Interpretacja Urzędu Skarbowego w Namysłowie
PP/443-3/05
z 2 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-3/05
Data
2005.05.02



Autor
Urząd Skarbowy w Namysłowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia

Podatek od towarów i usług --> Zmiany w przepisach obowiązujących, przepisy przejściowe i końcowe --> Przepisy przejściowe i końcowe --> Licencje i sublicencje


Słowa kluczowe
import usług
licencja
podatek od towarów i usług


Pytanie podatnika
Czy usługę udzielenia licencji przez operatora zagranicznego w zakresie emisji programów telewizyjnych w sieci kablowej należy opodatkować podatkiem od towarów i usług i jak ją wykazać w deklaracji podatkowej VAT ?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Namysłowie stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 7 lutego 2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej opodatkowania i wykazywania w deklaracji podatkowej VAT zakupu od operatora zagranicznego usług udzielania licencji w zakresie emisji programów telewizyjnych w sieci telewizji kablowej, jest nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 7 lutego 2005r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Namysłowie wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Pismem z dnia 10 lutego 2005 r. Nr PP/4461-23/05 tut. organ podatkowy wezwał wnioskodawcę do uzupełnienia braków formalnych wniosku. Braki formalne wniosku zostały uzupełnione w dniu 17 lutego 2005 r.

Jak stanowi art. 14 § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14 § 4 ww ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

W piśmie informuje Pan, że w ramach swojej działalności gospodarczej prowadzi Pan również działalność w zakresie telewizji kablowej. Za udzielenie licencji na prowadzenie programu polscy operatorzy wystawiają faktury z podatkiem VAT wg stawki 22%. Natomiast zagraniczni operatorzy wystawiają faktury ze stawką 0% lub w ogóle bez stawki. Umowy zawarte z operatorami zagranicznymi i krajowymi zostały przez Pana zgłoszone do Urzędu Skarbowego w Namysłowie dnia 13.05.2005 r. W oparciu o przedstawiony stan faktyczny wyraża Pan pogląd, że w tej sytuacji winien Pan dla usługi operatora zagranicznego:

- wyliczać fakturę wg kursu danej waluty na złote polskie,

- obliczać VAT wg stawek obowiązujących w Polsce i umieszczać w deklaracji VAT jako VAT należny w części C.2,

- odliczać tą samą kwotę w części D.2 deklaracji, gdy za rok ubiegły nie wystąpiła sprzedaż zwolniona, lub udziałem %, gdy ustalono wskaźnik obniżenia odliczenia.

Zgodnie z art. 2 pkt 9 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), przez import usług rozumie się świadczenie usług, z tytułu wykonywania których podatnikiem jest usługobiorca, o którym mowa w art. 17, ust. 1 pkt 4.

W myśl art. 17, ust. 1 pkt 4 ww ustawy podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne będące usługobiorcami usług świadczonych przez podatników posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania albo pobytu poza terytorium kraju. Na mocy art. 17, ust. 2 ustawy przepisów ust. 1 pkt 4 i 5 nie stosuje się w przypadku usług i towarów, od których podatek należny został rozliczony przez usługobiorcę lub dokonującego dostawy towarów na terytorium kraju, z wyłączeniem usług określonych w art. 27, ust. 3 oraz art. 28, ust. 3, 4, 6 i 7, dla których w każdym przypadku podatnikiem jest usługobiorca.

W myśl art. 27, ust. 3 ww. ustawy w przypadku, gdy usługi, o których mowa w ust. 4 są świadczone na rzecz:

1/ osób fizycznych, osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium państwa trzeciego lub

2/ podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż ten kraj świadczącego usługę
- miejscem świadczenia tych usług jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania.

Jak z powyższego wynika, krajowy usługobiorca z tytułu importu usług jest zawsze podatnikiem w następstwie świadczenia na jego rzecz usług udzielania licencji.

Zgodnie z powyższymi przepisami otrzymanie przez podatnika podatku od towarów i usług, świadczącego usługi telewizji kablowej, licencji na rozprowadzanie programów telewizyjnych od nadawców zagranicznych stanowi dla tego podatnika import usług i rodzi obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług po stronie nabywcy.

Obowiązek podatkowy w przypadku importu usług, zgodnie z art. 19, ust. 19 w związku z ust. 13 pkt 9 ustawy o podatku od towarów i usług obowiązek podatkowy powstaje u licencjobiorcy z chwilą dokonania przez niego całości lub części zapłaty, niepóźniej jednak niż z upływem terminu płatności określonego w umowie lub fakturze.

Stosownie do zapisu art. 147 powołanej ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług w okresie do dnia 31 grudnia 2005 r. zwalnia się od podatku usługi udzielania licencji i sublicencji, inne niż wymienione w art. 4 pkt 2 lit. c i lit. e ustawy, o której mowa w art. 175 czyli ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. z 1993 r. Nr 11, poz. 50 ze zm.), udzielone na podstawie umów zawartych przed dniem wejścia w życie ustawy, bez uwzględnienia zmian tych umów dokonanych po tym dniu. Przepis ten stosuje się pod warunkiem, że umowy zostały zarejestrowane w urzędzie skarbowym przed dniem 14 maja 2004 r.Ww. ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, zgodnie z art. 176 tej ustawy, wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, tj, od dnia 20 kwietnia 2004 r. (z wyjątkami określonymi w tym przepisie).

W przepisie art. 147 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. mowa jest o udzielaniu licencji i sublicencji, które dopiero od dnia 1 maja 2004 r. podlegają opodatkowaniu podatkiem, czyli innych niż wymienione w art. 4 pkt 2 lit. c i lit. e ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r., tj. innych niż udzielanie licencji, sublicencji w rozumieniu przepisów prawa własności przemysłowej, udzielanie licencji lub upoważnienie do korzystania z licencji oraz przeniesienie autorskiego prawa majątkowego w rozumieniu przepisów prawa autorskiego - w odniesieniu do programu komputerowego, które podlegały już opodatkowaniu przed tą datą.Rejestracji umowy dotyczącej licencji powinien dokonać podatnik podatku od towarów i usług, czyli licencjodawca we właściwym dla niego urzędzie skarbowym. Natomiast w przypadku, gdy licencja pochodzi od podatnika spoza Polski, to krajowy podatnik - licencjobiorca - był zobowiązany do jej rejestracji we właściwym dla siebie urzędzie skarbowym.

W dniu 13 maja 2004 r. w tut. Urzędzie dokonał Pan rejestracji umów zawartych z operatorami polskimi i zagranicznymi, z których wynika, że zostały one zawarte przed dniem 20 kwietnia 2004 r. Tak więc usługi udzielania licencji z tytułu wykonywania których podatnikiem jest usługobiorca, dokonywane na podstawie umów zawartych z operatorami zagranicznymi przed dniem 20 kwietnia 2004 r., zarejestrowanych w tut. Urzędzie przed dniem 14 maja 2004 r., są zwolnione od podatku od towarów i usług do dnia 31 grudnia 2005 r.

Dokonując nabycia powyższych usług jest Pan obowiązany do wystawienia faktury wewnętrznej, co wynika z przepisów art. 106, ust. 7 powołanej ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług. Wartość usług z tej faktury należy wykazać w pozycji 32 deklaracji podatkowej, natomiast wartość zakupu w pozycji 43 deklaracji.

Sposób przeliczania kwot wykazywanych w fakturach, w sytuacji gdy kwoty te wykazywane są w walutach obcych, uregulowano w § 37 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.). W myśl powołanego przepisu kwoty wyrażone w walucie obcej wykazywane na fakturze przelicza się na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień wystawienia faktury, jeżeli faktura jest wystawiona w terminie, w którym podatnik obowiązany jest do jej wystawienia, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu sporządzenia wniosku.

Jak stanowi art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie, zgodnie z art. 236 § 1 w związku z art. 14 § 4 ustawy Ordynacja podatkowa, przysługuje zażalenie.

Zażalenie, zgodnie z art. 223 w związku z art. 239 ustawy Ordynacja podatkowa, wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Namysłowie w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.

Zażalenie, zgodnie z art. 222 w związku z art. 239 Ordynacja podatkowa, powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.

Jednocześnie tut. organ podatkowy informuje, że zgodnie z art. 1, ust. 1 lit. a ustawy z dnia 9 września 2000 r. o opłacie skarbowej (Dz.U. Nr 86, poz. 960 ze zm.) zażalenie podlega opłacie skarbowej.

Wysokość stawek tej opłaty określona została w załączniku do ww ustawy i wynosi 5,00 zł od podania oraz 0,50 zł od każdego załącznika.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj