Interpretacja Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Skarbowego
US.PD/423-9/WC/05
z 15 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.PD/423-9/WC/05
Data
2005.04.15



Autor
Warmińsko-Mazurski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
energia
koszty uzyskania przychodów
okres rozliczeniowy


Pytanie podatnika
- dotyczy prawidłowości zaliczania kosztów uzyskania prychodów do danego okresu rozliczeniowego (roku podatkowego).


POSTANOWIENIE

Naczelnik Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Skarbowego w Olsztynie na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podtkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), po rozpatrzeniu wniosku Spółki z dnia 19 stycznia 2005 r. (data wpływu do tutejszego Uzędu 24.01.2005 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosownia prawa podatkowego w sprawie prawidłowości zaliczania kosztów uzyskania przychodów do danego rozliczeniowego (roku podatkowego).

postanawia

uznać stanowisko Spółki za prawidłowe.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 19 stycznia 2005 r. (data wpływu do tutejszego Urzędu 24.01.2005 r.) Spółka złożyła wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób prawnych.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka prowadzi działalność w zakresie wytwarzania, obrotu i przesyłu ciepła. Zgodnie z zawartymi umowami wystawia odbiorcom energii cieplnej faktury sprzedaży dwa razy w miesiącu, tj. z tytułu opłaty stałej z terminem płatności w miesiącu wystawienia faktury oraz z tytułu opłaty zmiennej na podstawie odczytów liczników z terminem płatności w następnym miesiącu. Wyjątkiem są odbiorcy - osoby fizyczne, właściciele domów jednorodzinnych, dla których wystawiana jest jedna faktura w ciągu 7 dni po zakończeniu miesiąca, obejmująca łącznie obciążenie z tytułu opłaty stałej i zmiennej, z terminem płatności po zakończeniu miesiąca.

W związku ze zmianą kryteriów zaliczania do przychodów podatkowych dostaw energii elektrycznej - zgodnie z przepisem art. 12 ust. 3d ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) - Spółka ma wątpliwości: w jaki sposób przypisywać koszty podatkowe do danego okresu rozliczeniowego, takie jak np. amortyzacja, zużycie energii, remonty, podatek od nieruchomości oraz inne koszty dotyczące prowadzonej działalności oraz koszty bezpośrednie zakupu energii cieplnej?

Spółka uważa, że w związku z przyjętym sposobem fakturowania opłaty stałej i zmiennej oraz terminami płatności nie sposób jest określić, w jakim stopniu dany wydatek nawet bezpośredni dotyczy akurat przychodów w tym, a nie w następnym miesiącu bądź roku podatkowym. Ponoszonych kosztów nie można funkcjonalnie przypisać do określonych faktur sprzedaży i podzielić na te, które dotyczą opłaty stałej i opłaty zmiennej. Największą pozycją kosztów bezpośrednich jest zakupywana przez Spółkę energia cieplna, która podlega następnie dalszej sprzedaży poszczególnym odbiorcom. Dostawca ciepła wystawia faktury trzy razy w miesiącu, tj.:

  • pierwszą - dotyczącą opłaty stałej z terminem płatności do 10-go każdego miesiąca,
  • dwie następne dotyczące opłaty zmiennej, w tym pierwsza płatna do 30-go danego miesiąca, druga zaś do 17-go następnego miesiąca.

Zdaniem Spółki koszty, których nie można bezpośrednio i funkcjonalnie przypisać do określonego przychodu, a które zarazem w sposób bezpośredni można przypisać do określonego okresu (roku podatkowego), powinny podlegać uwzględnieniu w kosztach roku, którego dotyczą. Natomiast koszty wynikające z faktur zakupu energii cieplnej (stałej i zmiennej) powinny zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w następujący sposób:

  1. dotyczące opłaty stałej - do kosztów miesiąca, w którym wystawiono faktury sprzedaży obejmujące tę opłatę,
  2. dotyczące opłaty zmiennej - do kosztów uzyskania przychodów w następnym miesiącu (roku podatkowym), ponieważ dotyczą faktur sprzedaży, których termin płatności przypada w następnym po wystawieniu miesiącu (roku podatkowym).

W myśl obowiązującego od dnia 1 stycznia 2004 r. przepisu art. 12 ust. 3d pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych w przypadku rozliczeń z tytułu dostaw energii elektrycznej, cieplnej lub gazu przewodowego za datę powstania przychodu należnego uważa się wynikający z faktury termin płatności, a jeżeli termin nie jest określony, ostatni dzień miesiąca, w którym wystawiono fakturę.

Przy kwalifikowaniu wydatków, poniesionych przez Spółkę, do kosztów uzyskania przychodów mają zastosowanie przepisy art. 15 ust. 1 ww. ustawy, które stanowią, iż kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Z zapisu tego wynika generalna zasada, w myśl której do kosztów uzyskania przychodów zalicza się wydatki mające związek przyczynowo-skutkowy z osiągniętymi przychodami.

Zgodnie z treścią art. 15 ust. 4 ustawy koszty uzyskania przychodów są potrącalne tylko w tym roku podatkowym, którego dotyczą, tj. są potrącalne także koszty uzyskania poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy, lecz dotyczące przychodów roku podatkowego oraz określone co do rodzaju i kwoty koszty uzyskania, które zostały zarachowane, chociaż ich jeszcze nie poniesiono, jeżeli odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego, chyba że ich zarachowanie nie było możliwe; w tym przypadku są one potrącalne w roku, w którym zostały poniesione. Co prawda wymienione przepisy odnoszą się do roku podatkowego, jednakże zasady z nich wynikające mają zastosowanie również do poszczególnych okresów rozliczeniowych (miesięcy).

Należy zwrócić uwagę na fakt, iż koszty uzyskania przychodów ponoszone przez podatnika dzielą się na koszty bezpośrednie i koszty pośrednie. Do kosztów bezpośrednich zalicza się wydatki, które są ściśle związane z danymi przychodami, jakie osiąga podatnik. Natomiast koszty pośrednie obejmują wydatki, które nie mają bezpośredniego odzwierciedlenia w osiąganych przychodach, jednakże ponoszenie tych kosztów warunkuje uzyskanie przychodów np. amortyzacja, zużycie energii, remonty, podatek od nieruchomości oraz inne koszty.

Ze stanowiskiem Spółki należy zgodzić się, gdyż wynika z prawidłowej interpretacji przepisów art. 15 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Podstawową zasadą jest potrącanie kosztów uzyskania przychodów w tym roku podatkowym (miesiącu), którego dotyczą. Koszty stanowiące wartość energii cieplnej wynikające z faktur zakupu, które można w sposób bezpośredni odnieść do przychodów z jej sprzedaży, są potrącalne w roku podatkowym (miesiącu), w którym uzyskano przychody. Natomiast pozostałe koszty działalności, których nie można powiązać w sposób bezpośredni z określonymi przychodami, lecz które związane są z działalnością gospodarczą Spółki oraz przychodami uzyskiwanymi z tej działalności, potrąca się w roku podatkowym (miesiącu), w którym je poniesiono (zarachowano) jako dotyczące tego roku podatkowego (miesiąca).

Wobec powyższego organ podatkowy postanowił uznać stanowisko Spółki za prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj