Interpretacja Urzędu Skarbowego w Malborku
DFII-SSM/415-9h/05
z 21 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DFII-SSM/415-9h/05
Data
2005.04.21



Autor
Urząd Skarbowy w Malborku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
umowa dzierżawy


Pytanie podatnika
Podatnik jest właścicielem samochodu ciężarowego będącego składnikiem majątku związanego z prowadzona przez niego działalnością gospodarczą, wprowadzonego do ewidencji środków trwałych. Obecnie zamierza użyczyć ww. samochód swojemu synowi, który prowadzi działalność gospodarczą w zakresie transportu drogowego. Czy w przypadku zawarcia umowy użyczenia zaliczenie w koszty uzyskania przychodów kosztów ubezpieczenia i podatku uzależnione będzie od treści zawartej umowy użyczenia?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. – Ordynacja podatkowa (tj. z 2005r Dz. U. Nr 8, poz.60) po rozpatrzeniu wniosku Pana ... o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie określenia czy koszty ubezpieczenia i podatku od środków transportu, w przypadku zawarcia przez niego umowy użyczenia samochodu będącego składnikiem majątku związanego z działalnością gospodarczą, będą podlegać zaliczeniu w koszty uzyskania przychodu prowadzonej przez niego działalności gospodarczej

stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 02.02.2005r Podatnik złożył w tutejszym Urzędzie Skarbowym wniosek o wydanie pisemnej informacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w sprawie określenia czy koszty ubezpieczenia i podatku od środków transportu, w przypadku zawarcia przez niego umowy użyczenia samochodu będącego składnikiem majątku związanego z działalnością gospodarczą, będą podlegać zaliczeniu w koszty uzyskania przychodu prowadzonej przez niego działalności gospodarczej. Następnie, zgodnie z wezwaniem nr DFII-SSM/415-9/05 z dnia 08.02.2005r, wniosek uzupełniono o informację, czy w przedmiotowej sprawie nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Z pisma Podatnika z dnia 15.02.2005r wynika, że w zakresie skierowanego zapytania nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W przytoczonym stanie faktycznym Wnioskodawca wskazał, że jest osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą, rozliczającą się na podstawie art. 30c ustawy z dnia 26 lipca 1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. t.j. z 2000r, Nr 14, poz. 926 z późn. zm.). Wnioskodawca jest również właścicielem samochodu ciężarowego będącego składnikiem majątku związanego z działalnością gospodarczą i wprowadzonego do ewidencji środków trwałych. Dodatkowo wskazał, że poniósł on koszty ubezpieczenia OC i AC oraz opłacił podatek od środków transportu. W chwili obecnej zamierza użyczyć na okres 1 roku ww. samochód swojemu synowi, który prowadzi działalność gospodarczą w zakresie transportu drogowego.

W swoim stanowisku wskazał, że Jego zdaniem w przypadku zawarcia umowy użyczenia zaliczenie w koszty uzyskania przychodów kosztów ubezpieczenia i podatku uzależnione będzie od treści zawartej umowy użyczenia.

Po przeanalizowaniu, w świetle obowiązujących przepisów prawa, przedstawionego przez Stronę stanu faktycznego, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Malborku wskazał jak niżej:

W odniesieniu do kosztów ubezpieczenia oraz podatków od środków transportu zastosowanie znajdzie art. 22 ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym „Kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu uzyskania przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.”

Posługując się wykładnią językową treść tego przepisu należy interpretować w sposób następujący:

Użyty zwrot “w celu” oznacza, że w rozumieniu prawa podatkowego za koszt uważa się tylko te wydatki, które wprost wskazują że podatnik poniósł je dla osiągnięcia konkretnego przychodu. W Słowniku języka polskiego PWN Warszawa 1995 r. wydanie I “celowość ”- to “odpowiedniość środków do celów: przydatność do założonego celu, do jakiś potrzeb świadome zmierzanie do celu.”

Oznacza to, że aby określone wydatki można było uznać za koszty uzyskania przychodu musi wystąpić związek przyczynowy tego typu, że poniesienie wydatku ma wpływ na powstanie lub zwiększenie przychodu w danym roku podatkowym, który był następnie wielkością wyjściową do obliczenia podatku dochodowego za ten rok podatkowy.

Zwrot “ponoszone“ nie został zdefiniowany w ustawie. Z uwagi na to, że w przepisach prawa podatkowego obowiązują szczególne formy dokumentowania zdarzeń gospodarczych można przyjąć, że za koszty poniesione uważa się tylko te, które zostały jednocześnie udokumentowane i zaewidencjonowane w przypisanej prawem formie. Wobec tego na podatniku spoczywa obowiązek zgodnego z prawem udokumentowania i zaewidencjonowania poniesionego wydatku.

Zgodnie z definicją kosztów, do zaliczenia konkretnego wydatku do kosztów uzyskania po pierwsze: niezbędne jest wyprowadzenie związku między wydatkiem, a osiągniętym przychodem. Po drugie za koszty uzyskania przychodu uznaje się wydatki i koszty faktycznie poniesione dla uzyskania przychodu z danego źródła.

Z uregulowania zawartego w przepisie art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że aby możliwe było zaliczenie poniesionego wydatku do kosztów uzyskania przychodu musi istnieć źródło przychodu oraz związek przyczynowy między źródłem a tym wydatkiem,

Dokonując oceny przedstawionego stanu faktycznego, mając na uwadze treść art. 710 k.c. zgodnie z którym „Przez umowę użyczenia użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu, przez czas oznaczony lub nie oznaczony, na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy.” jasno wynika, że umowa użyczenia nie stanowi źródła przychodu, dlatego też nie można mówić o ponoszeniu kosztów w celu jego uzyskania.

Reasumując więc, należy stwierdzić, że w przypadku zawarcia umowy użyczenia składnika majątkowego stanowiącego środek trwały podatnika koszty ubezpieczenia i podatku od środków transportu, ze względu na brak związku przyczynowo skutkowego pomiędzy poniesionym wydatkiem a uzyskanym przychodem, nie będą stanowiły kosztów uzyskania przychodu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj