Interpretacja Urzędu Skarbowego w Płocku
1419/UPO-443-49/05/RK
z 11 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1419/UPO-443-49/05/RK
Data
2005.04.11



Autor
Urząd Skarbowy w Płocku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Rejestracja. Deklaracje i informacje podsumowujące. Zapłata podatku --> Zapłata podatku


Słowa kluczowe
ciągnik rolniczy
dostawa wewnątrzwspólnotowa
środek transportowy
zapłata podatku
zaświadczenia


Pytanie podatnika
Czy istnieje obowiązek zapłaty podatku VAT w terminie 14 dni, w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia używanych ciągników rolniczych, podlegających rejestracji i użytkowanych na terytorium kraju, przez nabywcę oraz obowiązek uzyskania zaświadczenia z Urzędu Skarbowego dla celów związanych z ich rejestracją?


P O S T A N O W I E N I E


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Płocku działając na podstawie art. 14a § 1-4 w związku z art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (j. t.Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), postanawia wydać pisemną interpretację, Firmie X co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług, oceniając stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 31.03.2005 r. o udzielenie interpretacji, jako prawidłowe.


U Z A S A D N I E N I E


Stan faktyczny przedstawiony przez Wnioskodawcę: W okresie od sierpnia 2004 r. do lutego 2005 r. Spółka nabywała używane ciągniki rolnicze z Niemiec i zgodnie z art. 20 ust. 5 oraz art. 86 ust. 10 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług, rozliczała podatek VAT, dotyczący wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, w deklaracjach miesięcznych VAT-7, składanych za okresy, w których wystąpił obowiązek podatkowy, wykazując go w pozycji 31 (VAT należny) oraz w pozycji 42 (VAT naliczony) deklaracji.

Stanowisko Wnioskodawcy: Podatnik uważa, iż zgodnie z art. 103 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług, obowiązek wpłaty podatku VAT w terminie 14 dni, dotyczy wewnątrzwspólnotowego nabycia nowych środków transportu oraz innych środków transportu, przy czym zgodnie z wyjaśnieniem Ministerstwa Finansów, pod pojęciem innych (nie nowych) środków transportu, należy rozumieć środki tożsame z nowymi środkami transportu, wymienione w załączniku nr 1 do ustawy, które nie spełniają warunku niezbędnego do uznania za nowy środek transportu, w postaci przebiegu lub okresu, który upłynął od dopuszczenia takiego środka do użytku. Z uwagi na fakt, iż wykaz środków transportu zawarty w załączniku do ustawy nie obejmuje ciągników rolniczych o symbolu PKWiU 29.31, Spółka przyjęła, iż prawidłowe rozliczenie podatku VAT powinno nastąpić w ramach składanych deklaracji VAT-7, w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym wystąpił obowiązek podatkowy.Brak ciągników rolniczych, w wykazie środków transportu zawartego w załączniku nr 1 do ustawy o podatku od towarów i usług, powoduje iż nabyte pojazdy nie posiadają cech identyfikujących je jako środki transportu, a zatem na nabywcy nie ciąży obowiązek uzyskania zaświadczenia, o którym mowa w art. 105 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, tj. zaświadczenia o uiszczeniu lub braku obowiązku uiszczenia przez Spółkę podatku z tyt. nabywanych z terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju pojazdów (środków transportu), które mają być dopuszczone do ruchu na terytorium kraju.

Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy: Do opisanego stanu faktycznego mają zastosowanie następujące normy prawa podatkowego:� Art. 99 ust. 1, art. 103 ust. 3 i 4, art. 105 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) - zwanej dalej ustawą. Zastosowanie powołanych norm skutkuje dokonaniem powyższej oceny prawnej stanowiska Wnioskodawcy, uzasadnionej w sposób następujący.

Zgodnie z art. 103 ust. 4 ustawy, podatnicy w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia nowych środków transportu lub innych środków transportu, od których podatek jest rozliczany zgodnie z art. 99 ust. 1-3 lub 8, jeżeli środek transportu ma być przez nabywcę zarejestrowany na terytorium kraju lub jeżeli nie podlega rejestracji, a jest użytkowany na terytorium kraju są obowiązani, bez wezwania naczelnika urzędu skarbowego, do obliczania i wpłacenia podatku w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego na rachunek urzędu skarbowego. Przy czym, za inne środki transportu winny być uznane pojazdy tożsame z nowymi środkami transportu, o których mowa w art. 2 pkt 10 ustawy (w przypadku pojazdów lądowych są to pojazdy wymienione w poz. 1-4, 9-10, 15-20 załącznika nr 1 do ustawy), nie spełniające warunku niezbędnego do uznania za nowy środek transportu w postaci przebiegu lub okresu, który nie upłynął od dopuszczenia takiego środka do użytku.

Wnioskodawca dla zakupionych przez siebie ciągników rolniczych podał symbol PKWiU 29.31, natomiast w załączniku nr 1 do ustawy, nie ma wymienionych towarów o tym symbolu. W związku z powyższym stanowisko Wnioskodawcy jest prawidłowe, iż od wewnątrzwspólnotowego nabycia używanego ciągnika rolniczego, nie powstał obowiązek zapłaty podatku w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego.

Nie ma również podstaw do wydania zaświadczenia w trybie określonym w art. 105 ust. 1 pkt 2 ustawy, o braku obowiązku uiszczenia podatku z tytułu przywozu nabywanych z terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju pojazdów, które mają być dopuszczone do ruchu na terytorium kraju, ponieważ przepisy dotyczące wydawania zaświadczeń związanych z rejestracją środków transportu uwzględniają zapis art. 103 ust. 3 i 4 ustawy. Wnioskodawca nie musi składać deklaracji VAT-23, ani deklaracji VAT-24, ponieważ zaświadczenia są wydawane dla pojazdów wymienionych w załączniku nr 1 do ustawy. Z uwagi na powyższe słuszne jest stanowisko Wnioskodawcy, iż rozliczenie podatku VAT powinno nastąpić w ramach składanych deklaracji VAT-7, w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym wystąpił obowiązek podatkowy - art. 99 ust. 1 ustawy.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu zaistnienia tego stanu. Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w terminie 7 dni od daty doręczenia, za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Płocku. (art. 236 § 2 pkt 1 ustawy - Ordynacja podatkowa).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj