Interpretacja Urzędu Skarbowego w Chorzowie
USPDII-415/3/2005
z 30 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
USPDII-415/3/2005
Data
2005.03.30



Autor
Urząd Skarbowy w Chorzowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku

Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
kominek
odliczenia od podatku
ulga remontowa


Pytanie podatnika
Czy zabudowanie kominka w jednym pokoju, jako dodatkowe stałe źródło grzewcze, można uwzględnić jako wydatek w ramach ulgi remontowej?


Stan faktyczny opisany przez podatniczkę jest następujący:

W 2004 r. podatniczka zabudowała w jednym z pokoi kominek, jako dodatkowe źródło grzewcze, w budynku o budowie szeregowej zaopatrzonym w centralne ogrzewanie gazowe. Zabudowanie kominka traktowane jest przez podatniczkę jako dodatkowe źródło grzewcze. Podatniczka uważa, iż wyżej wymieniony wydatek, udokumentowany fakturą Vat, może odliczyć w ramach ulgi remontowej.

Zgodnie z art. 27a ust. 1 pkt 1 i ust. 3 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), w brzmieniu obowiązującym w 2003 roku, podatnikom którzy ponieśli wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego zajmowanego na podstawie tytułu prawnego, przysługuje prawo odliczania tych wydatków. Stosownie do art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202 poz. 1956 ze zm.) wydatki, o których mowa w art. 27a ust. 1 pkt 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym w 2003 r., poniesione w latach 2004-2005 podlegają odliczeniu od podatku, w wysokości i na zasadach określonych w art. 27a i art. 45 ust. 3a pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym w 2003 r.

Rodzaje wydatków uprawniających do ulgi z tytułu remontu i modernizacji lokalu lub budynku mieszkalnego zawiera rozporządzenie Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 21 grudnia 1996 r. w sprawie określenia rodzaju wydatków na remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, o które zmniejsza się podatek dochodowy (Dz. U. Nr 156, poz. 788).

Zgodnie z ww. rozporządzeniem do robót zaliczanych do remontu i modernizacji lokalu mieszkalnego należą m.in. remont, modernizacja, wymiana lub wykonanie nowych instalacji w lokalu mieszkalnym, obejmujące rozprowadzenie po lokalu instalacji oraz montaż trwale umiejscowionych: wyposażenia, armatury i urządzeń dotyczących:

- instalacji sanitarnych,
- instalacji elektrycznych,
- instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych,
- instalacji przyzywowych (domofony) i alarmowych,
- instalacji i urządzeń grzewczych,
- przewodów wentylacyjnych, spalinowych i dymowych.

Jeżeli podatnik posiada tytuł prawny do remontowanego lokalu mieszkalnego, w którym remontuje lub modernizuje instalację grzewczą i poniósł wydatki na budowę kominka, może skorzystać z odliczenia od podatku 19% poniesionych wydatków. Limit odliczeń w okresie trzyletnim 2003-2005 wynosi 5.670 zł. (co odpowiada wydatkowi w wysokości 29.842,10 zł). Z ulgi można skorzystać, jeśli kwota wydatków poniesionych przez podatnika od początku okresu trzyletniego wyniesie co najmniej 567 zł.

W świetle powyższego posiadając tytuł prawny do lokalu, w którym wykonany został kominek, imienną fakturę Vat na wykonanie kominka, stanowiącego element instalacji grzewczej w ww. lokalu podatniczka będzie mogła odliczyć od podatku za rok 2004, kwotę stanowiącą 19% faktycznie poniesionych na ten cel wydatków.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu sporządzenia wniosku.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj