Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza
PB II 0801/18/2004
z 20 stycznia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PB II 0801/18/2004
Data
2004.01.20



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Krowodrza


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
członek zarządu
koszty uzyskania przychodów
umowa o pracę
wynagrodzenie za pracę


Pytanie podatnika
Czy wypłacone członkowi zarządu spółki z o.o. wynagrodzenie stanowi dla spółki koszt uzyskania przychodu ?


Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków - Krowodrza na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137 z 1997 r., poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na pismo z dnia 31.12.2003 r. dot. wyjaśnienia czy umowę o pracę zawartą z członkiem Zarządu spółki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w myśl ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, wyjaśnia, że ponoszone przez spółkę kapitałową wydatki na rzecz członków zarządu, którzy swoją funkcję pełnią na podstawie umowy o pracę, są takimi samymi wydatkami z tytułu wynagrodzeń pracowniczych jak wydatki na rzecz innych, poza członkami zarządu pracowników tej spółki. Są to zatem koszty pośrednie funkcjonowania podmiotu i na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych ( Dz.U. Nr 54 z 2000 r., poz. 654 ze zm. /, zaliczane są do kosztów uzyskania przychodów.

Na podstawie przepisów Kodeksu spółek handlowych, zarząd(jednoosobowy lub wieloosobowy) jest organem wykonawczym spółki, który prowadzi sprawy spółki i ją reprezentuje. Podstawa prawna pełnionej funkcjiczłonka zarządu jest jednak złożona. Wynika ona z tego, że członka zarządu spółki łączy ze spółką tzw. stosunek organizacyjny, czyli więź prawna, która powstaje na skutek powołania danej osoby do pełnienia funkcji zarządcy.
W spółce z o.o. podstawą prawną powstania stosunku organizacyjnego jest uchwała wspólników. Również poza stosunkiem organizacyjnym, powstałym na skutek powołania danej osoby w skład zarządu, może istnieć także druga więź pomiędzy spółką a członkiem zarządu. W zależności od konkretnej sytuacji może to być stosunek pracy lub jeden ze stosunków cywilnoprawnych.Dopuszczalne jest też zastosowanie obu tych form jednocześnie. Wówczasprzedmiotem każdego z tych stosunków prawnych są zróżnicowane prawai obowiązki. Jeżeli zatrudnienie członków zarządu następuje w ramachstosunku pracy, wówczas stosunek pracy członków zarządu regulują przepisyKodeksu pracy.

W oparciu o powyższe należy stwierdzić, że przepis art. 16 ust. 1 pkt. 57 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, może mieć zastosowanie do dokonywanych przez spółkę wypłat należności, które wynikają ze stosunków organizacyjnych, łączących spółkę z członkiem zarządu - powołanie na podstawie uchwały wspólników, bądź umów cywilnoprawnych - umowa o dzieło, umowy zlecenia, kontrakt menadżerski.Natomiast w/wym przepis powołanej ustawy nie ma zastosowania do umów zawartych na podstawie Kodeksu pracy.Jeżeli umowa o prace zostanie prawidłowo zawarta, tzn. z zachowaniemwymogów przewidzianych w prawie pracy, a w stosunku do członka zarząduspółki kapitałowej, również z zachowaniem wymogów stawianych takimumowom przez przepisy Kodeksu spółek handlowych, to jeżeli członek zarządu będzie pracownikiem spółki i będzie wykonywał swą funkcję na podstawie umowy o pracę, do jego wypłaty wynagrodzenia ze stosunku pracy nie ma zastosowania art.16 ust. 1 pkt. 57 powołanej ustawy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj