Interpretacja Pomorskiego Urzędu Skarbowego
PV/443-15/IV/2005/JD
z 30 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PV/443-15/IV/2005/JD
Data
2005.03.30



Autor
Pomorski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Świadczenie usług


Słowa kluczowe
nagroda pieniężna
podatek od towarów i usług
premia pieniężna


Pytanie podatnika
-Jak powinien postąpić z otrzymaną premią pieniężną a jak w przypadku gdy chce ją wypłacić?
–Czy prawidłowym jest w świetle nowej ustawy o podatku od towarów i usług wystawienie faktury VAT będącej podstawą wypłacenia powyższej nagrody pieniężnej?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 11.01.2005 r. (data wpływu do tut. Urzędu 13.01.2005 r. ), uzupełnionego pismem z dnia 22.03.2005 r., o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie opodatkowania podatkiem od towarów i usług otrzymanej (lub wypłaconej) premii pieniężnej będącej nagrodą za dobrą współpracę oraz dokumentowania wypłaty powyższej nagrody pieniężnej

stwierdza, że :

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Podatnik otrzymuje od dostawców a także wypłaca odbiorcom premie pieniężne jako nagrodę za dobrą współpracę. Premie są uznaniowe – nie wynikają z żadnej świadczonej usługi na rzecz kontrahenta, jak również nie wpływają na ceny oferowanych produktów, gdyż nie łączą się z konkretnymi transakcjami. Są to wydatki, które są ponoszone w celu umocnienia więzi gospodarczej z kontrahentami, w celu rozwijania lub przynajmniej utrzymania sprzedaży na tym samym poziomie. Wydatki te nie należą do żadnej kategorii kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W związku z powyższym stanem faktycznym Podatnik zwraca się z zapytaniami :

  • jak powinien postąpić z otrzymaną premią pieniężną a jak w przypadku gdy chce ją wypłacić,
  • czy prawidłowym jest w świetle nowej ustawy o podatku od towarów i usług wystawienie faktury VAT będącej podstawą wypłacenia powyższej nagrody pieniężnej.

Zdaniem Podatnika zarówno wydatki podatnika jak i przychody z tytułu premii pieniężnej stanowią czynności podlegające opodatkowaniu VAT. Wydatek z tytułu premii można uznać za koszt uzyskania przychodów u wypłacającego i przychód do opodatkowania u otrzymującego. W związku z powyższym premia pieniężna powinna być dokumentowana fakturą VAT wystawioną przez podmiot otrzymujący premię, gdyż zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. podmiot taki świadczy usługę.

Po przeanalizowaniu zaprezentowanego we wniosku stanu faktycznego oraz stanowiska wnioskodawcy, mając na uwadze obowiązujące przepisy prawa tut. Organ podatkowy stwierdza co następuje :

Ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54 poz. 535 ze zm.), zwana dalej ustawą o VAT, w art. 5 określa, że opodatkowaniu podatkiem VAT podlegają :

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju ;
  2. eksport towarów ;
  3. import towarów ;
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju ;
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Zakwalifikowanie czynności udzielenia premii jako dostawy towaru nie znajduje uzasadnienia w świetle art. 7 ustawy o VAT.

Wobec tego zakwalifikowanie w/wym. czynności jako podlegających opodatkowaniu VAT wymaga odwołania się do przepisu art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, który stanowi iż przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

Powyższa definicja wskazuje, że określeniem usług objęto znacznie więcej czynności niż przed 1 maja 2004 r. tj. pod rządami ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 11 poz. 50 ze zm.). Tak szeroki zakres pojęcia odpłatnego świadczenia usług powoduje, że obejmuje ono zarówno czynności określone przez stosowne klasyfikacje statystyczne, jak i cały szereg innych świadczeń nie ujętych w tych klasyfikacjach.

Z przedstawionego przez Podatnika stanu faktycznego wynika, że zarówno otrzymuje on jak i wypłaca premię pieniężną nie w związku z konkretną transakcją, lecz za spełnienie określonych warunków wynikających z całokształtu stosunków gospodarczych łączących go z kontrahentami (premie pieniężne uznaniowe z tytułu umocnienia więzi gospodarczej, w celu rozwijania sprzedaży lub przynajmniej utrzymania jej na dotychczasowym poziomie).

Jeśli zatem premia pieniężna będzie stanowiła świadczenie pieniężne związane z określonymi zachowaniami nabywcy, i jeżeli premia ta nie będzie związana z konkretną transakcją, lecz ze wszystkimi lub co najmniej kilkoma transakcjami – wówczas podmiot przyznający premię (dostawca) będzie bezpośrednim beneficjentem tego zobowiązania.

Z kolei nabywca będzie podmiotem, który otrzyma wynagrodzenie w postaci premii pieniężnej za wykonane przez siebie świadczenie.

Stąd należy uznać, że następuje w tej sytuacji świadczenie usług przez nabywcę na rzecz kontrahenta wypłacającego premię pieniężną, które to świadczenie objęte jest podatkiem od towarów i usług, z tym, że opodatkowaniu nie będzie podlegać sama wypłata premii dokonana przez dostawcę na rzecz nabywcy.

Opodatkowaniu podlegają bowiem tylko te czynności nabywcy (kupującego), które stanowią wypełnienie stosunku zobowiązaniowego łączącego obie strony umowy, polegającego na dążeniu do dokonania określonej ilości zakupów lub terminowej, bądź przedterminowej zapłaty celem osiągnięcia korzyści finansowych.

Zatem w zaistniałym stanie faktycznym, jeżeli to Podatnik otrzymuje premię pieniężną za wykonane przez siebie świadczenie, zobowiązanym do opodatkowania tej czynności oraz wystawienia faktury VAT, w myśl art. 106 ust. 1 ustawy, będzie Podatnik, gdyż to on świadczy usługę podlegającą opodatkowaniu. Natomiast gdy to on jest podmiotem wypłacającym premię, czynność taka nie jest objęta przedmiotem opodatkowania VAT.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj