Interpretacja Urzędu Skarbowego w Olsztynie
US IV/I/443-57/05
z 23 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US IV/I/443-57/05
Data
2005.05.23



Autor
Urząd Skarbowy w Olsztynie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Zasady ogólne


Słowa kluczowe
darowizna
majątek wspólny małżonków
opodatkowanie
wspólność
zniesienie współwłasności


Pytanie podatnika
Czy nieodpłatne przekazanie małżonce w ramach zniesienia współwłasności budynku wybudowanego przez Podatnika w trakcie prowadzonej przez niego działalności gospodarczej podlega opodatkowaniu podatkiem VAT?


POSTANOWIENIE

Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Olsztynie, po rozpatrzeniu wniosku z dnia 30.03.2005 r. (data wpływu 31.03.2005 r.) uzupełnionego w dniu 22.04.2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji w sprawie opodatkowania podatkiem od towarów i usług nieodpłatnego przekazania małżonce w ramach zniesienia współwłasności budynku wybudowanego przez Pana w trakcie prowadzonej działalności gospodarczej uznaje stanowisko wnioskodawcy za nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że od 1993 r. prowadzi Pan działalność gospodarczą i jest Pan zarejestrowanym w tutejszym Urzędzie podatnikiem podatku od towarów i usług. W 1993 r. nabył Pan wraz z małżonką z majątku wspólnego działkę budowlaną będącą w wieczystym użytkowaniu. Na działce tej wybudował Pan budynek służący Pana działalności gospodarczej. Dokonał Pan obniżenia podatku należnego o podatek naliczony na zakupach przy budowie tego budynku.

Planuje Pan zniesienie współwłasności tego budynku w ten sposób, że małżonka stanie się jego jedynym właścicielem.

Pana zdaniem - nieodpłatne przekazanie budynku w ramach zniesienia współwłasności małżeńskiej nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów, gdyż przekazanie majątku przedsiębiorstwa nie jest dostawą towarów oraz Pana zdaniem w przedmiotowej sprawie art. 7 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r., Nr 54, poz. 535 ze zm.) nie ma zastosowania, ponieważ ww. czynność nie jest w nim wymieniona.

Stanowisko Strony w przedmiotowej sprawie jest nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ww. ustawy opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają między innymi odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Z kolei stosownie do art. 7 ust. 2 pkt 2 w/w ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności: wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny - jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.

Budynek, wybudowany został w celu prowadzenia przez Pana działalności gospodarczej. Przy budowie tego budynku obniżył Pan podatek należny o podatek naliczony na zakupach związanych z tą budową. W przedmiotowym wypadku okoliczność, że przekazanie nastąpi w ramach zniesienia współwłasności małżeńskiej nie ma znaczenia. Przekazanie nieodpłatne małżonce, która będzie podatnikiem podatku VAT budynku, którego właścicielem w świetle ustawy o podatku od towarów i usług jest Pan, traktować należy jak darowiznę towaru dokonaną pomiędzy dwoma odrębnymi podmiotami.

Z kolei do przedstawionego przez Stronę stanu faktycznego nie ma zastosowania przepis art. 6 pkt 1 stanowiący, że przepisów cyt. wyżej ustawy o VAT nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa <...>. Z danych posiadanych przez tut. Organ wynika, że prowadzi Pan działalność gospodarczą w kilku miejscach oraz, że nie zamierza Pan likwidować tej działalności po przekazaniu małżonce budynku, o którym mowa w piśmie. Zatem w przedmiotowym przypadku nie nastąpi zbycie przedsiębiorstwa, a jedynie jednego z jego składników budynku.

Z uwagi na to, że w przedmiotowym przypadku wypełnione są dyspozycje art. 7 ust. 2 pkt 2 ustawy, przekazanie budynku żonie, jako darowizna, podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta; wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Interpretacja traci moc w momencie zmiany stanu prawnego.

Na niniejsze postanowienie służy Stronie prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Olsztynie, za pośrednictwem Naczelnika tutejszego Urzędu, w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.

Stosownie do art. 222 powołanej ustawy – Ordynacja podatkowa, zażalenie na postanowienie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie a także powinno zawierać znaki opłaty skarbowej (o wartości 5,00 zł od pisma i o wartości 0,50 zł od każdego załącznika).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj