Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Praga
US34/SL-LD/415/4/JG/05
z 16 lutego 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US34/SL-LD/415/4/JG/05
Data
2005.02.16



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Praga


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
podatek dochodowy od osób fizycznych
sprzedaż akcji


Pytanie podatnika
W 2004 roku osiągnąłem dochód ze sprzedaży akcji. Pytanie dotyczy zaliczenia jako koszt uzyskania przychodu prowizji przygotowawczej pobranej przez bank zgodnie z zawartą umową kredytową.


Postanowienie


Na podstawie art. 14a § ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. – Ordynacja podatkowa (Dz.U z 1997r. Nr 137 poz.926 z późn. zm.) po rozpatrzeniu w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga


postanawia


nie uwzględnić stanowiska oraz argumentów przedstawionych we wniosku w przedmiocie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowizji przygotowawczej pobranej przez Bank zgodnie z zawartą umową kredytową.


Uzasadnienie


Z przedłożonego wniosku. wynika, iż w 2004r. osiągnął Pan dochody ze sprzedaży akcji. Pytania Pana dotyczą:
- zaliczenia jako koszt uzyskania przychodu prowizji przygotowawczej pobranej przez bank zgodnie z zawartą umową kredytowa.Z uzupełnionych kserokopii dokumentów:
- umowy kredytowej,
- regulaminu udzielenia kredytu,
- historii operacji na rachunku inwestycyjnym
wynika, iż Bank udzielił Panu kredytu na zakup akcji w ofercie publicznej na okres 6 miesięcy.

Za udzielenie kredytu Bank pobrał zgodnie z regulaminem prowizję przygotowawczą.
Dokonując oceny stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia należy stwierdzić, że zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 7 w związku z art. 17 ust. 1 pkt 6a ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się m. in. należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane,przychody z odpłatnego zbycia papierów wartościowych.Sposób obliczenia dochodu ze zbycia papierów wartościowych określony został w art. 30b ust. 2 pkt 1 powołanej wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Dochodem tym jest różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art.22 ust.1f lub 1g, lub art. 23 ust. 1 pkt 38, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 13 i 14.

Jak wynika z art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy o p.d.o.f., za koszty uzyskania nie uważa się wydatków poniesionych na objęcie lub nabycie m.in. akcji w spółce mającej osobowość prawną oraz innych papierów wartościowych. Wydatki te są jednak kosztem uzyskania przychodu przy ustalaniu dochodu z odpłatnego zbycia tych akcji oraz innych papierów wartościowych.Koszty te można podzielić na dwie grupy:
1) bezpośrednio przypisane do konkretnej transakcji,
2) koszty poniesione przez podatnika w roku podatkowym związane z obsługą rachunku przez biuro maklerskie, w celu uzyskania przychodu (koszty prowizji, w tym prowizji kupna i sprzedaży, poniesionych w roku związanych z prowadzeniem lub złożeniem rachunku, koszty transferu, zdeponowania papierów itp.).
Koszt ten może być potrącony tylko w roku podatkowym, w którym został poniesiony (art.22 ust.4 ustawy o.p.d.o.f.).

Jak wynika z analizy przesłanego materiału prowizja przygotowawcza jest rezultatem zawartej z bankiem umowy kredytowe. Stosunek prawny na skutek powstałej umowy kredytowej jest stosunkiem odrębnym wobec transakcji nabycia i zbycia papierów wartościowych w publicznej ofercie. Fakt, iż umowa kredytowa wskazywała jako cel przeznaczenie kredytu na zakup akcji banku X S.A. w trybie oferty publicznej nie oznacza, iż wydatki poniesione w związku z udzieleniem i uruchomieniem kredytu mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 38 powołanej wyżej ustawy o.p.d.f.. Ponadto jak wynika z analizy historii operacji na rachunku inwestycyjnym kredyt w wyniku redukcji zleceń nie został wykorzystany na zakup akcji w ofercie publicznejW związku z powyższym Naczelnik Urzędu Skarbowego nie zgadza się z Pana oceną, że wydatek poniesiony na zapłatę prowizji przygotowawczej w związku z uruchomieniem kredytu na zakup akcji jest ściśle i bezpośrednio związany z zakupem akcji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj