Interpretacja Urzędu Skarbowego w Tomaszowie Mazowieckim
U.S.I/3.423-6/12/05
z 12 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
U.S.I/3.423-6/12/05
Data
2005.05.12



Autor
Urząd Skarbowy w Tomaszowie Mazowieckim


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
potrącalność kosztów
usługi ciągłe
usługi w zakresie gospodarki ściekami oraz wywozu i unieszkodliwiania odpadów, usługi sanitarne i pokrewne


Pytanie podatnika
W jaki sposób należy rozliczyć koszty uzyskania przychodów z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej polegającej na świadczeniu tzw. usług ciągłych?


Z treści złożonego wniosku wynika, iż Spółka prowadzi działalność usługową w zakresie rozprowadzania wody i ścieków oraz świadczy usługi w tym zakresie mieszkańcom miasta.
Z uwagi na zmianę przepisów wprowadzonych z dniem 1 stycznia 2004 r. dotyczących art. 12 ust. 3d - ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - za datę powstania przychodu z tytułu dostaw m.in. rozprowadzania wody i gospodarki ściekami uważa się wynikający z faktury termin płatności. Zmiana ta spowodowała powstanie przychodów podatkowych w terminie innym niż ujęcie bilansowe. Jest to różnica o charakterze przejściowym.
Zdaniem Spółki, zgodnie z art. 15 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustalając koszty uzyskania przychodów należy mieć na uwadze,że kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w danym roku i wiążące się z przychodami tego roku oraz koszty poniesione w latach poprzednich, lecz dotyczące przychodów danego roku.
W tym celu należy pogrupować koszty uzyskania przychodów na:
1) koszty, które w sposób bezpośredni przypisać można do określonego przychodu uzyskanego w roku podatkowym,
2) koszty, których nie można bezpośrednio i funkcjonalnie przypisać do określonego przychodu i te koszty podlegają uwzględnieniu w roku, którego dotyczą.
Struktura kosztów według układu rodzajowego jest następująca:
- amortyzacja (m.in. od wszystkich sieci wod. - kan.)
- materiały (m.in. paliwo, rury, nakrętki, druki, czasopisma)
- energia (elektryczna, gaz, zakup wody)
- usługi transportowe (wywóz osadu z oczyszczalni)
- usługi remontowe (np. naprawa samochodów)
- usługi pozostałe (m.in. usługi bankowe, informatyczne, telefoniczne, strzeżenie, odprowadzanie ścieków)
- wynagrodzenia (wg stawki zaszeregowania, wynagrodzenia zasadnicze)
- świadczenia na rzecz pracowników ( składki ZUS, ZFŚS)
- podróże służbowe (delegacje)
- pozostałe koszty (ubezpieczenia rzeczowe, najem)
- podatki i opłaty (podatek od nieruchomości, podatek VAT nie podlegajacy odliczeniu)
Według Spółki do kosztów bezpośrednich związanych z przychodami należnymi w terminie płatności należy zaliczyć:
- koszty energii elektrycznej i koszty zakupionej wody,
- koszty odprowadzania ścieków,
wszystkie pozostałe stanowią koszty pośrednie uzyskania przychodów w dacie ich poniesienia, których nie można bezpośrednio powiązać z określonymi przychodami.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Tomaszowie Maz., mając na uwadze wyżej przedstawiony stan faktyczny, informuje, iż w świetle art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 tejże ustawy. Przepis ten nie określa terminu, kiedy - dla ustalenia dochodu podlegającego opodatkowaniu - można potrącić koszty od przychodu podatnika. Kwestie związane z przypisaniem kosztów do właściwego okresu podatkowego reguluje art. 15 ust. 4 ustawy. Z normy prawnej zawartej w tym przepisie wynika, że koszty uzyskania przychodów są potrącalne w tym roku podatkowym, którego dotyczą, tj. są potrącalne koszty uzyskania poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy, lecz dotyczące przychodów roku podatkowego oraz określone co do rodzaju i kwoty kosztu uzyskania, które zostały zarachowane, chociaż ich jeszcze nie poniesiono, jeżeli odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego, chyba że ich zarachowanie nie było możliwe; w tym przypadku są one potrącalne w roku, w którym zostały poniesione.

W przypadku prowadzenia działalności polegającej na świadczeniu usług w zakresie rozprowadzania wody oraz gospodarki ściekami (o której mowa w zapytaniu), przychód dla celów podatkowych powstaje w terminie płatności wynikającym z faktury, a jeżeli termin ten nie jest określony w ostatnim dniu miesiąca, w którym wystawiono fakturę (art. 12 ust. 3d pkt 3 ustawy).

W świetle powyższego poniesione wydatki, które można bezpośrednio powiązać z przychodami należnymi podlegać będą zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów w dacie osiągnięcia przychodu. Natomiast poniesione wydatki, które dotyczą danego roku podatkowego, lecz których nie można bezpośrednio i funkcjonalnie powiązać z określonym przychodem będą obciążać koszty uzyskania przychodów w dacie ich poniesienia.
Jeżeli zatem tylko koszty energii elektrycznej, zakupionej wody i odprowadzania ścieków dadzą się bezpośrednio powiązać z przychodami należnymi, to stanowisko Spółki w zakresie przyporządkowania kosztów do osiąganych przychodów jest prawidłowe.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez stronę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj