Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Radomiu
1425/033/423/3/2005
z 17 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1425/033/423/3/2005
Data
2005.03.17



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Radomiu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
wynagrodzenie za pracę


Pytanie podatnika
Dotyczy prawidłowości zaliczania do kosztów uzyskania przychodów wynagrodzeń wypłaconych pracownikom - czy wynagrodzenie należne pracownikom za miesiąc styczeń wypłacone w terminie do 10 lutego można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów miesiąca stycznia?


Spółka z o.o. złożyła pisemne zapytanie dotyczące prawidłowości zaliczania do kosztów uzyskania przychodów wynagrodzeń wypłaconych pracownikom.Z opisanego stanu faktycznego wynika, że wynagrodzenie należne pracownikom za miesiąc styczeń 2005 wypłacone zostało zgodnie z obowiązującym w spółce regulaminem wynagradzania w terminie 10 lutego. Zatem, czy może zaliczyć w deklaracji za m-c styczeń składanej do 20 lutego wypłacone wynagrodzenie do kosztów uzyskania przychodów miesiąca stycznia?

W myśl art.15 ust.4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, koszty uzyskania przychodów są potrącane tylko w tym roku podatkowym którego dotyczą tj. są potrącalne także koszty uzyskania poniesione w latach poprzedzających, lecz dotyczące przychodów roku podatkowego oraz określone co do rodzaju i kwoty koszty uzyskania, które zostały zarachowane, chociaż ich jeszcze nie poniesiono, jeżeli odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego, chyba, ze ich zarachowanie nie było możliwe, w tym przypadku są one potrącalne w roku , w którym zostały poniesione.Zaznaczyć należy, że przepis art.15 ust.4 nie ma zastosowania do wynagrodzeń i składek na ubezpieczenie społeczne , Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych należnych za miesiące po zakończeniu 2004r., gdyż od dnia 01.01.2005r obowiązują nowe regulacje dotyczące momentu potrącenia w/w kosztów. Zgodnie bowiem z treścią art. 16 ust.1 pkt. 57 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie uważa się za koszty uzyskania przychodów niewypłaconych, niedokonanych lub niepostawionych do dyspozycji wypłat, świadczeń oraz innych należności z tytułów określonych w art.12 ust.1 i 6, art.13 pkt 2 i 4-9 oraz art.18 ustawy z dnia 26 lipca 1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych a także zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego wypłacanych przez zakład pracy.

W związku z tym pracodawca może obciążyć koszty uzyskania przychodów kwotą wynagrodzenia brutto (tj. przed potrąceniem podatku, składek na ubezpieczenie społeczne, składki zdrowotnej i innych potrąceń) dopiero z chwilą faktycznej jego wypłaty lub postawienia do dyspozycji pracownika.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj