Interpretacja Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu
1473/78/WD/423/32/05/ES
z 21 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1473/78/WD/423/32/05/ES
Data
2005.03.21



Autor
Trzeci Mazowiecki Urząd Skarbowy w Radomiu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników --> Obowiązek obliczania i poboru przez płatników zaliczek

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników --> Termin i sposób przekazywania zaliczek


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
podatek dochodowy od osób prawnych
składki na ubezpieczenia społeczne
wynagrodzenia


Pytanie podatnika
Czy ta wartość wynagrodzeń, która nie jest wypłacana bezpośrednio pracownikowi, tylko potrącana w formie składek ZUS i zaliczek na podatek dochodowy będzie stanowiła koszt uzyskania przychodów w miesiącu dokonania wypłaty pracownikowi, niezależnie od miesiąca dokonania wpłat na rachunek ZUS oraz właściwego urzędu skarbowego?


POSTANOWIENIE


Na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, póz. 60) po rozpatrzeniu wniosku Sp. z o.o. z miesiąca lutego 2005r. o udzielenie pisemnej interpretacji dotyczącej zaliczania do kosztów uzyskania przychodów w miesiącu dokonywania wypłaty wynagrodzenia pracownikowi (zleceniobiorcy, usługodawcy) tej części wynagrodzenia, która nie jest bezpośrednio wypłacana pracownikowi tj. potrąconych składek na ZUS i zaliczek na podatek dochodowy, Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy podane we wniosku jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


Pismem z lutego 2005r.Sp. z o.o. wystąpiła do Naczelnika Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w stanie faktycznym jak niżej.

Spółka z o.o. jest podmiotem o bardzo rozbudowanym przedmiocie działalności. Podstawowa działalność gospodarcza Spółki została zakwalifikowana jako produkcyjno-usługowo-handlowa. W ramach prowadzonej działalności Spółka zatrudnia znaczącą część pracowników w ramach umowy o pracę, umowy zlecenia oraz umowy o dzieło.

Część wynagrodzeń z wyżej wymienionych tytułów jest wypłacana na początku kolejnego miesiąca, np. wynagrodzenie za styczeń jest wypłacane 10 lutego. W związku z tym, Spółka, zgodnie z art. 31 w zw. z art. 38 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, póz. 176 ze zm.) pełniąca funkcję płatnika jest zobowiązana obliczać i pobierać w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy. Zaliczki na podatek Spółka wpłaca do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki (w naszym przypadku wpłata zaliczek na podatek dochodowy jest dokonywana do 20 marca).

Zgodnie z art. 46 w zw. z art. 47 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 13 października 1998r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. 1998r. Nr 137, póz. 887 ze zm.), płatnik składek - Spółka - jest obowiązany według zasad wynikających z przepisów ustawy o ubezpieczeniach obliczać, potrącać z dochodów ubezpieczonych, rozliczać oraz opłacać należne składki za-każdy miesiąc kalendarzowy do 15 dnia następnego miesiąca - dla pozostałych płatników ( w przedstawionym przypadku wpłata składek na ZUS - w części finansowanej zarówno przez płatnika składek jak i przez pracownika -jest dokonywana do 15 marca).

Jednocześnie z dniem 1 stycznia 2005r. weszła w życie nowelizacja ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), która zmieniła dotychczasowe brzmienie pkt 57 art. 16 ust. 1 wprowadzając jednocześnie pkt 57a.

Zgodnie z nowym brzmieniem art. 16 ust. 1 pkt 57 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie uważa się za koszty uzyskania przychodów niewypłaconych, niedokonanych lub niepostawionych do dyspozycji wypłat, świadczeń oraz innych należności z tytułów określonych w art. 12 ust. 1 i 6, art. 13 pkt 2 i 4-9 oraz art. 18 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. O podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U.z 2000r. Nr 14, póz. 176 ze zm.), a także zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego wypłacanych przez zakład pracy. Ponadto pkt 57a tego samego artykułu wprowadza wyłączenie z kosztów podatkowych nieopłaconych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych składek, z zastrzeżeniem pkt 40, określonych w ustawie z dnia 13 października 1998r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w części finansowanej przez płatnika składek.

Powstaje zatem pytanie: czy ta wartość wynagrodzeń, która nie jest wypłacana bezpośrednio pracownikowi, tylko potrącana w formie składek ZUS i zaliczek na podatek dochodowy będzie stanowiła koszt uzyskania przychodów w miesiącu dokonania wypłaty pracownikowi, niezależnie od miesiąca dokonania wpłat na rachunek ZUS oraz właściwego urzędu skarbowego?

Zdaniem Spółki stosownie do art. 16 ust. 1 pkt 57 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wyłącza się z kosztów uzyskania przychodów niewypłacone, niedokonane lub niepostawione do dyspozycji wypłaty, świadczenia oraz inne należności z tytułów uzyskanych m.in. w ramach stosunku o pracę, wykonywania usług na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło. Oznacza to, że koszt podatkowy mogą stanowić powyższe należności wraz z postawieniem ich do dyspozycji.

Zdaniem Spółki postawienie do dyspozycji wypłat, świadczeń oraz innych należności z tytułów uzyskanych m.in. w ramach stosunku o pracę, wykonywania usług na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło ma miejsce w miesiącu dokonania wypłaty na rzecz pracownika (zleceniobiorcy, usługodawcy). Wypłata natomiast, o której mowa w przepisie, odnosi się niewątpliwie do wynagrodzenia należnego pracownikowi (zleceniobiorcy, usługodawcy), tj. wynagrodzenia brutto. Spółka bowiem stawia do dyspozycji pracownikowi należne wynagrodzenie, przy czym zgodnie z przedstawionymi wyżej przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, spółka jako płatnik jest zobowiązana do potrącania z wynagrodzenia należnego kwot na zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ZUS. W konsekwencji pracownik otrzymuje kwotę pomniejszoną o potrącenia.

W związku z tym, zdaniem Spółki, w świetle znowelizowanego art. 16 ust. 1 pkt 57 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, wynagrodzenie brutto obejmujące tę część wynagrodzeń, która nie jest wypłacana bezpośrednio pracownikowi, tylko w jego imieniu potrącana w formie składek na ZUS i zaliczek na podatek dochodowy, będzie stanowiła koszt uzyskania przychodów w miesiącu dokonania wypłaty pracownikowi (zleceniobiorcy, usługodawcy).

Spółka wnosi o zajęcie stanowiska w powyższej sprawie.

Biorąc pod uwagę stan faktyczny przedstawiony przez Spółką we wniosku oraz obowiązujący stan prawny stwierdza się co następuje.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, póz. 654 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu uzyskania przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. l ustawy.

Stosownie do art. 16 ust. 1 pkt 57 ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów niewypłaconych, niedokonanych lub niepostawionych do dyspozycji wypłat, świadczeń oraz innych należności z tytułów określonych w art. 12 ust. 1 i 6, art. 13 pkt 2 i 4-9 oraz art. 18 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, póz. 176 ze zm.) a także zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego wypłacanych przez zakład pracy.

Natomiast zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 57a ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów nieopłaconych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych składek, z zastrzeżeniem pkt 40, określonych w ustawie z dnia 13 października 1998r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U.1998r. Nr 137, póz. 887 ze zm.), w części finansowanej przez płatnika składek.

Na podstawie art. 31 ust. 1 i art. 38 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, póz. 176 ze zm.), Spółka (zakład pracy), występująca w roli płatnika jest obowiązana obliczać i pobierać w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy od osób, które uzyskują od tych zakładów przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej lub spółdzielczego stosunku pracy, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez zakłady pracy oraz przekazywać kwoty pobranych zaliczek na podatek w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki.

Zgodnie z art. 46 w zw. z art. 47 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 13 października 1998r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. 1998r. Nr 137, póz. 887 ze zm.), płatnik składek jest obowiązany według zasad wynikających z przepisów ustawy o ubezpieczeniach obliczać, potrącać z dochodów ubezpieczonych, rozliczać oraz opłacać należne składki za każdy miesiąc kalendarzowy do 15 dnia następnego miesiąca - dla pozostałych płatników.

Stosownie więc do powyższych przepisów Spółka może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wypłacone (postawione do dyspozycji) należne pracownikowi wynagrodzenie za pracę.

Przez należne pracownikowi wynagrodzenie rozumieć należy wynagrodzenie brutto, a więc również tę część wynagrodzenia, która potrącana jest pracownikowi zgodnie z przepisami ustawy o ubezpieczeniach społecznych oraz o podatku dochodowym od osób fizycznych tj. potrącone składki na ubezpieczenie społeczne w części finansowanej przez pracownika oraz obliczone i pobrane zaliczki na podatek dochodowy.

W związku z powyższym potrącone składki na ubezpieczenie społeczne w części finansowanej przez pracownika oraz obliczone i pobrane zaliczki na podatek dochodowy stanowią koszt uzyskania przychodów w miesiącu wypłaty (postawienia do dyspozycji) należnego pracownikowi wynagrodzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj