Interpretacja Lubelskiego Urzędu Skarbowego
PP1-443/21/05
z 22 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP1-443/21/05
Data
2005.04.22



Autor
Lubelski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
impreza
posiłek profilaktyczny
stawki podatku
stołówka szkolna


Pytanie podatnika
Stan faktyczny:
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż przy Uniwersytecie funkcjonuje stołówka akademicka prowadzona przez personel Uniwersytetu dla studentów i pracowników. Stołówka nie jest odrębnym podmiotem gospodarczym, a prowadzenie jej jest ściśle związane z działalnością Uniwersytetu. Pytanie:
Wnioskodawca pyta czy słusznym jest stosowanie różnych stawek podatku od towarów i usług i tak:
1. przy sprzedaży:
a) posiłków dla studentów i pracowników Uniwersytetu- stawki zwolnionej (PKWiU 80.30.12-00.00),
b) dań garmażeryjnych dla osób z zewnątrz- stawki 7% (PKWiU 55.51.10-00.00),
2. organizowanie imprez okolicznościowych (wesela, studniówki, rauty itp.) wraz z zapewnieniem wyżywienia i obsługą kelnerską (PKWiU 55.30.11-00.00) oraz sprzedaż detaliczną nieprzetworzonych towarów (PKWiU 52) ze stawką podstawową 22%.


P O S T A N O W I E NI E

Na podstawie art. 216 i art. 14a §1 i §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu pisemnego wniosku znak L.dz. AK/9/2005 z dnia 07.02.2005 r. nadanego w urzędzie pocztowym w Lublinie w dniu 07.02.2005 r. (data wpływu do tut. Urzędu 09.02.2005 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego co do zakresu i sposobu zastosowania ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zmianami) w sprawie stawek podatku od towarów i usług przy sprzedaży posiłków przez stołówkę akademicką, organizowania imprez okolicznościowych- informuję, iż stanowisko wyrażone w przedmiotowym wniosku jest prawidłowe; natomiast w zakresie sprzedaży detalicznej nieprzetworzonych towarów- stanowisko jest nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 07.02.2005 r. Uniwersytet zwrócił się z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa ani postępowanie przed sądem administracyjnym.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż przy Uniwersytecie funkcjonuje stołówka akademicka prowadzona przez personel Uniwersytetu dla studentów i pracowników. Stołówka nie jest odrębnym podmiotem gospodarczym, a prowadzenie jej jest ściśle związane z działalnością Uniwersytetu. Wnioskodawca pyta czy słusznym jest stosowanie różnych stawek podatku od towarów i usług i tak:
1. przy sprzedaży:
a) posiłków dla studentów i pracowników Uniwersytetu- stawki zwolnionej (PKWiU 80.30.12-00.00),
b) dań garmażeryjnych dla osób z zewnątrz- stawki 7% (PKWiU 55.51.10-00.00),
2. organizowanie imprez okolicznościowych (wesela, studniówki, rauty itp.) wraz z zapewnieniem wyżywienia i obsługą kelnerską (PKWiU 55.30.11-00.00) oraz sprzedaż detaliczną nieprzetworzonych towarów (PKWiU 52) ze stawką podstawową 22%.

W przedstawionym w w/w piśmie stanie faktycznym organ w części podziela stanowisko Podatnika.

Prowadzenie stołówki przez personel szkoły dla uczniów i pracowników placówki, pod warunkiem, że stołówka nie jest odrębnym podmiotem gospodarczym, a jej prowadzenie jest ściśle związane z działalnością szkoły klasyfikowane są jako usługi w zakresie edukacji PKWiU 80. Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług zwalnia się od podatku od towarów i usług usługi wymienione w załączniku Nr 4 do ustawy. Przedmiotowe usługi wymienione są w pozycji 7 ww. załącznika.

W przypadku usług zaklasyfikowanych wg PKWiU do grupowania 55.51.10 jako usługi stołówkowe i usługi dostarczania posiłków dla odbiorców zewnętrznych zastosowanie będzie miał § 40 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, który mówi, że w okresie do 31.12.2007 r. obniżoną do wysokości 7% stawkę podatku stosuje się do usług związanych z podawaniem napojów (PKWiU ex 55.4) oraz usług stołówkowych i usług dostarczania posiłków dla odbiorców zewnętrznych (PKWiU ex 55.5), z wyłączeniem:
1. sprzedaży napojów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,2 % oraz napojów alkoholowych będących mieszaniną piwa i napojów bezalkoholowych, w których zawartość alkoholu przekracza 0,5%,
2. sprzedaży kawy i herbaty (wraz z dodatkami), napojów bezalkoholowych gazowanych, wód mineralnych, a także sprzedaży w stanie przetworzonym innych towarów opodatkowanych stawką 22%.
Ponieważ symbol ex oznacza, że stawka ma zastosowanie tylko do danego wyrobu lub usługi z danego grupowania a organizowanie imprez okolicznościowych wraz z zapewnieniem wyżywienia i obsługą kelnerską są klasyfikowane wg PKWiU do grupowania 55.30.11 jako usługi gastronomiczne to zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o VAT podlegają opodatkowaniu wg stawki podstawowej tj. 22%.
W przypadku sprzedaży detalicznej nieprzetworzonych towarów klasyfikowanych wg PKWiU do grupowania 52 jako "usługi w zakresie handlu detalicznego, z wyłączeniem sprzedaży pojazdów samochodowych, motocykli i paliw; naprawy artykułów użytku osobistego i domowego" należy stosować stawki właściwe dla danego towaru ustalone zgodnie z brzmieniem przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz wydanych do niej przepisów wykonawczych.

Udzielona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania niniejszego postanowienia. Informacja traci moc w momencie zmiany stanu prawnego.

Zgodnie z art. 14 b §1 i § 2 Ordynacji podatkowej niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, natomiast jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy - do czasu jej zmiany albo uchylenia.

Na niniejsze postanowienie zgodnie z art. 236 w związku z art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Lubelskiego Urzędu Skarbowego w Lublinie w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia.

Zażalenie od postanowienia organu podatkowego powinno zawierać zarzuty przeciwko postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie. (art. 222 oraz 239 Ordynacji podatkowej).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj