Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/ROP1/423-39-53/05/AJ
z 12 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/ROP1/423-39-53/05/AJ
Data
2005.04.12



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
przedawnienie
przychody należne
sprzedaż wierzytelności


Pytanie podatnika
Spółka prosi o wyjaśnienie, czy strata, jaką Spółka wygeneruje na sprzedaży przedawnionych wierzytelności może być uznana za koszt uzyskania przychodu?


Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. jedn. Dz. U. Nr 8 z 2005 r. poz. 60) Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie udzielając pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych w indywidualnej sprawie Podatnika przedstawionej w piśmie z dnia 21.01.2005 r. (data wpływu do tut. Urzędu 26.01.2005 r.)

POSTANAWIA

uznać stanowisko Podatnika w zakresie uznania za koszt uzyskania przychodu straty, która powstaje w wyniku sprzedaży przedawnionych wierzytelności za nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Zgodnie ze stanem faktycznym podanym we wniosku, Spółka posiada wierzytelności, dla których minął już trzyletni termin przedawnienia i planuje te wierzytelności sprzedać. Cena, którą Spółka ma uzyskać w drodze sprzedaży wierzytelności jest niższa od wartości sprzedawanych wierzytelności. Przedmiotowe wierzytelności zostały uprzednio zaliczone jako przychód należny.

Spółka prosi o wyjaśnienie, czy strata, jaką Spółka wygeneruje na sprzedaży przedawnionych wierzytelności może być uznana za koszt uzyskania przychodu...

Zdaniem Spółki strata, która powstaje w wyniku sprzedaży przedawnionych wierzytelności, nie jest wymieniona expressis verbis w art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, wobec czego może być uznana za koszt uzyskania przychodu.

Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie nie podziela stanowiska Spółki wyrażonego we wniosku.

Na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654. z póź. zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 tej ustawy.

I tak zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 39 nie uważa się za koszty uzyskania przychodów strat z tytułu odpłatnego zbycia wierzytelności, chyba że wierzytelność ta uprzednio, na podstawie art. 12 ust. 3, została zarachowana jako przychód należny.

Jak stanowi wskazany art. 12 ust. 3 za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. Jak wynika z wniosku Spółki, przedmiotowe wierzytelności zostały zaliczone zgodnie z ostatnim przepisem jako przychód należny.Jeżeli wierzytelność stanowiła przychód należny, to podatnik ma prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów (w momencie dokonania sprzedaży) stratę poniesioną z tytułu sprzedaży tej wierzytelności.

Jednakże w opisanej sytuacji wystąpi zupełnie inny skutek podatkowy, gdyż w momencie sprzedaży wierzytelności, była ona już przedawniona. Dopuszczenie przez Spółkę do przedawnienia wierzytelności rodzi u niej nieodwracalne skutki, Po upływie terminu przedawnienia ten, przeciwko komu przysługuje roszczenie, może uchylić się od jego zaspokojenia, chyba że zrzeka się korzystania z zarzutu przedawnienia.

W świetle art. 16 ust. 1 pkt 20 nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wierzytelności odpisanych jako przedawnione.Wierzytelność uległa przedawnieniu z momentem upływu terminu jej przedawnienia i w przypadku jej sprzedaży nie można stosować art. 16 ust. 1 pkt 39 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Uzyskane wpływy netto ze sprzedaży wierzytelności przedawnionej zgodnie z wymienionym art. 16 ust. 1 pkt 20 w cenie niższej od wartości sprzedawanej wierzytelności będą stanowić częściowe spełnienie świadczenie dłużnika i zmniejszą wartość przedawnionej wierzytelności.

Interpretacje co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie Podatnika przedstawionej we wniosku z dnia 21.01.2005 r. w części dotyczącej uznania za koszt uzyskania przychodu wierzytelności odpisanych jako nieściągalne oraz skutków podatkowych przejęcia wierzytelności spółki przejmowanej przez spółkę przejmującą zostaną zawarte w odrębnych postanowieniach.

Niniejsza interpretacja odnosi się wyłącznie do przedstawionego przez wnioskodawcę i przytoczonego w treści postanowienia stanu faktycznego oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia i jest aktualna do czasu zmiany stanu prawnego lub stanu faktycznego przedstawionego przez pytającego.

Zgodnie z treścią art. 14b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej przedmiotowa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia w drodze decyzji w trybie określonym w art. 14b § 5 w/w ustawy.

Na podstawie art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej na niniejsze postanowienie zawierające interpretację służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w terminie 7 dni od doręczenia postanowienia za pośrednictwem Naczelnika Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie. Czy strata, jaką Spółka wygeneruje na sprzedaży przedawnionych wierzytelności może być uznana za koszt uzyskania przychodu...



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj