Interpretacja Izby Skarbowej w Krakowie
PD-1/005/2-342/04/WK
z 15 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PD-1/005/2-342/04/WK
Data
2004.12.15



Autor
Izba Skarbowa w Krakowie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
cele statutowe
rada nadzorcza
reklama
strata
szkolenie
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Czy równowartość dochodu odpowiadająca sumie wydatków nieuznanych za koszt uzyskania przychodów podlega zwolnieniu od opodatkowania na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 33 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ?


W wykonaniu art. 14b § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997 r. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w wyniku weryfikacji pisma Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Tarnowie z dnia 16 sierpnia 2004 r. znak: POIII-423-11-04, stanowiącego pisemną informację w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego wydaną w trybie art. 14a § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa, Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie wyjaśnia co następuje.

Spółdzielcza Kasa Oszczędnościowo Kredytowa pyta, czy różnica pomiędzy stratą podatkową ustaloną zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), oraz stratą na działalności statutowej zwolnionej od opodatkowania na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 33 ustawy podatkowej, odpowiadająca sumie nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów kosztów reprezentacji i reklamy i wydatków na szkolenia członków Rady Nadzorczej oraz związane z tym delegacje, w związku z postanowieniami art. 16 ust. 1 pkt 28, pkt 38-38a ustawy podatkowej, podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych. W piśmiePodatnik wyjaśnił jednocześnie, że nieuznane za koszt uzyskania przychodów wydatki wiążą się ściśle z działalnością statutową SKOK.

Zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych dochodem jest, z zastrzeżeniem art. 10 i 11, nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym; jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą. Przepis art. 15 ust. 1 stanowi, że kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu uzyskania przychodów, za wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy, które jako nieuznane za koszt uzyskania przychodów zwiększają dochód do opodatkowania. Jednocześnie na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 33 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w związku z art. 5 ust. 1 i 4 ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2003r. Nr 202, poz. 1957), wolne od podatku są dochody z działalności niezarobkowej spółdzielczych kas oszczędnościowo - kredytowych (...) prowadzonej na podstawie odrębnych przepisów, w części przeznaczonej na cele statutowe.

Uwzględniając powyższe, jeżeli ujęte w księgach rachunkowych wydatki i koszty, nieuznane za koszt uzyskania przychodów na podstawie art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, wiążą się bezpośrednio z realizacją celów statutowych SKOK, dokonywane są zgodnie ze statutem lub uchwałą podjętą na podstawie statutu, to równowartość dochodu odpowiadająca tym wydatkom podlega zwolnieniu od podatku na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 33 ustawy podatkowej. Jeżeli wydatki te nie wiążą się bezpośrednio z realizacją celów statutowych, równowartość dochodu odpowiadająca tym wydatkom będzie podlegała opodatkowaniu. Stanowisko przedstawione w przywołanym przez SKOK piśmie Ministerstwa Finansów z dnia 19.12.2002 r. Nr PB3-IP-8214-256/2002 będzie miało zastosowanie również w przypadku zwolnienia dochodu od opodatkowania na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 33 ustawy podatkowej.

Natomiast jeżeli Podatnik osiągnął stratę podatkową w rozumieniu art. 7 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, a wydatki wyłączone z kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 16 ust. 1 ustawy podatkowej nie wiążą się bezpośrednio z działalnością statutową z której dochód podlega zwolnieniu od opodatkowania, należy rozróżnić następujące sytuacje.Jeżeli stratę wykazano również za poprzednie lata podatkowe, lub za poprzednie lata podatkowe Podatnik osiągnął dochód, którego przeznaczenie na cele statutowe uprawniające do zwolnienia od opodatkowania na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 33 ustawy zadeklarowano i dochód ten został na te cele faktycznie wydatkowany, to w takiej sytuacji, równowartość dochodu odpowiadającego wydatkom nieuznanym za koszt uzyskania przychodu na podstawie art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym, z braku dochodu, nie może zostać opodatkowana podatkiem dochodowym od osób prawnych.Jeżeli za poprzednie lata podatkowe Podatnik osiągnął dochód którego przeznaczenie na cele statutowe uprawniające do zwolnienia od opodatkowania na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 33 ustawy zadeklarowano ale dochód ten nie został jeszcze na te cele faktycznie wydatkowany, od równowartości dochodu odpowiadającego wydatkom nieuznanym za koszt uzyskania przychodu na podstawie art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym, należy naliczyć podatek dochodowy, stosownie do art. 25 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Ponadto wyjaśnia się co następuje.
Rada Nadzorcza jest jednym z organów SKOK. Zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 14 grudnia 1995 r. o spółdzielczych kasach oszczędnościowo - kredytowych (Dz. U. z 1996r. Nr 1 poz. 2 ze zm.) członkowie organów kasy wykonują funkcje społecznie, z tym że statut może przewidywać wynagradzanie członków zarządu. Jednocześnie członkom organów kasy przysługuje zgodnie z art. 11 ust. 2 ustawy zwrot wydatków związanych z prowadzeniem spraw kasy. Ponieważ członkowie Rady Nadzorczej wykonują swoje funkcje społecznie i nie są pracownikami SKOK, nie przysługują im należności na pokrycie kosztów związanych z podróżą służbową w rozumieniu art. 775 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 1998r. Nr 21, poz. 94). Członkom Rady Nadzorczej przysługuje natomiast, zgodnie z art. 11 ust. 2 ustawy o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych, zwrot wydatków związanych z prowadzeniem spraw kasy, a więc także zwrot kosztów podróży związanych z prowadzeniem spraw SKOK, a wydatki z tym związane stosownie do art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych stanowią dla SKOK koszt uzyskania przychodów.
Jednocześnie przeprasza się za zwłokę w weryfikacji podanej przez organ I instancji informacji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj