił, iż Bank udzielił Panu kredytu na zakup w ofercie publicznej akcji w PKO BP S.A., na okres 6 miesięcy. Za udzielenie kredytu Bank pobrał, zgodnie z regulaminem, prowizję przygotowawczą.

W roku 2004 dokonał Pan sprzedaży przedmiotowych akcji i zgodnie z Pana stanowiskiem przedstawionym we wniosku do Naczelnika Urzędu Skarbowego koszty związane z uzyskaniem kredytu na zakup akcji (zwane przez Pana kosztami uzyskania kredytu) stanowią koszt uzyskania przychodu ze sprzedaży tych akcji.


Dokonując oceny stanu faktycznego przedstawionego we wniosku i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga, po rozpatrzeniu przedmiotowego wniosku, postanowieniem z dnia 16 lutego 2005 r. Nr US 34/SL-LD/415/4/JG/05 nie uwzględnił Pana stanowiska oraz argumentacji dotyczącej zaliczenia prowizji przygotowawczej związanej z udzieleniem kredytu do kosztów uzyskania przychodu ze sprzedaży akcji.


W uzasadnieniu swego stanowiska Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdził, iż prowizja przygotowawcza jest rezultatem zawartej z bankiem umowy kredytowej. Fakt, iż umowa kredytowa wskazywała jako cel przeznaczenie kredytu na zakup akcji PKO BP S.A. w trybie oferty publicznej nie oznacza, że wydatki poniesione w związku z udzieleniem i uruchomieniem kredytu mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów ze sprzedaży akcji, zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.


W dniu 03 marca 2005 r. (data wpływu do Izby Skarbowej) złożył Pan do Dyrektora Izby Skarbowej zażalenie na postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa Praga z dnia 16 lutego 2005 r., wnosząc o jego zmianę.


W zażaleniu nie przedstawił Pan nowych okoliczności, powtarzając jedynie i rozbudowując argumentację zawartą we wniosku z dnia 05 stycznia 2005 r., iż wydatki z tytułu prowizji przygotowawczej uiszczonej na rzecz banku w związku z udzieleniem kredytu celowego na zakup akcji stanowią koszt uzyskania przychodu przy ustalaniu dochodu z odpłatnego zbycia akcji PKO BP S.A.

W uzasadnieniu swego stanowiska odwołał się Pan do ogólnej zasady wyrażonej w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którą kosztem uzyskania przychodów są wszelkie wydatki poniesione w celu uzyskania przychodu – wskazując, iż o możliwości zaliczenia wydatków do kosztów uzyskania przychodów przesądza sama tylko celowość poniesienia tego wydatku.

Z uwagi na to, że zaciągnięty przez Pana kredyt miał na celu zwiększenie możliwości finansowych przy składaniu zlecenia nabycia akcji PKO BP S.A. i w konsekwencji przyczynił się do tego, że mógł Pan nabyć większą liczbę akcji, tym samym – zdaniem Pana – kredyt ten miał bezpośredni wpływ na wysokość osiągniętego przychodu ze zbycia akcji. Z tego też względu za celowe i związane z przychodem uważa Pan również wydatki poniesione na uzyskanie kredytu.


Po rozpatrzeniu zażalenia i zapoznaniu się z całością materiału dowodowego zgromadzonego w sprawie Dyrektor Izby Skarbowej nie znalazł podstaw do zmiany zaskarżonego postanowienia.


W uzasadnieniu swego stanowiska Dyrektor Izby Skarbowej stwierdza, co następuje:


Zgodnie z zasadą określoną w art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną oraz innych papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu przy ustalaniu dochodu z odpłatnego zbycia tych udziałów (akcji), wkładów oraz innych papierów wartościowych.


Zgodnie z art. 22 ust. 1 w/w ustawy o podatku dochodowym kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.


W myśl natomiast art. 23 ust. 1 pkt 8 ustawy nie uważa się za koszt uzyskania przychodów wydatków na spłatę pożyczek (kredytów), z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów).


Z powyższego należy wnosić, iż skoro ustawodawca wyłączył z katalogu kosztów uzyskania przychodów wydatki związane z samym kredytem, konsekwentnie, nie mogą stanowić takiego kosztu wydatki związane z obsługą tego kredytu.

Z tego tylko względu prowizja przygotowawcza za udzielenie kredytu bankowego nie może być uznana za koszt uzyskania przychodu ze sprzedaży akcji.


Prowizja powyższa stanowi de facto usługę bankową związaną z udzieleniem kredytu, pozostającą bez związku z jego celem.


Bez znaczenia dla przedmiotowego rozstrzygnięcia pozostaje kwestia, czy i w jakim zakresie zaciągnięty przez Pana kredyt miał wpływ na wysokość osiągniętego przychodu ze sprzedaży akcji.

Kwestia powyższa, rozpatrywana w kontekście spełnienia przesłanek określonych w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym, mogłaby mieć znaczenia wyłącznie w przypadku zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów skapitalizowanych odsetek od kredytu. Nie jest ona jednakże przedmiotem niniejszego rozstrzygnięcia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj