Interpretacja Urzędu Skarbowego w Grodzisku Mazowieckim
1406/DDz/415-8/05
z 27 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1406/DDz/415-8/05
Data
2005.04.27



Autor
Urząd Skarbowy w Grodzisku Mazowieckim


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności gospodarczej


Słowa kluczowe
odszkodowania
źródła przychodu


Pytanie podatnika
Czy otrzymana w 2004r. zaliczka wypłacona przez firmę ubezpieczeniową z tytułu rozliczenia szkody komunikacyjnej będzie stanowiła przychód przyszłych okresów z uwagi na to, że koszty napraw autokaru będą ponoszone w 2005r.


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 216 § 1 w związku z art. 14a § 1 i art. 14a § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 - tekst jednolity), w związku z Pani wnioskiem z dnia 12.04.2005r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych w indywidualnej sprawie podatnika - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Grodzisku Maz.

p o s t a n a w i a

stwierdzić, że stanowisko zawarte w w/w piśmie jest nieprawidłowe

U z a s a d n i e n i e

Pismem z dnia 12.04.2005r. zwróciła się Pani z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych.

Z przedstawionego przez Panią stanu faktycznego wynika, że w 2000r. nabyła Pani na kredyt udzielony przez B. S.A. autokar Scania do prowadzonej działalności gospodarczej. Autokar ubezpieczony był w firmie T.S.A. i w czerwcu 2004r. uległ wypadkowi.We wrześniu 2004r. firma ubezpieczeniowa przelała na konto banku kredytującego zakup autokaru część należnego odszkodowania tytułem rozliczenia szkody.Kredytodawca po potrąceniu kwoty pozostałego do spłaty kredytu, przelał pozostałe pieniądze na konto Pani firmy.Zdaniem Pani, otrzymana część odszkodowania stanowić będzie przychód przyszłych okresów, gdyż dotyczyć będzie kosztów, które zostaną poniesione w 2005r.

Biorąc pod uwagę przedstawiony w piśmie stan faktyczny Naczelnik Urzędu Skarbowego w Grodzisku Maz. uprzejmie informuje:

Zgodnie z treścią art. 14 ust. 2 pkt 12 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) przychodem z działalności gospodarczej są również otrzymane odszkodowania za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą.Otrzymane odszkodowanie za szkodę spowodowaną wypadkiem drogowym powinno zostać uwzględnione w wyniku finansowym 2004r. jako pozostałe przychody operacyjne – zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 32 ustawy z dnia 29 września 1994r. o rachunkowości (Dz.U. Nr 76, poz. 694 z późn. zm.).

Ponadto z Pani pisma wynika, że wydatki na likwidację szkody zostaną poniesione w 2005r. W związku z tym zgodnie z art. 22 ust. 5 poniesione koszty w 2005r. będą potrącalne w roku w którym zostały poniesione.

Jednocześnie Naczelnik Urzędu Skarbowego w Grodzisku Maz. informuje, iż przedmiotowa interpretacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym i stanie prawnym obowiązującym na dzień zaistnienia omawianego zdarzenia.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Grodzisku Maz. informuje również, iż interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem tutejszego organu podatkowego w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia (art. 236 § 2 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa )

Zażalenie winno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie (art. 222 w związku z art. 239 ustawy Ordynacja podatkowa).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj