Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
PI/005-2378/04/CIP/01
z 20 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PI/005-2378/04/CIP/01
Data
2004.12.20



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
odliczenie podatku od towarów i usług
podatek od towarów i usług


Pytanie podatnika
Podatnik zwraca się z zapytaniem, czy w przypadku, gdy sprzedaje przedmiot przejęty od dłużnika przed upływem 6 miesięcy (transakcja ta jest dokumentowana fakturą z podatkiem należnym VAT) - przysługuje mu prawo do skorygowania deklaracji za miesiąc przyjęcia środka trwałego i odliczenia części naliczonego VAT z faktury dokumentującej przejęcie przedmiotu.
Podatnik jest zdania, że przysługuje mu prawo do odliczenia części podatku naliczonego z faktury dokumentującej przejęcie przedmiotu zabezpieczenia. Przedmiot ten bowiem przez kilka miesięcy służył czynnościom zwolnionym z podatku VAT, a następnie czynności opodatkowanej (sprzedaży). W związku z tym, iż Podatnik jest w stanie precyzyjnie określić tę kwotę, jako wynikającą z proporcji nieumorzonej części środka trwałego do jego wartości początkowej, w ocenie Podatnika nie mają w jego przypadku zastosowania przepisy art. 90 ust. 2 i art. 90 ust. 10 pkt 2 ustawy o VAT, odnoszące się do sytuacji, gdy nie jest możliwe wyodrębnienie tych kwot.


Stan faktyczny:

Podatnik świadczy usługi w zakresie pośrednictwa finansowego (PKWiU 65.12), które zgodnie z załącznikiem nr 4 do ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług są zwolnione z podatku VAT. Czynności opodatkowane wykonywane przez Podatnika stanowią w kolejnych latach mniej niż 2 % jego obrotów.

Podatnik dokonuje czasami przejęcia od dłużników przedmiotów zabezpieczenia, przyjmując je do użytkowania i zaliczając do własnych środków trwałych, bez prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktury wystawionej przez dłużnika. Wartość początkową tych przedmiotów Podatnik ustala na poziomie wartości brutto, gdyż wykorzystuje je wyłącznie do wykonywania czynności zwolnionych z VAT.

Ocena prawna stanu faktycznego:

Na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz.535), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W myśl art. 90 ust. 1 i ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego. Jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa w ust. 1, podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, z zastrzeżeniem ust. 10.

Ust. 10 w/w artykułu stanowi, iż w przypadku gdy proporcja określona zgodnie z ust. 2 – 8:

  1. przekroczyła 98 % - podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust. 2;
  2. nie przekroczyła 2 % - podatnik nie ma prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust. 2.

Z przywołanych wyżej przepisów wynika, iż podatnicy, którzy dokonują zakupów związanych zarówno z czynnościami dającymi prawo do odliczenia podatku naliczonego jak i nie dającymi tego prawa, mogą obniżyć podatek należny wyłącznie o kwotę podatku naliczonego, związaną z czynnościami dającymi prawo do odliczenia podatku naliczonego. Jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie kwot podatku naliczonego, związanego z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, podatnik może zmniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo obniżenia kwoty podatku należnego.

Z przedstawionego przez Podatnika stanu faktycznego wynika, iż czynności opodatkowane wykonywane przez Podatnika stanowią w kolejnych latach mniej niż 2 % obrotów. Z uwagi jednak na fakt, iż Podatnik jest w stanie precyzyjnie określić kwotę podatku naliczonego, związaną z wykonywaniem czynności opodatkowanych – przepisy art. 90 ust. 2 i ust. 10 pkt 2 ustawy o VAT nie będą miały zastosowania w analizowanej sytuacji.

Mając powyższe na uwadze, Podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, w zakresie, w jakim nabyte towary i usługi wykorzystywane są do wykonywania czynności opodatkowanych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj