Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1471/DPD2/423/28/2005/EC
z 4 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1471/DPD2/423/28/2005/EC
Data
2005.05.04



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody


Słowa kluczowe
budownictwo
moment powstania przychodów
wykonanie usługi
zaliczka


Pytanie podatnika
czy przychód do opodatkowania powstaje w momencie otrzymania płatności zaliczkowych związanych z zaawansowaniem robót w trakcie realizacji długoterminowych kontraktów.


POSTANOWIENIE


Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60), po rozpatrzeniu wniosku Spółki udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, tj. czy przychód do opodatkowania powstaje w momencie otrzymania płatności zaliczkowych związanych z zaawansowaniem robót - Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie - biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny


postanawia


- uznać stanowisko Strony za prawidłowe.


UZASADNIENIE


Z przedstawionego przez Stronę we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka jest firmą budowlaną zawierającą, jako generalny wykonawca, długoterminowe kontrakty budowlane na budowę dużych obiektów budowlanych. Kontrakty te zawierają zapisy o odbiorze końcowym, po zakończeniu całości robót. W czasie realizacji kontraktu Spółka otrzymuje płatności zaliczkowe zgodnie z harmonogramem określonym w umowie, powiązanym z zaawansowaniem robót potwierdzonym Przejściowym Świadectwem Płatności. Na podstawie zaakceptowanego Przejściowego Świadectwa Płatności Spółka wystawia fakturę VAT dokumentującą otrzymanie płatności.
W ocenie Spółki przychód do opodatkowania w związku z otrzymania płatności związanych z zaawansowaniem robót w czasie realizacji umów powstaje dla Spółki, zgodnie z art. 12 ust. 3 a pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w momencie otrzymania tych płatności.
Zgodnie z art. 12 ust. 3a ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych ( Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm) za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 3 uważa się, z zastrzeżeniem ust 3c i 3d, dzień wystawienia faktury (rachunku), nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca, w którym:
1. wydano rzecz, zbyto prawo majątkowe lub
2. wykonano usługę, w tym częściowo wykonano usługę, jeżeli jej częściowe wykonanie stanowi wynikający z umowy lub z odrębnych przepisów tytuł do zapłaty, lub
3. otrzymano zapłatę za wykonanie świadczenia - w pozostałych przypadkach.

W ocenie Naczelnika tut. Urzędu w przedmiotowej sprawie znajduje zastosowanie art. 12 ust. 3a pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Powołany przepis wskazuje, że częściowe wykonanie usługi powoduje skutek w postaci powstania przychodu należnego w dniu wystawienia faktury (rachunku), nie później jednak niż w ostatnim dniu miesiąca, w którym częściowo wykonano usługę. Przepis ten dotyczy sytuacji, w której częściowe wykonanie usługi stanowi podstawę do zapłaty.
Z treści pisma wynika , że w czasie realizacji kontraktu Spółka otrzymuje płatności zaliczkowe zgodnie z harmonogramem określonym w umowie, powiązanym z zaawansowaniem robót. Częściowe wykonanie robót potwierdzane jest przez niezależnego inżyniera w tzw. Przejściowym Świadectwie Płatności, na podstawie którego wystawiana jest faktura dokumentująca otrzymanie zapłaty. Jednocześnie częściowe wykonanie robót stanowi, zgodnie z zawartą umową, podstawę do dokonania zapłaty. W związku z powyższym wystawienie faktury zgodnie z umową, powoduje powstanie przychodu należnego na podstawie art. 12 ust. 3a pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jednak nie później niż w ostatnim dniu miesiąca, w którym częściowo wykonano usługę.
Mając powyższe na uwadze, postanowiono jak na wstępie.

Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.Pouczenie

Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Strony i jest wiążąca dla organów podatkowych oraz organów kontroli skarbowej właściwych dla Strony - do czasu zmiany lub uchylenia (art. 14b § 1 i 2 ustawy - Ordynacja podatkowa)
Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie (art 14a § 4 w związku z art. 236 § 2 pkt 1 ustawy - Ordynacja podatkowa), za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj