Interpretacja Urzędu Skarbowego w Skierniewicach
EI/4/10/05
z 7 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
EI/4/10/05
Data
2005.03.07



Autor
Urząd Skarbowy w Skierniewicach


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
amortyzacja
koszty uzyskania przychodów
nieruchomości
wartość początkowa


Pytanie podatnika
Czy na skutek zmiany ceny zakupu nieruchomości będącej jej wartością początkową dla celów naliczania amortyzacji podatkowej, nabywca powinien naliczyć odpisy amortyzacyjne także odkwoty, która zwiększyła wartość nieruchomości.


Na podstawie art. 14a par. 1 i par. 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w związku z art. 15 ust. 5 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz. U. z 1993r. Nr 106, poz. 482 ze zm.), par. 6 ust. 1 pkt 1 i ust. 4a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 17 stycznia 1997r. w sprawie amortyzacji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (Dz.U.Nr 6, poz.35 ze zmianami), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Skierniewicach uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku Spółki w sprawie naliczania dla celów podatkowych amortyzacji od zakupionej nieruchomości w zakresie określenia jej wartości początkowej.

1. Stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę:

Spółka z o.o. nabyła nieruchomość zabudowaną.Wg faktury VAT dokumentującej transakcję i aktu notarialnego przenoszącego własność, sprzedaż zwolniona była od podatku od towarów i usług. Jednakże zbywca nieruchomości stosując się do urzędowej wykładni przepisów prawa podatkowego, wydanej przez właściwy miejscowo organ podatkowy, wystawił dla Spółki fakturę VAT korygującą, w której zmianie uległa wartość nieruchomości. Wartość ta została pomniejszona o podatek od towarów i usług obliczony wg stawki 22 %. Wartość netto nieruchomości Spółka przyjęła jako wartość podatkową środka trwałego i dla celów podatkowych naliczyła od niej amortyzację. Opodatkowanie przedmiotowej transakcji podatkiem VAT było czynnością nieprawidłową. Toczące się przed Naczelnym Sądem Administracyjnym postępowanie potwierdziło zwolnienie przedmiotowej transakcji z podatku VAT. Spółka złożyła korekty deklaracji VAT-7, w których nieprawidłowo odliczyła podatek VAT związany z tą transakcją i dokonała zwrotu na rachunek tut. Urzędu Skarbowego niezasadnie otrzymanego zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym.

W związku z zaistniałą sytuacją Spółka zwróciła się do tut. Organu podatkowego z pytaniem o to,czy możliwe jest obecnie naliczanie amortyzacji dla celów podatkowych (czyli zaliczanie jej do kosztów uzyskania przychodów) od zwiększonej wartości nieruchomości. W tej sprawie Spółka jest zdania, iż amortyzacja dla celów podatkowych powinna być naliczana od zwiększonej wartości nieruchomości.

2. Ocena prawna stanowiska:

W ocenie tut. Organu podatkowego stanowisko Spółki jest prawidłowe. Dla celów podatkowych należało bowiem naliczać amortyzację od zwiększonej wartości nieruchomości, tj. wartości nie pomniejszonej o podatek VAT, który został naliczony wbrew obowiązującym przepisom - transakcja sprzedaży nieruchomości była zwolniona z opodatkowania tym podatkiem.Ustalenie wielkości odpisów amortyzacyjnych powinno przebiegać w oparciu o przepisy obowiązującego w 1998r. rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 17 stycznia 1997r. w sprawie amortyzacji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (Dz.U.Nr 6, poz.35 ze zmianami), wydanego na podstawie art.15 ust.5 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (jedn.tekst Dz.U. z 1993r. Nr 106, poz.482 ze zmianami), gdyż jedynie tak ustalone odpisy amortyzacyjne stanowią koszt uzyskania przychodów. Podstawą ich ustalenia jest prawidłowe określenie wartości początkowej środka trwałego, którego dokonuje się zgodnie z przepisami par.6 ust.1 pkt 1 i ust.4a cytowanego rozporządzenia. W ich świetle wartością początkową środka trwałego nabytego w drodze kupna jest cena nabycia, tą zaś jest kwota należna sprzedającemu powiększona o koszty związane z nabyciem, naliczone do dnia przekazania środka trwałego do używania oraz pomniejszona o podatek od towarów i usług. Ponieważ z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że dokonana korekta faktury polegająca na uwzględnieniu w tej transakcji podatku VAT była niezgodna z obowiązującymi przepisami, zatem wartość początkowa środka trwałego nie podlegała pomniejszeniu o wynikającą z tej faktury kwotę podatku VAT.

Podniesiona w zapytaniu kwestia odmowy umorzenia zaległości w podatku VAT - w myśl powołanych przepisów - nie ma wpływu na wartość początkową środka trwałego.

Do poruszonej w przedmiotowym wniosku kwestii momentu naliczania odpisów amortyzacyjnych tut. Organ podatkowy odniósł się w odrębnym postanowieniu.

3. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Skierniewicach informuje, iż:

  • interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu zaistnienia zdarzenia,
  • interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj