Interpretacja Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Skarbowego
US.PPM/443-29/AT/05
z 17 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.PPM/443-29/AT/05
Data
2005.05.17



Autor
Warmińsko-Mazurski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania


Słowa kluczowe
obowiązek
opodatkowanie
podatek od towarów i usług
podstawa
umowa nabycia know-how


Pytanie podatnika
- dotyczy opodatkowania w 2005 r. podatkiem od towarów i usług wg stawki 22% nabywanych praw, wynikających z umowy know-how, zarejestrowanej przed dniem 14.05.2005 r., następnie zmienionej aneksem.


P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Skarbowego w Olsztynie, na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (jednolity tekst: Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60), po rozpatrzeniu wniosku Spółki, o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie opodatkowania w 2005 r. podatkiem od towarów i usług wg stawki 22% nabywanych praw, wynikających z umowy know-how, zarejestrowanej w tut. Urzędzie przed dniem 14.05.2004 r., a następnie zmienionej aneksem,

postanawia

uznać stanowisko Spółki za prawidłowe.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 07.04.2005 r. Spółka złożyła wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku od towarów i usług.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka zawarła w 2003 r. z firmą "A." umowę korzystania z know-how, która została zarejestrowana w Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Skarbowym w Olsztynie w dniu 13.05.2004 r. W 2005 r. został sporządzony aneks do tej umowy, z którego wynika, że nastąpiła zmiana dostawcy licencji na firmę, która jest również właścicielem praw do "systemu rozwiązań". Termin pierwszej płatności z tytułu korzystania z know-how za lata 2003 i 2004 przypada do dnia 31.03.2005 r. W aneksie do umowy podano, że umowa z 2003 r. zawarta została omyłkowo, z uwagi na fakt, że firma nie miała prawa do przekazywania praw do systemu rozwiązań Know-How. W związku z powyższym na podstawie aneksu z 2005 r. dokonano zmiany strony umowy na firmę, będącą właścicielem praw będących przedmiotem zawartej umowy.

Do przedmiotowego wniosku Spółka dołączyła kserokopie ww. umów.

Zdaniem Spółki ma ona obowiązek opodatkowania należności wypłaconej z tytułu korzystania z know-how podatkiem wg stawki 22%, ponieważ nastąpiła zmiana umowy wprowadzona aneksem w 2005 r. Obowiązek podatkowy w przypadku przelewu należności dnia.... powstanie również tego samego dnia. Podstawą opodatkowania jest kwota należna odbiorcy, czyli kwota nie pomniejszona ani o podatek należny VAT ani o podatek dochodowy od osób prawnych.

Zgodnie z treścią art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega sprzedaż towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Art. 4 pkt 2 lit. c powołanej ustawy stanowi natomiast, że przez usługi rozumie się między innymi sprzedaż praw lub udzielenie licencji i sublicencji w rozumieniu prawa własności przemysłowej.

Jeżeli więc nabycie praw w ramach zawartej umowy know-how nie podlega ustawie z dnia 30.06.2000 r. Prawo własności przemysłowej (Dz. U. z 2001 r., Nr 49, poz. 508 ze zm.), to nie podlega opodatkowaniu w świetle art. 4 pkt 2 lit. c cytowanej ustawy o VAT.

Należy jednak zwrócić uwagę, że z ust. 1 lit. b aneksu z 2005 r. do umowy know-how zawartej w 2003 r wynika, iż "umowa podpisana była omyłkowo". Zatem zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 3 cyt. ustawy o VAT oraz art. 6 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. (Dz. U. Nr 54, poz. 535), przepisów tej ustawy nie stosuje się do czynności, które nie mogą być przedmiotem prawnie skutecznej umowy.

W myśl art. 8 ust. 1 ww. ustawy z dnia 11 marca 2004 r. przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, która nie stanowi dostawy towarów. Katalog świadczenia usług obejmuje również przeniesienie prawa bez względu na formę. Zatem odpłatne korzystanie z umowy know-how podlega od 1 maja 2004 r. opodatkowaniu podatkiem, według stawki 22%, na podstawie art. 41 ust. 1 tej ustawy.

Zgodnie z art. 147 ww. ustawy o VAT w okresie do 31.12.2005 r. zwalnia się od podatku usługi udzielania licencji, inne niż wymienione w art. 4 pkt. 2 lit. c i e ustawy, o której mowa w art. 175, udzielone na podstawie umów zawartych przed dniem wejścia w życie ustawy, bez uwzględniania zmian tych umów dokonanych po tym dniu. Przepis ten stosuje się, pod warunkiem, że ww. umowy zostały zarejestrowane w urzędzie skarbowym przed dniem 14.05.2004 r. Aneks do umowy przedłożony przez Spółkę wprowadza zmianę jednej ze stron umowy. Dlatego też usługi wykonywane na mocy aneksu do umowy podpisanego w 2005 r. będą opodatkowane stawką podatku VAT w wysokości 22%.

Obowiązek podatkowy, w myśl art. 19 ust. 13 pkt 9 ww. ustawy o VAT powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż z upływem terminu płatności określonego w umowie lub fakturze. Skoro Strony postanowiły w przedmiotowym aneksie, że data pierwszej płatności za lata 2003 i 2004 przypadnie nie później niż...., a Spółka dokonała zapłaty w tym samym dniu to obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług powstał również tego samego dnia.

Natomiast podstawą opodatkowania w imporcie usług, zgodnie z art. 29 ust. 17 cyt. ustawy o VAT jest kwota, którą usługobiorca jest obowiązany zapłacić, z wyjątkiem gdy na podstawie odrębnych przepisów wartość usługi zwiększa wartość celną importowanego towaru albo w przypadku gdy podatek został rozliczony przez usługodawcę.

W oparciu o przedstawiony stan faktyczny i prawny obowiązujący na dzień wydania niniejszego postanowienia, Naczelnik Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Skarbowego w Olsztynie stwierdza, iż stanowisko Spółki dotyczące opodatkowania podatkiem VAT według stawki 22% nabywanych praw, wynikających z umowy know-how, zarejestrowanej w tut. Urzędzie przed dniem 14.05.2004 r., a następnie zmienionej aneksem w 2005 r. jest słuszne.

Wobec powyższego tutejszy organ podatkowy postanowił jak w sentencji.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Stosownie do art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy. Wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej, właściwe dla Wnioskodawcy - do czasu zmiany lub uchylenia, zgodnie z art. 14 § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa.

Interpretacja traci moc w momencie zmiany stanu prawnego.

Na niniejsze postanowienie przysługuje prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Olsztynie, za pośrednictwem Naczelnika Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Skarbowego w Olsztynie, w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia, na podstawie art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacja podatkowa.

Zażalenie powinno spełniać wymogi określone w art. 222 Ordynacji podatkowej.

W przypadku wniesienia zażalenia należy uiścić opłatę skarbową zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 9 września 2000 r. o opłacie skarbowej (t.j. Dz. U. z 2004 r., Nr 253, poz. 2532).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj