Interpretacja Urzędu Skarbowego w Malborku
DFII-SSM/415-9/05
z 21 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DFII-SSM/415-9/05
Data
2005.04.21



Autor
Urząd Skarbowy w Malborku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności gospodarczej


Słowa kluczowe
dzierżawa


Pytanie podatnika
Podatnik jest właścicielem samochodu ciężarowego będącego składnikiem majątku związanego z prowadzona przez niego działalnością gospodarczą, wprowadzonego do ewidencji środków trwałych. Obecnie zamierza wydzierżawić ww. samochód swojemu synowi, który prowadzi działalność gospodarczą w zakresie transportu drogowego. Czy zawarcie umowy dzierżawy spowoduje powstanie obowiązku podatkowego po Jej stronie?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. – Ordynacja podatkowa (tj. z 2005r Dz. U. Nr 8, poz.60) po rozpatrzeniu wniosku Pana , z dnia o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w przedmiocie powstania przychodu w razie zawarcia umowy dzierżawy samochodu będącego składnikiem majątku związanego z działalnością gospodarczą pomiędzy Stroną a Jego synem

stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 02.02.2005r Podatnik złożył w tutejszym Urzędzie Skarbowym wniosek o wydanie pisemnej informacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w przedmiocie powstania przychodu w razie zawarcia umowy dzierżawy samochodu będącego składnikiem majątku związanego z działalnością gospodarczą pomiędzy Stroną a Jego synem. Wniosek ten następnie uzupełniono zgodnie z wezwaniem nr DFII-SSM/415-9/05 z dnia 08.02.2005r o informację, czy w przedmiotowej sprawie nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Z pisma Podatnika z dnia 15.02.2005r wynika, że w zakresie skierowanego zapytania nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W przytoczonym stanie faktycznym Wnioskodawca wskazał, że jest osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą, rozliczającą się na podstawie art. 30c ustawy z dnia 26 lipca 1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. t.j. z 2000r, Nr 14, poz. 926 z późn. zm.). Wnioskodawca jest również właścicielem samochodu ciężarowego będącego składnikiem majątku związanego z działalnością gospodarczą i wprowadzonego do ewidencji środków trwałych. Dodatkowo wskazał, że poniósł on koszty ubezpieczenia OC i AC oraz opłacił podatek od środków transportu. W chwili obecnej zamierza wydzierżawić na okres 1 roku ww. samochód swojemu synowi, który prowadzi działalność gospodarczą w zakresie transportu drogowego.

W swoim stanowisku Strona wskazała, że Jej zdaniem zawarcie umowy dzierżawy spowoduje powstanie obowiązku podatkowego po Jej stronie.

Po przeanalizowaniu, w świetle obowiązujących przepisów prawa, przedstawionego przez Stronę stanu faktycznego, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Malborku wskazał jak niżej:

Stosownie do zapisów treści art. 14 ust. 1e ustawy z dnia 26 lipca 1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000r, Nr 14, poz. 926 z późn. zm.) „Za przychody z tytułu umów najmu, dzierżawy, leasingu lub innych umów o podobnym charakterze, których przedmiotem są składniki majątku związane z działalnością gospodarczą, uważa się przychody należne określone na dzień, w którym należności wynikające z tych umów stają się wymagalne.”

Reasumując więc, należy stwierdzić, że przychodem z działalności gospodarczej Wnioskodawcy będzie przychód z tytułu umowy dzierżawy przedmiotowego samochodu będącego składnikiem majątku związanego z działalnością gospodarczą.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj