Interpretacja Lubuskiego Urzędu Skarbowego
I-3/423/2/LS/2005
z 20 stycznia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
I-3/423/2/LS/2005
Data
2005.01.20



Autor
Lubuski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
należności licencyjne
potrącalność kosztów
samochód


Pytanie podatnika
1. W jakim momencie należności licencyjne można ująć w kosztach uzyskania przychodu – w roku podatkowym którego dotyczą, czy w roku w którym zostaną faktycznie poniesione?
2. Czy wydatki poniesione na remonty, naprawę, zakup części zamiennych, koszty myjni oraz parkingów dotyczące samochodów firmy stanowią koszt uzyskania przychodów?


Spółka z o.o. zwróciła się pismem z dnia 28.12.2004 r. (data wpływu do Urzędu 30.12.2004 r.) do Naczelnika Lubuskiego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze o udzielenie informacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego.


1) Stan faktyczny:
Spółka korzysta z know-how zgodnie z umową licencyjną z CE International w Holandii. Według umowy płatność należności licencyjnych w wysokości 1 % od wielkości obrotu Spółki następuje na podstawie faktur wystawionych przez usługodawcę. Usługodawca wystawi fakturę dla Spółki za należności licencyjne za 2004 r. na koniec tego roku. Należności te zostaną zapłacone w roku 2005.


Pytanie:
W jakim momencie należności licencyjne można przyjąć za koszty uzyskania przychodu - w roku podatkowym, którego dotyczą, czy w roku w którym faktycznie zostaną poniesione?


2)Stan faktyczny:
Spółka w ramach prowadzonej działalności gospodarczej eksploatuje samochody osobowe jak i inne pojazdy samochodowe stanowiące własność Spółki albo użytkowane w ramach leasingu finansowego ujętymi w ewidencji środków trwałych. Ponadto samochody te podlegają dobrowolnemu ubezpieczeniu.


Pytanie:
Czy wydatki poniesione na remonty, naprawę, zakup części zamiennych, koszty myjni, parkingów tych samochodów stanowią koszt uzyskania przychodów?


Działając w oparciu o art. 14a § 1 i 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) Naczelnik Lubuskiego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze uprzejmie wyjaśnia:


Ad. 1) Zgodnie z art. 15 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) „koszty uzyskania przychodów są potrącalne tylko w tym roku podatkowym, którego dotyczą, tj. są potrącalne także koszty uzyskania poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy, lecz dotyczące przychodów roku podatkowego oraz określone co do rodzaju i kwoty koszty uzyskania, które zostały zarachowane chociaż ich jeszcze nie poniesiono, jeżeli odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego, chyba, że ich zarachowanie nie było możliwe; w tym przypadku są one potrącalne w roku, w którym zostały poniesione.”


Brak możliwości zarachowania kosztów wystąpi wówczas, gdy koszt nie był jeszcze znany co do rodzaju i kwoty; brak było dokumentów (faktur) pozwalających obliczyć i zaksięgować (zaliczyć) ten koszt do danego roku podatkowego.


Ze stanu faktycznego wynika, iż Spółka znała wysokość należności licencyjnych co do kwoty i rodzaju, wobec czego może zarachować koszt do roku podatkowego 2004 przed zamknięciem ksiąg rachunkowych i jednocześnie uznać go za koszt uzyskania przychodu danego roku, mimo iż faktycznie poniesiony zostanie w roku następnym, tj. 2005.


Ad. 2) W myśl art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ww .ustawy. Ustawa z dnia 15 lutego 1992 r. nie zawiera wykazu wydatków, które przesądzają o ich zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów. Za koszt uzyskania przychodów można jednak uznać te prawidłowo udokumentowane wydatki związane z prowadzoną działalnością, które pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z przychodami oraz nie zostały wymienione w treści art. 16 ust. 1 ustawy. W związku z powyższym, w sytuacji gdy samochody są środkami trwałymi Spółki ujętymi w ewidencji środków trwałych, wydatki poniesione na bieżące remonty, naprawy, zakup części, koszty myjni itp. stanowią koszty uzyskania przychodów Spółki.


Kosztami uzyskania przychodów będą również wydatki na remonty powypadkowe samochodów jeśli są one objęte ubezpieczeniem dobrowolnym AC (art. 16 ust. 1 pkt 50 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych).


Reasumując, Naczelnik Urzędu podziela stanowisko Spółki w powyższych sprawach.


Jednocześnie wskazać należy, że niniejsza informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dokonana została dla konkretnego stanu faktycznego przedstawionego w złożonym przez stronę wniosku. Zmiana któregokolwiek z elementów stanu faktycznego może mieć wpływ za zakres uprawnień lub obowiązków Strony.




doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj